Barcelona úplne zakáže fajčenie na verejnosti

  • Od roku 2011 platí v Španielsku zákaz fajčenia na verejnosti
  • Výnimka sa vzťahovala na terasy barov a reštaurácií
  • Už od budúceho roka si však nezapáliš ani na nich
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Od roku 2011 platí v Španielsku zákaz fajčenia na verejnosti
  • Výnimka sa vzťahovala na terasy barov a reštaurácií
  • Už od budúceho roka si však nezapáliš ani na nich

Fajčenie na väčšine verejných priestranstiev sa v Barcelone už čoskoro stane minulosťou, ako hovorí britský Independent, fajčiť nebude možné už ani na vyhradených plochách.

Zákaz fajčenia na verejných priestranstvách platí v Španielsku od roku 2011, výnimka sa ale vzťahovala na otvorené terasy barov a reštaurácií. Po novom už nebude možné zapáliť si cigaretu ani na nich. Španielska vláda tvrdí, že takéto fajčenie predstavuje riziko pre verejné zdravie.

Podľa The Guardian, nový zákon by mal vojsť do platnosti už budúci rok. Vo veľkom proti nemu protestujú majitelia reštaurácií a barov, ktorí tvrdia, že im odláka mnohých zákazníkov. Už teraz majú konflikty s katalánskou vládou kvôli terasám. Vláda je presvedčená, že mnohé sú nelegálne a zaberajú viac verejného miesta než by mali. Inšpekcia plánuje sprísniť kontroly a posvieti si na vonkajšie sedenie.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Španielsko chce okrem toho zvýšiť ceny na tabakové výrobky. V krajine je tabak stále pomerne lacný, zatiaľ čo v iných štátoch západnej Európy je cena za jeden balíček cigariet minimálne 6 eur, v Španielsku stoja cigarety v priemere 5. Podľa portálu Statista.com sú cigarety najdrahšie v Británii, v roku 2017 bola ich cena približne 10 libier.

Ďalší krok vlády ohľadne tabakových výrobkov by mal viesť k zákazu fajčenia vo vozidlách, na otvorených športoviskách aj zastávkach autobusov a vlakov.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Miera fajčiarov v Španielsku sa pohybuje na 22 %, čo je viac ako priemer EÚ, ten je momentálne 18 %. Na Slovensku je toto číslo ešte vyššie. Podľa štatistík Úradu verejného zdravotníctva fajčí až 34 % Slovákov, 47 % mužov a 12 % žien. Úplný zákaz fajčenia v reštauráciách, baroch a puboch v EÚ platí iba vo Veľkej Británii a Írsku.

Väčšina obyvateľov Írska vníma úplný zákaz pozitívne. Dokonca aj fajčiari vyjadrujú podporu tomuto striktnému opatreniu. Až 77 % fajčiarov súhlasí so zákazom fajčenia v reštauráciách, zatiaľ čo pred prijatím so zákazom súhlasilo iba 46 %.  Podobný súhlas je aj v otázke na zákaz fajčenia v baroch, kde sa za prijatie zákazu vyslovilo iba 6 % fajčiarov, po prijatí zákazu ho schvaľovalo až 48 %.  

 Zdroj: Independent, The Guardian, Statista, Úrad verejného zdravotníctva

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá