V tejto krajine si na úplne nové auto zarobíš reálne za pár týždňov, porovnali sme ju so Slovenskom

  • Našetriť si na nové auto trvá istý čas, niekde na to stačia mesiace, inde roky
  • Britská spoločnosť Scrap Car Comparison sa pozrela na priemerné platy krajín a ceny, za ktoré si v nich kúpiš obľúbené vozidlá
  • Poradie, kde si na nové auto zarobíš najrýchlejšie, ťa možno prekvapí
muz, auto, peniaze
Unsplash/ Tyler Nix a Markus Spiske
  • Našetriť si na nové auto trvá istý čas, niekde na to stačia mesiace, inde roky
  • Britská spoločnosť Scrap Car Comparison sa pozrela na priemerné platy krajín a ceny, za ktoré si v nich kúpiš obľúbené vozidlá
  • Poradie, kde si na nové auto zarobíš najrýchlejšie, ťa možno prekvapí

Našetriť si na úplne nové auto, teda nie z druhej ruky, je pre mnoho ľudí veľký problém. Sú však krajiny, v ktorých to nie je až taký problém.

Britská spoločnosť Scrap Car Comparison sa pozrela na 40 krajín a zhotovila poradie, v ktorom z týchto štátov si na nové auto našetríš najrýchlejšie a v ktorom ti to bude zrejme trvať niekoľko rokov.

Jednou z prvých vecí, ktorú bolo treba zistiť, boli priemerné platy v daných krajinách. Ďalej si spoločnosť vybrala celosvetovo obľúbené modely, akým sú Volkswagen Golf a Toyota Corolla, a pozrela sa na ich ceny v každom jednom štáte.

zdroj: Toyota

Okrem toho sa Briti pozreli aj na ďalšie náklady a poplatky, ako je napríklad cena poistného, cena za servis či ceny pohonných hmôt, čo taktiež do istej miery ovplyvnilo výsledne hodnotenie.

Po zozbieraní všetkých týchto informácií už bolo pomerne jednoduché zhotoviť zoznam, kde si nové auto môžu dovoliť kúpiť už po niekoľkých mesiacoch a kde naň musia šetriť i niekoľko rokov.

Aj keď krajiny ako Austrália, Dánsko, Švédsko vnímame ako drahé, okrem vyšších cien sú tam aj podstatne vyššie platy a v konečnom dôsledku si ľudia z týchto štátov môžu dovoliť nové auto skôr než zvyšok sveta.

Na prvom mieste, ktorým na nové auto stačí robiť menej ako polroka, sa umiestnili práve Austrálčania. Za nimi nasledujú USA, Dáni, Kanaďania, Švédi, Nemci a Holanďania. Všetci z nich si na nové auto dokážu zarobiť už behom niekoľkých mesiacov, samozrejme v prípade, že by na nič iné už nemíňali.

zdroj: Scrap Car Comparison

 

Najhoršie zo 40 sledovaných krajín dopadli Turci, ktorí na nové auto potrebujú zarábať viac než 6 a pol roka. Ak si k tomu prirátame, že človek musí za niečo jesť, niekde bývať, našetriť si na nové auto v Turecku je naozaj problém, dalo by sa povedať, že auto je len pre tých vyvolených.

Za Tureckom nasleduje Argentína a Kolumbia, kde nové auto stojí vyše 5-ročný priemerný plat.

zdroj: Scrap Car Comparison

Slovensko v rebríčkoch nevidíme a nie je jasné, či sa britská spoločnosť zamerala aj na nás, alebo jednoducho nepatríme medzi tých najlepších, ani tých najhorších na zozname.

V každom prípade, ak sa pozrieme na priemerný plat Slovákov, ktorý bol v minulom roku na úrovni 1133 eur – pričom historicky prvýkrát bol vo všetkých krajoch Slovenska za hranicou 1 000 eur, a zoberieme si napríklad cenu nového Golfu, ktorého cena sa pohybuje okolo 20 000 eur (podľa výbavy, najlacnejšia verzia dokonca okolo 17 000 eur), tak priemerný Slovák potrebuje na nové auto približne rok a pol, samozrejme v prípade, ak by žil zo vzduchu a za nič iné by už neplatil.

Zdroje: Scrap Car Comparison, Autoforum.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá