V tejto slovenskej obci neďaleko Bratislavy vznikla unikátna komunita susedov, ktorí si navzájom pomáhajú

  • Nový projekt Požičataj z dielne Denisy Rášovej podporuje zdieľanú ekonomiku
  • Chce prepojiť susedov a vytvoriť komunitu ľudí, ktorí si navzájom pomáhajú
  • Do skúšobnej verzie je zatiaľ zapojených 11 domácností
Ilustračný obrázok (wikimedia Esprit, unsplash.com)
Ilustračný obrázok (wikimedia Esprit, unsplash.com)
  • Nový projekt Požičataj z dielne Denisy Rášovej podporuje zdieľanú ekonomiku
  • Chce prepojiť susedov a vytvoriť komunitu ľudí, ktorí si navzájom pomáhajú
  • Do skúšobnej verzie je zatiaľ zapojených 11 domácností

Unikátny projekt zdieľanej ekonomiky vznikol v obci Čataj neďaleko Bratislavy. Obec láka svojím pokojom a polohou blízko Bratislavy množstvo mladých ľudí, ktorí sa sem v posledných rokoch prisťahovali. Podľa iniciátorky projektu Denisy Rášovej sa z obce vytratila družnosť a susedská atmosféra a nahradila ich anonymita.

V minulosti sa tam totiž každý s každým poznal a vedel, od koho si požičať miešačku, kde nájsť stolára, klampiara alebo iného remeselníka. Práve preto sa jej obyvateľov rozhodla spojiť komunitným projektom Požičataj a realizuje ho v rámci svojho štúdia na Sokratovom inštitúte, informoval o tom TASR.

Požičataj má za úlohu spájať ľudí na báze požičiavania si vecí a služieb či vzájomnej výpomoci. Projekt „Požičataj – susedská výpomoc Čatajčanov“, tak má prinavrátiť komunitné cítenie medzi obyvateľov. Zároveň má podporiť lokálnu ekonomiku a prepájať starousadlíkov s novousadlíkmi.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Do testovacej fáze sa zapojilo už 11 domácností. Všetky z nich majú k dispozícii katalóg, kde nájdu zoznam vecí a služieb, ktoré si môžu od svojich susedov vypožičať.

„Ak napríklad neviete, čo robiť s množstvom opadaných jabĺk v záhrade, otvoríte katalóg a nájdete tam ponuku zapožičania sušičky ovocia,“ vysvetlili zástupcovia projektu pre TASR. Okrem vecí obsahuje katalóg aj zoznam služieb a zručností, ktoré poskytujú ľudia v Čataji.

Okrem toho vznikla na sociálnej sieti Facebook aj skupina, v ktorej si Čatajčania môžu požičiavať, predávať či darovať rôzne predmety. Mnoho šikovných ľudí, ktorí sú teraz zapojení do projektu, si organizátori vyhliadli aj na Farmárskych trhoch. Obyvateľom predstavili domácich, ktorí vyrábajú kváskové výrobky, parené buchty a knedle, víno alebo poctivý med.

zdroj: Ilustračný obrázok (pixabay.com)

„Naša rodina sa zapojila do projektu hlavne z dôvodu ekologickosti a šetrenia finančných zdrojov. Nemám potrebu všetko vlastniť a hlavne to nemám ani kde uskladniť. Získať službu, tovar či pomoc s prácami okolo domácnosti je veľmi rýchle, jednoduché, lacné a hlavne ekologické. Možnosť lepšie sa zoznámiť so svojimi susedmi a získať tak aj nových priateľov je len pridanou hodnotou,“ povedala Lenka Školkayová, ktorá sa do projektu aktívne zapája.

V Bratislave funguje podobný koncept v jednom z vnútroblokov v Starom Meste s názvom Susedia na dvore. Vznikol na troskách bývalého stacionára pre seniorov na Záhrebskej. Susedia tu usporadúvajú podujatia, v rámci ktorých sa môžu navzájom spoznať, diskutovať a zúčastňovať sa spoločných aktivít.

Minulý mesiac zorganizovali napríklad Bazár na dvore aj koncert kapely Paper Moon Trio. V júni chystajú medzigeneračnú party susedov a v lete dokonca premietanie filmov na dvore, čítať si spolu budú aj Bendovú a v septembri príde na rad zase bazár.

Zdroj: TASR, Susedia na dvore

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá