V Tatrách môžeš schytať pokutu v tisíckach eur. Mnohí Slováci ani netušia, že porušujú pravidlá

  • Na psa, zber plodov či táborenie zabudni
  • Za čo Slováci dostávajú pokuty najčastejšie?
Pokuty v Tatrách
TASR/Milan Kapusta
  • Na psa, zber plodov či táborenie zabudni
  • Za čo Slováci dostávajú pokuty najčastejšie?

Každoročne sa vo Vysokých Tatrách vystrieda nespočetné množstvo ľudí, ktorí prišli obdivovať slovenské krásy prírody. Hrebienok, Popradské či Skalnaté pleso, Rysy alebo Roháčska dolina. Miest, kde si môžeš užiť oddych a relaxáciu na čerstvom vzduchu, je neúrekom.

Väčšina z návštevníkov však nemá prehľad o tom, aké prísne pravidlá platia v najstaršom národnom parku Slovenska. Ak do tejto kategórie spadáš aj ty a každoročne si rád vychutnáš nejakú tu túru, vyriešili sme to za teba a vďaka Slovenskej inšpekcii životného prostredia ti prinášame zoznam zákazov, ktorých porušovanie za to naozaj nestojí.

Cieľom Správy TANAP-u nie je udeľovať pokuty

Viac detailov k pokutám nám taktiež poskytla Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Pravidlá správania sa v Národnom parku upravuje Zákon o ochrane prírody a krajiny, Zákon o lesoch a tiež Zákon o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Udeľovanie pokút upravuje Zákon Slovenskej národnej rady o priestupkoch.

„Pokuta vôbec nie je cieľom. Filozofia Správy TANAP-u má úplne iný smer. Návštevníkov chceme vysvetľovaním priviesť k pochopeniu, že pre ochranu prírodných hodnôt a krás majú pravidlá zmysel. Ak sa turisti na ne prestanú pozerať ako na preexponované obmedzovanie a začnú v nich vidieť prostriedok zachovania prírodnej rovnováhy, sami už nebudú chcieť pravidlá porušovať,“ prezradila Jana Tomanová, redaktorka časopisu Tatry.

Ďalej tvrdí, že členovia stráže prírody a lesnej stráže z radov zamestnancov Správy TANAP-u i dobrovoľníkov riešia priestupky v prvom rade dohovorom, až potom vyťahujú bloky na pokutu.

Hoci v blokovom konaní môže návštevník zaplatiť do 300 eur, k maximálnej sume pristupujú strážcovia a lesníci málokedy. Všetko záleží od miery závažnosti priestupku, ale aj od toho, kedy, kde a kto ho spáchal.

Najčastejšie porušovania pravidiel z radov turistov

Korektné správanie na území TANAP-u nie je nič náročné. Stačí otvoriť oči a zamyslieť sa nad svojimi činmi. Prečo? Pretože z niektorých pokút sa ti zatočí hlava.

Ohľadom najčastejších priestupkov sme sa obrátili aj na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, kde nám viac detailov poskytla Michaela Pešková z komunikačného oddelenia SIŽP.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Správa Tatranského národného parku, SIŽP, Informačný portál MŽP, Mesto Vysoké Tatry

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá