V špeciáli o Harrym Potterovi bude chýbať kľúčová osoba. Dôvodom môže byť jej výrok o trans ľuďoch

  • Dvadsiate výročie prvého filmu o Harrym Potterovi spojí bývalých hercov opäť na jednom plátne
  • Chýbať však bude autorka knižnej predlohy
  • J. K. Rowlingová bola v minulosti kritizovaná za výroky, v ktorých hanobila transrodových ľudí
TASR via AP Photo/Lefteris Pitarakis, Matt Dunham
  • Dvadsiate výročie prvého filmu o Harrym Potterovi spojí bývalých hercov opäť na jednom plátne
  • Chýbať však bude autorka knižnej predlohy
  • J. K. Rowlingová bola v minulosti kritizovaná za výroky, v ktorých hanobila transrodových ľudí

Milovníkov Harryho Pottera tento týždeň potešila správa, že na HBO Max sa odvysiela 1. januára špeciál k 20. výročiu prvého filmu z čarodejníckej ságy.

V programe Harry Potter 20th Anniversary: ​​Return To Hogwarts sa majú objaviť hviezdy, ako Daniel Radcliffe, Emma Watsonová a Rupert Grint, ktorí spolu na plátne boli naposledy pred desiatimi rokmi, keď sa vyšla posledná časť.

V špeciáli sa objaví aj režisér Chris Columbus, ktorý režíroval prvý diel, ale aj herci, ako Helena Bonham Carterová, Ralph Fiennes či Gary Oldman, ktorí sa v sérii objavili až neskôr.  

Podľa zistení magazínu Hollywood Reporter však bude v snímke chýbať jedno dôležité meno, a to autorka knižnej predlohy J. K. Rowlingová. Namiesto toho tvorcovia použijú iba jej archívne zábery, informovali zdroje blízke projektu.

Jedným z dôvodov totiž môže byť fakt, že Rowlingová bola v minulosti kritizovaná za svoje príspevky na sociálnej sieti Twitter, kde tvrdila, že transrodové osoby by mali byť definované podľa svojho pohlavia.

Celá kauza s Rowlingovou začala, keď cynicky poznamenala na článok s názvom „Ľudia, ktorí nemenštruujú“, že nedokáže prísť na slovo „ženy“.

Neskôr v diskusii na sociálnej sieti pokračovala a dodala, že má rada transrodových ľudí, ale odstránenie konceptu pohlavia podľa nej bráni ľuďom slobodne diskutovať o svojich životoch.

 

Autorkine slová odsúdili aj herci

Po Rowlingovej tweetoch sa spustila obrovská diskusia aj medzi bývalými hercami z filmu o Harry Potterovi.

 „Transrodoví ľudia sú tým, čo hovoria, že sú. Zaslúžia si žiť bez toho, aby ich niekto konštantne spochybňoval alebo im hovoril, že nie sú tým, čo tvrdia,“ napísala na Twitter Emma Watsonová, ktorá stvárnila postavu Hermiony.

Pridal sa aj filmový Ron Weasley, čiže herec Rupert Grint, ktorý mal podobný názor ako herečka.

„Som nesmierne vďačný za všetko, čo urobila. Myslím si, že je mimoriadne talentovaná a myslím si, že jej diela sú geniálne. Ale áno, tiež si myslím, že môžeš mať pred niekým obrovský rešpekt a stále s takýmito vecami nesúhlasiť,“ povedal herec v rozhovore pre portál Esquire a dodal, že z láskavosti a rešpektu si skupinu transrodových ľudí musí zastať.

Niektorí si myslia, že je ohrozená sloboda prejavu

Rowlingová útoky na svoju osobu označila za „cancel culture“ a podpísala otvorený list, ktorý bol uverejnený v časopise Harper´s Magazine.

Okrem nej ho podpísali aj spisovateľka Margaret Atwoodová (Príbeh služobníčky), šachový veľmajster Garry Kasparov či filozof Noam Chomsky a ďalších 150 akademikov, spisovateľov či spoločensky angažovaných ľudí.

V liste kritizujú online hanobenie jednotlivcov, ktorí povedali alebo urobili niečo, čo považujú používatelia sociálnych sietí za urážlivé alebo nežiadúce. Označili to za netoleranciu k slobode prejavu.

„Voľná ​​výmena informácií a myšlienok, životodarná miazga liberálnej spoločnosti,“ písali v liste. 

Zdroje: Harper´s Magazine, Twitter, Esquire

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie