V Taliansku je koronavírusom nakazených vyše 2 600 zdravotníkov, karanténa sa predlžuje

  • V krajine bolo nakazených 2 629 zdravotníckych pracovníkov
  • Situácia sa komplikuje a Taliansko vykazuje stále vyššie čísla v počte nakazených a mŕtvych
luis-melendez-Pd4lRfKo16U-unsplash (1)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • V krajine bolo nakazených 2 629 zdravotníckych pracovníkov
  • Situácia sa komplikuje a Taliansko vykazuje stále vyššie čísla v počte nakazených a mŕtvych

Včera krajina hlásila 8,3 % celkových nakazených. Talianska vláda predĺžila rokovania o karanténe až do začiatku apríla, informuje portál Daily Mail. Tak veľké množstvo infikovaných lekárov a iného zdravotníckeho personálu ukazuje, že opatrenia a bezpečnostné pomôcky, ktoré by mali slúžiť na ich ochranu, nie sú dostatočné.

Za posledných osem dní sa podľa oficiálnych údajov zvýšil počet nakazených zdravotníkov o viac ako 1 500. Percento vzrastu je teda alarmujúce.

Takmer pol percenta zdravotníkov v ohrození

Aktuálne je v krajine presne 2 629 pozitívnych prípadov s diagnózou Covid-19, čo v číslach predstavuje až 0,3 % zdravotníckej posily nevyhnutnej pre riešenie vážnej situácie. Ani zvyšok zdravotníkov však nie je podľa slov talianskych lekárov adekvátne chránených.

Premiér Giuseppe Conte vyhlásil, že karanténne opatrenia sa budú musieť vzhľadom na vážnosť situácie ešte predĺžiť. V Taliansku mali totiž niektoré z nich uplynúť už budúci týždeň v stredu. Na to si však obyvatelia budú nejaký ten týždeň musieť počkať.

Ohnisko pandémie sa po Číne presunulo do Európy, najohrozenejšou krajinou je práve Taliansko, ktoré si už vyžiadalo 2 978 strát na životoch a dokopy 35 713 Covid-19 pozitívnych prípadov. Ich počet však stále rastie. Nápor na zdravotnícky personál je preto obrovský a vláda potrebuje zastaviť šírenie vírusu nielen na obyvateľov, ale predovšetkým na lekárov, sestry a dobrovoľníkov.

zdroj: TASR/AP

Horšie ako v Číne?

Najvyššie číslo jednodňových úmrtí zaznamenalo Taliansko prednedávnom, konkrétne 475. Takýto počet nedosiahla ani Čína od začiatku epidémie a teda za posledné takmer tri mesiace.

Predchádzajúce maximum bolo zaznamenané rovnako v Taliansku, a to minulú nedeľu. Počet úmrtí na nový koronavírus vtedy v krajine dosiahol až 368. Kríza donútila, aby sa do pomoci zapojila aj armáda. V meste Bergamo museli vyviezť telá z mesta a zabezpečiť dostatočnú dezinfekciu, píše Daily Mail.

V krajine už došlo k všetkým potrebným opatreniam na to, aby sa zabránilo najhorším scenárom. Obyvatelia nevychádzajú z domovov, dodržiavajú karanténu. Zatvorili sa firmy, verejné inštitúcie a zdravotníkom pomáhajú aj dobrovoľníci, študenti medicíny a iní zdravotnícki pracovníci.

Do budúceho utorka alebo stredy očakáva Talianska národná rada pre výskum (CNR) výrazný pokles nových prípadov v lombardskej provincii. Dve tretiny všetkých úmrtí totiž pochádzajú práve zo severnej časti Talianska, ktoré sa stalo epicentrom nákazy pre celú krajinu. Od 8.marca je tento región uzavretý, informuje Financial Times.

Zdroje: ft.com, dailymail.co.uk, worldmeters.info

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK