V tomto projekte sa 1-izbový byt predáva za takmer 200 000 eur

  • Zwirn je komplex bytov a officov v priestoroch bývalej cvernovej továrne na Košickej ulici
  • Dnes sú známe predpredajové ceny bytov
zwirn
YIT Slovakia
  • Zwirn je komplex bytov a officov v priestoroch bývalej cvernovej továrne na Košickej ulici
  • Dnes sú známe predpredajové ceny bytov

Priestory starej Cvernovky v širšom centre hlavného mesta sa volajú Zwirn. Vyrásť tam má komplex bytov. Z pôvodných industriálnych budov budú byty, priestranné garáže a kancelárie. Každý z troch blokov bytov bude mať vlastný vnútroblok s lavičkami a trávnatými plochami. Rezidenčnú časť s tou administratívnou spojí priestranné námestie s prevádzkami a gastro podnikmi po obvode, ale aj zelenou plochou na oddych či stretávanie sa. Za celým projektom stojí developer YIT Slovakia.

Jedny z najdrahších

Ceny bytových priestorov sa pohybujú v státisícoch a patria k jedným z najdrahších v hlavnom meste, hneď po Eurovei a Vydrici. Je všeobecne známe, že bytov v hlavnom meste je nedostatok. Preto sa cenová politika veľmi nemení, a ak, ceny skôr rastú ako klesajú. 

YIT predáva 202 bytov a 65 apartmánov. Rozloha sa pohybuje od 36 metrov štvorcových a takmer 5 štvorcov navyše tvorí balkón, až po penthouse s výmerou 103,59 m2 k čomu je pridaná terasa so 14,3 m2. V ponuke nájdeš aj obrátenú verziu penthouse, kde je byt síce o niečo menší, no terasa má viac ako 128 metrov štvorcových.

zdroj: YIT Slovakia

O poklese cien bytov v projekte ZWIRN aktuálne YIT neuvažuje, nakoľko stále nebolo ukončené oslovovanie databázy záujemcov, ktorá sa tvorila od roku 2015 a nový záujem navyše pribúda. Redakcii Startitup to potvrdila Silvia Ferencová, riaditeľka marketingu a predaja YIT Slovakia.

Ceny bytov a garážových státí odzrkadľujú ceny vstupných materiálov a prác, a to počínajúc sanačnými a búracími prácami, nákladmi na povoľovanie, stavebnými materiálmi, profesiami,“ ozrejmuje vývoj cien bytov v Zwirne a dodáva, že súčasná náročná spoločenská a ekonomická situácia záujem o projekt neovplyvnila, skôr ho skorigovala.

Tí z oslovených, ktorí v projekte chcú skutočne bývať, tí záujem nestratili a už s YIT podpísali rezervačnú dohodu. Tí, ktorí mali záujem o investičné byty, ešte váhajú a vyčkávajú, ale byty si rezervovali. Pribudli dokonca nové dopyty a záujemcovia. 

zdroj: YIT Slovakia

Treba pripomenúť, že byty v Zwirne sú absolútne nadštandardné. Okrem exkluzívnej lokality, ktorou Košická ulica, Dulovo námestie a okolité ulice Starého mesta sú, je komplex vystavaný s prihliadnutím na ekologické a moderné technologické požiadavky doby.

V komplexe plánuje otvoriť reštauráciu aj spoločnosť Medusa Group. Tí sa však práve kvôli koronakríze rozhodli s finálnym vyjadrením počkať, zmluva ostáva naďalej podpísaná. Potvrdil to majiteľ spoločnosti Peter Štecko v rozhovore pre denník SME.

Byty sa aj napriek kríze kupujú

Minulý týždeň sme uverejnili článok o tom, aká je v Bratislave bytová kríza spojená s veľkým dopytom a to aj napriek koronakríze. Podľa našich zistení by mali klesnúť len byty mimo hlavného či väčších miest. Pôjde o novostavby, starších bytov by sa nárast cien dotknúť nemusel. 

zdroj: YIT Slovakia

Predpredaj Zwirnu považujú vo YIT doposiaľ za úspešný. „Aktuálne už podpísané rezervačné dohody predstavujú 50 % tohtoročného plánu predaja a ďalších cca 30 % máme rezervovaných,“ vysvetľuje Ferencová s tým, že doposiaľ oslovili len necelú tretinu záujemcov, ktorých vo svojej databáze evidujú.

Každý deň však podľa jej slov pribúdajú noví. Oslovovanie potenciálnych záujemcov predpokladajú ukončiť do júna tohto roku. 

Developerský projekt, ktorý vznikne na území bývalej cvernovej továrne, zaberá viac ako 45 000 metrov štvorcových. Plány spoločnosti ohľadom termínu dokončenia výstavby sa neposúvajú. Pre Pradiareň 1900, ktorá je od roku 2008 Národnou kultúrnou pamiatkou, naďalej platí dátum september 2021, začiatok výstavby prvej fázy rezidenčných blokov v Zwirne je naplánovaný od leta tohto roka s postupným dokončovaním od roku 2022.

Zdroje: SITA, index.sme.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech