V Tatrách vieš za časté chyby Slovákov schytať pokutu v tisíckach eur. Týmto činnostiam sa vyhni

  • Na psa, zber plodov či táborenie zabudni
  • Za čo Slováci dostávajú pokuty najčastejšie?
  • Na psa, zber plodov či táborenie zabudni
  • Za čo Slováci dostávajú pokuty najčastejšie?

V Tatrách už nie je dávno zvláštnosťou, keď vidíš hlavu na hlave. Ľudia si naše hory obľúbili, či už Slováci, alebo zahraniční turisti. Bohužiaľ, mnohí ani netušia, že v TANAP-e môžu schystať pokutu, ktorá im nahrnie slzy do očí.

Väčšina z návštevníkov nemá prehľad o tom, aké prísne pravidlá platia v najstaršom národnom parku Slovenska. Ak do tejto kategórie spadáš aj ty a každoročne si rád vychutnáš nejakú tu túru, vyriešili sme to za teba a vďaka Slovenskej inšpekcii životného prostredia ti prinášame zoznam zákazov, ktorých porušovanie za to naozaj nestojí.

Cieľom Správy TANAP-u nie je udeľovať pokuty

Viac detailov k pokutám nám taktiež poskytla Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Pravidlá správania sa v Národnom parku upravuje Zákon o ochrane prírody a krajiny, Zákon o lesoch a tiež Zákon o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Udeľovanie pokút upravuje Zákon Slovenskej národnej rady o priestupkoch.

„Pokuta vôbec nie je cieľom. Filozofia Správy TANAP-u má úplne iný smer. Návštevníkov chceme vysvetľovaním priviesť k pochopeniu, že pre ochranu prírodných hodnôt a krás majú pravidlá zmysel. Ak sa turisti na ne prestanú pozerať ako na preexponované obmedzovanie a začnú v nich vidieť prostriedok zachovania prírodnej rovnováhy, sami už nebudú chcieť pravidlá porušovať,“ prezradila Jana Tomanová, redaktorka časopisu Tatry.

Ďalej tvrdí, že členovia stráže prírody a lesnej stráže z radov zamestnancov Správy TANAP-u i dobrovoľníkov riešia priestupky v prvom rade dohovorom, až potom vyťahujú bloky na pokutu.

Hoci v blokovom konaní môže návštevník zaplatiť do 300 eur, k maximálnej sume pristupujú strážcovia a lesníci málokedy. Všetko záleží od miery závažnosti priestupku, ale aj od toho, kedy, kde a kto ho spáchal.

Najčastejšie porušovania pravidiel z radov turistov

Korektné správanie na území TANAP-u nie je nič náročné. Stačí otvoriť oči a zamyslieť sa nad svojimi činmi. Prečo? Pretože z niektorých pokút sa ti zatočí hlava.

Ohľadom najčastejších priestupkov sme sa obrátili aj na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, kde nám viac detailov poskytla Michaela Pešková z komunikačného oddelenia SIŽP.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Správa Tatranského národného parku, SIŽP, Informačný portál MŽP, Mesto Vysoké Tatry

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá