V Starom meste sa známa budova z grafík Čiernych dier, zmenila na vývarovňu pre seniorov

  • Bratislava - Staré mesto spolu so staromestskou akciovou spoločnosťou TSSM a oddelením sociálnych vecí pripravili projekt Staromestské seniorské menu
  • Jedno obedové menu bude stáť 3,50 eur
donaska (1)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)/TASR
  • Bratislava - Staré mesto spolu so staromestskou akciovou spoločnosťou TSSM a oddelením sociálnych vecí pripravili projekt Staromestské seniorské menu
  • Jedno obedové menu bude stáť 3,50 eur

Legenda medzi bratislavskými funkcionalistickými budovami sa volá Propeller. Nachádza sa v Starom meste, na oboch brehoch Dunaja. Táto budova bola z nariadenia vlády od 16.marca zatvorená. V piatok popoludní oznámilo Staré mesto na svojej sociálnej sieti, že sa mení na vývarovňu. Pomáhať s denno-denným prísunom stravy tak bude všetkým seniorom. Pre tých, ktorí majú viac ako 65 rokov ponúka rozvoz jedla až domov, a to zdarma.

Od pondelka do soboty

Staromestské seniorské menu, je pre všetkých občanov Starého mesta nad 65 rokov dostupný od včerajšieho dňa. Tí, ktorí nemajú silu alebo chuť pripraviť si jedlo sami, môžu si ho jednoducho objednať cez telefón a v rámci krátkej prechádzky vyzdvihnúť sami alebo nechať doručiť kuriérom. Budova Propeller na Rázusovom nábreží tak slúži dobrej veci.

View this post on Instagram

💜 PROPELLER NA DUNAJI Je to už dávno, čo premával parník medzi brehmi Dunaja v Bratislave. Niekdajšiemu nástupisku od architekta Emila Belluša sme vytvorili novú grafiku. Môžete si ju kúpiť teraz na našom webe – eshop.ciernediery.sk Bratislavské nábrežie je v súčasnosti trochu smutné, ale kedysi bolo pýchou. Emil Belluš vedel, že loď medzi brehmi Dunaja bola skôr zážitkom než dopravnou nutnosťou. Nové nástupiská navrhol v roku 1930 tak stroho, ako len mohol — a tým aj moderne. Definovala ich prevádzka. Samozrejme, odvtedy prešiel prístrešok zmenami a vznikla v ňom aj kaviareň, na ktorú mnohí spomínajú. Nie je náhoda, že grafiku zverejňujeme práve dnes. Keď sa o nej dozvedelo vedenie Starého Mesta, poprosilo nás, či by sme grafiku vypustili symbolicky v rovnaký deň, ako kaviareň znovu otvoria. Po novom bude v Propelleri pôsobiť prevádzka, ktorá sa musela vysťahovať z kultovej Prašnej bašty. Nový priestor sme ešte nevideli, ale držíme palce. Milá vec na záver. Architekt Emil Belluš bol vášnivý veslár, stál aj pri vzniku Slovenského veslárskeho klubu. Grafiku sme preto zadali výtvarníčke @teroabbafy ktorá je zároveň jachtárkou a pochádza z rodiny, ktorá má k lodiarstvu blízko. Pekne to do seba zapadlo v ružovej a modrej farbe Risomatu. Loď zo sójovej vaty. . . . #ciernediery @risomat #risomat #propeller #propeler #bratislava #dunaj #nabrezie #prasnabasta #risograph #risography #risoprint #printisntdead #slovakdesign #slovenskydizajn #slovakarchitecture #slovakillustration #slovakart #slovakartist #slovaktypography #illustration #architectureillustration #cityillustration #ilustracia #dneskreslim #kresba #slovensko #slovakia #grafika

A post shared by Čierne diery (@ciernediery) on

Jedinou podmienkou je zavolať deň vopred a objednať si menu na konkrétny deň. Seniori si budú môcť vybrať z ponuky, ktorú dostanú sms-kou na celý týždeň dopredu. Od pondelka do soboty tak majú o svoje obedné menu postarané.

Pre seniorov 65+ je dovoz jedla grátis, je hradené z rozpočtu Starého Mesta na základe rozhodnutia starostky Zuzany Aufrichtovej v súvislosti s núdzovým stavom. Ostatní za dovoz zaplatia 1 euro. Rúško a ochranné rukavice kuriéra sú samozrejmosťou,“ píše sa na sociálnej sieti bratislavského Starého mesta, kde oznam visí od piatku minulého týždňa. V ňom je zároveň uvedené aj telefónne číslo, aby sa všetci záujemcovia mohli nahlásiť už na pondelkový, teda dnešný obed.

To, ako sa prvej staromestskej vývarovni darilo v jej prvý obslužný deň a aký je doposiaľ o obedy záujem, sme sa opýtali priamo hovorcu primátorky mestskej časti Staré mesto, Mateja Števove. Ten nám telefonicky potvrdil, že dnes si prevzalo svoje obedy 50 Staromešťanov a predpokladá sa, že ich počet bude stúpať.

Chcú ich oslobodiť od povinností

Seniori sú v súčasnej mimoriadnej situácii najzraniteľnejšou skupinou. Nemali by sa stretávať s priateľmi, chodiť na prechádzky, na nákupy, na obed – ako boli zvyknutí,“ povedala starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová. Toto stresujúce obdobie chce Staré Mesto svojim seniorom pomôcť preklenúť. „Preto sme v spolupráci so staromestskou akciovou spoločnosťou TSSM a oddelením sociálnych vecí pripravili projekt Staromestské seniorské menu,“ doplnila v správe Aufrichtová.

Obedy sa budú seniorom rozvážať na bicykloch, mestská časť o ekológiu teda dbá aj tentokrát. V čase od 11.00 do 14.00 si teda každý jeden občan, ktorý sa deň vopred telefonicky k obedu prihlásil, nájde svoje hygienicky zabalené jedlo v budove Propelleru alebo pred svojimi dverami. Kuriér, ktorý ho doručí, dbá o najvyššiu možnú ochranu, keďže sa donáška doručuje seniorom. Tí patria v rámci nákazy novým koronavírusom k rizikovej skupine.

Jedlo je možné objednať si už od 8.00 ráno až do 20.00 h.

Najslabšie príjmové skupiny seniorov v systéme sociálnej starostlivosti Starého Mesta majú nárok podľa platných podmienok na dvojeurovú dotáciu na jedno teplé jedlo denne, takže menu zo Staromestskej vývarovne získajú za 1,50 €. Skupiny seniorov so stredne vysokým dôchodkom majú nárok na dotáciu na stravu vo výške 1 € denne – dostanú sa na úroveň 2,50 € za menu. Pre všetkých ostatných seniorov, ktorí nie sú v systéme sociálnej pomoci Starého Mesta bude SENIORSKÉ MENU v cene 3,50 eur.

Veríme, že tento dočasný projekt poskytne Staromešťanom kvalitnú službu zabezpečenia stravy. Rokujeme aj s ďalšími dodávateľmi, ktorí by sa zapojili do projektu Staromestské seniorské menu,“ uzavrela starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Zdroje: FB, TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK