V týchto dňoch budeš môcť na oblohe pozorovať zodiakálne svetlo. Kde si nebeské divadlo vychutnáš najviac?

  • Ak si milovníkom hviezd, určite ťa nadchnú nasledujúce noci
  • Počas nich totiž budeš môcť pozorovať zaujímavý úkaz
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Arun Clarke, unsplash/Julian Paul
  • Ak si milovníkom hviezd, určite ťa nadchnú nasledujúce noci
  • Počas nich totiž budeš môcť pozorovať zaujímavý úkaz

Aj napriek tomu, že noci už nie sú príliš teplými, ponúkajú nám viac než si myslíme. Dozaista si si počas predchádzajúcich dní všimol, že hviezdna obloha je doslova dychberúcou. Okrem jasne žiariacich hviezd však budeš môcť od dnešného dňa pozorovať aj iný nebeský úkaz.

Aj počas dnešného dňa

Portál iMeteo informoval, že sa nám v týchto dňoch naskytne možnosť pozorovať tzv. zodiakálne svetlo na oblohe. Ide o úkaz, ktorý sa vyznačuje výrazným osvetleným pásom počas tmavej noci.

„Zodiakálne svetlo je zvýšenie jasu v okolí Slnka, rozširujúce sa pozdĺž ekliptiky, čiže pozdĺž súhvezdí zvieratníka. Toto svetlo je rozptýlené na časticiach medziplanetárnej hmoty v rovine Slnečnej sústavy. Častice sú veľké maximálne 0,1 milimetra a pochádzajú najmä z chvostov komét či z rozpadnutých meteoritov,“ vysvetľuje Imeteo.

Ideálne podmienky na pozorovanie tohto nebeského divadla nastali už počas včerajšej noci.

Hviezdy
zdroj: unsplash/Arun Clarke

Ďalej od svetelného znečistenia

Nakoľko možno zodiakálne svetlo pozorovať ako osvetlený kužeľ počas tmavej noci, dnes nastávajúci nov ti poskytne dokonalé podmienky. Ak si budeš chcieť vychutnať zážitok počas dnešnej noci naplno, pravdepodobne by si si mal vziať k srdcu odporúčania meteorológov, ktorí tvrdia, že úkaz je vhodné pozorovať ďaleko od akéhokoľvek svetelného znečistenia.

Ideálne podmienky ti tak môžu poskytnúť hory, kde je svetelný smog minimálny.

Imeteo tiež objasňuje, že najvhodnejšie bude pozorovať zodiakálne svetlo nadránom pred 5.00 hod.. Vtedy bude na rozhraní dňa a noci nad východom „viditeľný šikmý kužeľ podivne belavého svetla“

Pozorovanie hviezd
zdroj: unsplash/Cody Board

Aj počas úplného zatmenia Slnka

Portál Novinky Vesmír objasňuje, že časť zodiakálneho svetla je možné pozorovať aj počas úplného zatmenia Slnka. „Jednak ako pokračovanie koróny (tzv. F koróna) a tiež ako zlatisté halo, ktoré obklopuje slnečný (pri zatmení z pohľadu zo Zeme mesačný) disk,“ vysvetľujú.

Zodiakálne svetlo tiež mnohý poznajú aj pod pojmom zvieratníkové svetlo. Ak teda budeš od niekoho počuť, že počas noci sledoval zodiakálne alebo zvieratníkové svetlo, budeš vedieť, čo mal na mysli.  

Pozorovanie hviezd
zdroj: unsplash/Julian Paul
Zdroje: Imeteo, Novinky vesmír.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech