V trnavskom kraji pribudne turistická atrakcia. Prvé súkromné rozárium so storočnými vzácnymi ružami

  • Najväčšie súkromné rozárium sa nachádza v Dolnej Krupej v Trnavskom kraji
  • Prednedávnom otvorili svoje brány aj pre verejnosť a odrody ruží so 100-ročnou tradíciou tak budeš môcť obdivovať aj ty
rozarium
Apimed archív
  • Najväčšie súkromné rozárium sa nachádza v Dolnej Krupej v Trnavskom kraji
  • Prednedávnom otvorili svoje brány aj pre verejnosť a odrody ruží so 100-ročnou tradíciou tak budeš môcť obdivovať aj ty

Tradícia pestovania ruží má v Dolnej Krupej silné korene. V roku 1910 a teda pred 110 rokmi sa v tlači objavili prvé zmienky o rozáriu grófky Márie Henriety Chotekovej. Vďaka nej poznali panstvo Dolná Krupá po celom svete.

Storočné ruže

Ružová grófka, ako ju prezývali, pestovala vo svojom rozáriu viac než 6 000 koreňov ruží, vlastnila kompletnú zbierku Severokrajných ruží a svoje ruže exportovala do celej Európy, USA a Kanady. Rozárium zaniklo po roku 1945, ale tradícia pestovania ruží v Dolnej Krupej pretrvala dodnes.

„Veľmi sa tešíme, že sa nám podarilo nadviazať na túto krásnu tradíciu a mať tu takmer tretinu historických ruží, ktoré boli vyšľachtené pred rokom 1914. V tomto roku, 28. apríla, pribudla do nášho rozária vzácna novinka. Na čestné miesto sme vysadili ružu „Ignis“ pochádzajúcu z ružovej záhrady grófky Chotekovej, ktorá ju vyšľachtila v roku 1934. Dnes sa táto ruža vyskytuje veľmi zriedkavo a sme vďační priateľom ruží z Nemecka, ktorí nám ju poslali na Slovensko. Po dlhých 6 rokoch sa tak ruža Ignis vrátila do svojho rodiska,“ hovorí Peter Kudláč, majiteľ firmy Apimed a zakladateľ rozária.

zdroj: Apimed archív

Chcú svoje pôsobenie rozširovať

Plánované je aj ďalšie rozširovanie rozária o sekciu ruží súvisiacich s Dolnou Krupou a o odrody vyšľachtené slovenskými šľachtiteľmi. Práve počas mája a júna prvýkrát v tomto roku rozkvitnú ruže a ich krásu môžeš obdivovať aj ty. Rozárium je otvorené od 16. mája a počas víkendov o 16:00 a 16:30 hod. sa konajú komentované prehliadky s ochutnávkou medoviny.

zdroj: Rozárium

Ak chceš vidieť celý areál s Villou Apimed,  nenechaj si ujsť prehliadky areálu s ochutnávkou dvoch druhov medovín. Tie sa konajú od stredy do nedele a vždy o 15.00 hod. Po prehliadke si  môžeš posedieť pod slnečníkmi na nádvorí alebo v štýlovej reštaurácii Mária Henrieta a vychutnať si gurmánske špeciality kuchárov.

Na odkaz Márie Henriety Chotekovej a jedinečnú ružiarsku tradíciu nadväzuje teda nové rozárium nesúce jej meno. Bolo založené v apríli 2019 vďaka nadšeniu manželov Kudláčovcov zo spoločnosti Apimed. V prvej fáze vysadili v Rozáriu M. H. Chotekovej vyše tisíc ruží 88 odrôd pod vedením Johannesa Kalbusa, zakladateľa ružovej škôlky pri Alfdorfe v Nemecku. Najväčšie zastúpenie tu má odroda „Ružová grófka Mária Henrieta“ v počte 341 kusov a ide o krásnu a voňavú ružu, ktorej lupene sa používajú pri výrobe špeciálnej medoviny Mária Henrieta, ktorú si môžete kúpiť v Medolandii.

zdroj: Rozárium

 

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech