V tomto meste sa stáva povinné očkovanie realitou. Starostu kvôli tomu volajú “Mengele” a vyhrážajú sa mu smrťou

  • Poľské mesto Wałbrzych odhlasovalo uznesenie, ktoré zavádza povinnú vakcináciu
  • Rozhodnutie však budí veľké emócie. Vedenie mesta dostáva vyhrážky smrťou a čelí protestom
  • Primátor mesta má policajnú ochranku. Uznesenie je ale otázne z právneho hľadiska
očkovanie
SITA/AP, James Gourley
  • Poľské mesto Wałbrzych odhlasovalo uznesenie, ktoré zavádza povinnú vakcináciu
  • Rozhodnutie však budí veľké emócie. Vedenie mesta dostáva vyhrážky smrťou a čelí protestom
  • Primátor mesta má policajnú ochranku. Uznesenie je ale otázne z právneho hľadiska

Povinné očkovanie sa čoskoro môže stať realitou, a to v poľskom meste Wałbrzych. Vyše 120-tisícové mesto chce zaviesť povinné očkovanie proti koronavírusu. Rozhodnutie však budí veľké emócie. Vedenie mesta dostáva vyhrážky smrťou a čelí protestom, informuje Seznam Zprávy.

Dáta bez pátosu apelujú na vládu: Držíte školákov doma ako škrečky v teráriu v Šarišských Michaľanoch

„Pre obyvateľov mesta Wałbrzych starších ako 18 rokov a ďalších občanov starších ako 18 rokov, ktorí vo Wałbrzychu nebývajú, ale na jeho území pracujú, sa zavádza povinnosť očkovania proti COVID-19,“ píše sa v uznesení mesta.

Jedinou cestou je očkovanie, tvrdí primátor 

Rozhodnutie mesto prijalo ešte na konci apríla, a to pred poľským sviatkami – Sviatkom práce, Dňom vlajky a Sviatkom ústavy, ktoré reakcie čiastočne spomalili. Teraz iniciátorovi povinného očkovania, starostovi mesta Romanovi Szełemejovi, pridelila polícia ochranku kvôli vyhrážkam, ktorým čelí. Pred jeho domom sa navyše konajú protesty odporcov očkovania. Vyhrážkam čelí aj magistrát mesta.

zdroj: TASR/MTI, Attila Balazs

Primátor Szełemej, ktorý zastupuje opozičnú Občiansku platformu, bol už v minulosti veľmi aktívny v očkovacej kampani, keď mestu zabezpečil veľkokapacitné očkovacie miesto. Sám je lekárom – kardiológom, a preto plne rozumie dôležitosti očkovania. Podľa TVN 24 uviedol, že v súčasnosti jediným účinným liekom, ktorý chráni pred smrťou v dôsledku koronavírusu a pred závažným priebehom tohto ochorenia, je očkovanie.

Chcú zaočkovať čo najviac obyvateľov 

Primátor počítal s tým, že toto rozhodnutie vyvolá veľké emócie, ale nevedel, že až také. „Vedeli sme, že toto rozhodnutie spôsobí emócie? Samozrejme. Vedeli sme, že také veľké? Skôr nie,“ uviedol Szełeme v rozhovore pre RMF FM, kde obyvateľov mesta ubezpečil, že nejde do vojny s odporcami očkovania, ale chce zabezpečiť, čo najväčšiu zaočkovanosť obyvateľstva.

Krajina v súčasnosti bojuje s nižšou ochotou sa zaočkovať. Podľa Our World in Data prvú dávku vakcíny dostalo takmer 27 % obyvateľstva. Plne zaočkovaných je necelých 10 %.

Od nedele sa môže v Poľsku zaregistrovať na očkovanie proti novému koronavírusu každý občan starší ako 18 rokov. Splnomocnenec poľského premiéra pre očkovaciu kampaň Michal Dworczyk však uviedol, že presvedčiť všetkých nerozhodnutých ľudí, aby sa prišli zaočkovať, bude v najbližších týždňoch veľkou výzvou. „Súčasné tempo očkovania je uspokojivé a ponúka nádej, že pomerne rýchlo zaočkujeme väčšinu populácie,“ skonštatoval.

Povinné očkovanie má v meste Wałbrzych platiť práve od chvíle, keď sa celoštátne očkovanie otvorí všetkým vekovým kategóriám. Za uznesenie hlasovalo 22 zástupcov mesta, proti boli 3. Prípadné sankcie proti ľudom, ktorí sa zaočkovať nedajú, zatiaľ nie sú známe. Neuvádza ich uznesenie a neprezradil ich ani samotný primátor v rozhovore.

Primátor pripomenul, že mesto prijalo podobné uznesenie, ktoré nariaďovalo očkovanie detí pri nástupe do škôlky.

Vyhrážky smrťou a policajná ochranka 

Mesto, ako aj jeho primátor teraz čelia veľkým kontroverziám. Okrem vyhrážok smrťou, ktoré starosta dostával a kvôli ktorým nakoniec dostal aj policajnú ochranu, mu museli pozastaviť aj facebookovú stránku. „Bolo tiež rozhodnuté dočasne pozastaviť činnosť starostovej fanpage, pretože každý post mal toľko vyhrážok a urážok, že napriek práci 17 ľudí na ich odstránení nebolo možné potlačiť vlnu nenávisti,“ uviedol hovorca magistrátu vo Wałbrzychu, Edward Szewczak, pre TVN24.

Vakcína
zdroj: TASR/Jung Yeon-je /Pool Photo via AP

Ďalšie vyhrážky dostáva prostredníctvom emailov či listov. Radnica musela prijať tvrdšie bezpečnostné opatrenia.

Pred primátorovým domov sa konali aj protesty, kde ho rečníci nazvali „doktorom Mengele“. Informovala o nich Gazeta Wyborcza.

Je rozhodnutie právoplatné? 

Otázky vyvoláva aj právoplatnosť uznesenia, tá sa momentálne skúma. Niektorí právnici si myslia, že rezolúcia nemá šancu vstúpiť do platnosti, pretože neexistujú žiadne nariadenia, ktoré by miestnej vláde umožňovali ich vytvorenie. Samotní zástupcovia mesta sa odvolávajú na poľský zákon o obecnej samospráve, ktorý umožňuje zastupiteľstvu vydávať predpisy ochraňujúce zdravie občanov.

Mestskí poslanci tiež prijali výzvu adresovanú ministrovi zdravotníctva, aby bol COVID-19 zapísaný do zoznamu infekčných chorôb podliehajúcich očkovaniu.

Seznam Zprávy uvádza, že tento krok môže inšpirovať aj ostatných starostov. Primátor mesta Poznaň Jacek Jaszkowiak už informoval, že je za podobné riešenie.

Zdroje: Seznam Zprávy, TVN 24, RMF FM, Gazeta Wyborcza

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech