V Štrbe sa začal pohreb Milana Lučanského, celá obec je prísne strážená políciou a bezpečnostnou službou

  • Pohreb Milana Lučanského sa koná v jeho rodnej Štrbe
  • Oficálne sa začal o 14:00, ľudia sa však pred kostolom zbierali už oveľa skôr
pohreb
SIU
  • Pohreb Milana Lučanského sa koná v jeho rodnej Štrbe
  • Oficálne sa začal o 14:00, ľudia sa však pred kostolom zbierali už oveľa skôr

Exprezident policajného zboru, generál Milan Lučanský, zomrel 30. decembra, deň po tom, ako sa pokúsil o spáchanie samovraždy.

V nemocnici bol Lučanský už 10. decembra. Pôvodné informácie hovorili o väzenskej bitke, aj o pokuse o samovraždu. Generálny prokurátor Maroš Žilinka však tieto dohady vyvrátil, a podľa jeho slov malo ísť o nehodu.

Práve pre špekulácie o pokuse o samovraždu kontrolovali Lučanského každých 30 minút. Napriek tomu sa však podľa medializovaných informácií stihol obesiť na teplákovej bunde.

Pohreb v rodnej Štrbe

Pohreb generála Lučanského bol ohlásený na dnes, s oficiálnym začiatkom o 14:00 v jeho rodnej Štrbe. Obyvatelia obce však našej redakcii potvrdili, že obec bola už od dopoludňajších hodín prísne strážená ako policajtmi, tak aj bezpečnostnou službou.

Policajné zložky pritom mali kontrolovať každého, kto sa snažil do obce vojsť. Vstup mali povolené len osoby, ktoré majú v Štrbe trvalý pobyt. Na pohyb občanov v obci zas dohliadala bezpečnostná služba.

Diaľničiari tiež uzavreli výjazdy na Štrbu, a to v oboch smeroch. 

zdroj: SIU

zdroj: SIU

Vyjadrili sa aj politici

Dnes, v deň pohrebu policajného prezidenta Milana Lučanského, bude na budovách Ministerstva vnútra SR a Prezídia Policajného zboru vyvesená čierna zástava ako vyjadrenie pietnej spomienky. Informovala o tom hovorkyňa rezortu vnútra Barbara Túrosová.

Posledná rozlúčka so zosnulým sa uskutoční v Štrbe v okrese Poprad, odkiaľ Lučanský pochádzal. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že na pohreb pošle veniec.

VENIEC LUČANSKÉMUPráve som sa dočítal, že “premiér Lučanskému veniec nepošle” … nuž, tak to dopadne, ak niekto z…

Posted by Igor Matovic on Friday, January 8, 2021

Túrosová doplnila, že rezort vnútra oceňuje snahu ministerstva spravodlivosti transparentne objasniť všetky okolnosti tragickej udalosti. Zároveň je presvedčené, že zodpovedanie všetkých otázok nijakým spôsobom nespochybní prácu policajtov, vyšetrovateľov či príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).

„Cítim v dnešný deň potrebu vyjadriť plnú dôveru ministerke spravodlivosti a príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže. Verím, že len poctivým a trpezlivým poskytovaním argumentov, faktov a dôkazov zo strany ministerstva spravodlivosti a pod dozorom Generálnej prokuratúry, vieme Slovensko ochrániť pred zhubným pôsobením konšpirácií na dôveru ľudí v orgány spravodlivosti,“ napísal premiér.

Kto bol Milan Lučanský? Mafiáni z 90. rokov sa pred ním triasli, skončil za mrežami kvôli úplatkom za pol milióna

Predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina) by sa za bežných okolností podľa vlastných slov na pohrebe exšéfa polície Milana Lučanského veľmi rád zúčastnil.

V plnej miere ale rešpektuje všetky platné epidemiologické naradenia a zároveň želanie pozostalých, aby sa pohreb konal v rodinnom kruhu. Z tohto dôvodu si pamiatku uctí smútočným vencom, ktorý NR SR pošle do Domu smútku v Štrbe. Informovala o tom hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová.

Opoziční poslanci, expremiér Peter Pellegrini a bývalá ministerka vnútra Denisa Saková (obaja Hlas-SD), sa nezúčastnia na dnešnom pohrebe.

Ako uviedli vo videu na sociálnej sieti, rozhodli sa tak nielen vzhľadom na celkové okolnosti, ale chcú rešpektovať rozhodnutie rodiny zosnulého, ktorá si neželá politizáciu udalosti. Lučanského si pripomenú prostredníctvom zapálenia sviečky a zaslania spomienkového venca do Štrby.

Pohrebu sa ale zúčastnil napríklad exminister vnútra Róbert Kaliňák.

zdroj: SIU

Kyticu na pohreb poslala aj prezidentka Zuzana Čaputová, doručila ju prezidentská čestná stráž. Prezidentka napísala manželke bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského aj kondolenčný list. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. 

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech