V Tatrách chystajú projekt, ktorý môže zmeniť Štrbské pleso na nepoznanie. Ochranári prírody sa proti nemu búria

  • Investícia 1. Tatranskej akciovej spoločnosti v hodnote 25 miliónov zasiahne aj do oblastí s najvyšším stupňom ochrany.
collage
booking.com / commons.wikimedia.org
  • Investícia 1. Tatranskej akciovej spoločnosti v hodnote 25 miliónov zasiahne aj do oblastí s najvyšším stupňom ochrany.

Štrbské Pleso patrí bezpochyby medzi najikonickejšie miesta v Tatrách. Panorámu s hotelom Patria a skokanským mostíkom pozná asi každý, a nejeden Slovák tu strávil lyžovačku. Teraz to vyzerá, že túto turistickú stálicu čakajú významné zmeny.

Foto: booking.com

Spoločnosť 1. Tatranská akciová spoločnosť (1.TAS) podnikateľa Romana Wecka tu totiž plánuje investovať 25 miliónov do rozšírenia zjazdoviek, postavenia troch lanoviek až do centra, novej reštaurácie a mnohých ďalších noviniek.

Ako hlavný dôvod týchto zmien uvádza v zámere, ktorý nedávno predložila úradom, zlú dopravnú situáciu v stredisku. Ľudia sa totiž snažia k lanovke dostať vlastnými autami. Tri nové lanovky by mali túto situáciu odľahčiť tak, že by lyžiarov zachytávali už na parkovisku v centre Štrbského Plesa.

„Účelom navrhovanej činnosti je zníženie intenzity individuálnej osobnej automobilovej dopravy v rámci Štrbského Plesa a jej sústredenie do priestorov centrálneho parkoviska, priblíženie služieb lyžiarskeho strediska k existujúcim staniciam verejných dopravných prostriedkov,“ píše podľa portálu reality.etred.sk 1.TAS v zámere.

Foto: 1. Tatranská akciová spoločnosť

Stredisko je podľa spoločnosti využívané nerovnomerne. Väčšina služieb je tu podľa nich koncentrovaná na relatívne malom priestore okolo údolnej stanice 4-SLD Solisko, mostíkov a areálu FIS.

“Takéto kumulovanie služieb spôsobuje zvyšovanie záťaže územia, znižovanie kvality prostredia a pocitu komfortu. Parkovacie miesta v tomto priestore sú preplnené a nedostatočné. Pri pokladniach a v nástupnom mieste do strediska – pri sedačkovej lanovke sa vytvárajú rady,“ tvrdí podľa portálu reality.etred.sk 1.TAS v zámere.

Foto: commons.wikimedia.org

Stavebné práce chce 1.TAS začať v roku 2019. Okrem nových lanoviek chce spoločnosť vytvoriť aj šesť nových zjazdoviek s celkovou dĺžkou 4,1 kilometra, vodnú nádrž pre nový zasnežovací systém, nové záchytné parkovisko a reštauráciu Koliba – Trigan.

Na papieri to vyzerá pekne. No problém je, že návrh zasahuje do Mlynickej a Furkotskej doliny, ktoré sú chránené piatym, čiže najvyšším, stupňom ochrany.

Proti zásahu do týchto oblastí sa ohradzuje najmä Lesoochranárske združenie Vlk, ktoré s 1.TAS vedie už niekoľko rokov spor práve kvôli tomuto projektu. Dostali ho až na najvyšší súd, ktorý sa podľa Denníka N vyjadril takto: „Musíme sa jasne rozhodnúť, či chceme na tomto území národný park pre prírodu a ľudí, alebo ‚lunapark‘, ktorým sa Tatranský národný park stáva.“ Finálne rozhodnutie o budúcnosti navrhovaného projektu nechal v rukách okresného úradu.

Foto: skiresort.info

Bude zaujímavé sledovať, ako sa táto situácia vyvinie. Na jednej strane stojí zaujímavý projekt, ktorý ak by vyšiel podľa plánu, priniesol by Štrbskému Plesu určite hodnotu. No na druhej strane sú tu legitímne výhrady ochranárov prírody. Uvidíme, či sa týmto dvom stranám podarí dosiahnuť nejaký rozumný kompromis.

Na koho strane stojíš ty?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK