V týchto krajinách sa deti vychovávajú najlepšie. Ako je na tom Slovensko?

  • Na vrcholných priečkach sa dlhodobo držia severské krajiny
  • NAJ znamená vysokú zdravotnú, sociálnu a vzdelanostnú úroveň
  • Do štúdie boli zaradené deti vo veku 0-11 rokov
kelli-mcclintock-5wTuk6vE-Kk-unsplash (1)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Na vrcholných priečkach sa dlhodobo držia severské krajiny
  • NAJ znamená vysokú zdravotnú, sociálnu a vzdelanostnú úroveň
  • Do štúdie boli zaradené deti vo veku 0-11 rokov

Škandinávia má v povedomí ľudí vysokú kvalitu na mnohých úrovniach. Štúdia publikovaná v lekárskom časopise The Lancet vznikla v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou a UNICEF-om. Na prvom mieste sa umiestnilo Nórsko.

Vykonávaná bola v 180 krajinách sveta a na základe niekoľkých faktorov, konkrétne miery prežitia, času, ktorý deti strávia v škole, výživových údajov, prístupu k zdravotníckym službám, hygieny, úmrtnosti matiek, výskytu násilia, miery pôrodnosti mladistvých a úrovne chudoby v krajine.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Na druhom mieste sa umiestnila Južná Kórea, ďalej Holandsko, Francúzsko a Írsko. Šieste je Dánsko, ktoré sa okrem iného pýši aj titulom krajiny s najšťastnejšími ľuďmi na svete.

Budúcnosť je dôležitá

Preto sa odborníci pozreli aj na mieru čistoty ovzdušia a to, ako sa do budúcna môže meniť a zlepšovať. Tento výsledok sa tvoril na základe aktuálnych meraní CO2 vo vzduchu.

Nórsko je známe svojou prírodou a takéto krajiny sú na výchovu detí ideálne. Veľké mestá sú situované pri pobreží alebo sú obklopené lesmi, kde je zaručená nielen čistota vzduchu, ale ja dobré infraštruktúrne prepojenia medzi jednotlivými krajinami.

Krajiny, ktoré sa nachádzajú na vedúcich priečkach v obľúbenosti pri výchove detí, musia mať zabezpečený kvalitný systém vzdelávania, nemocníc a environmentálnej politiky.

zdroj: Ilustračnýobrázok (unsplash.com)

Zdraví, vzdelaní a v bezpečí

Po takomto prostredí pre svoje deti túžia rodičia na celom svete. Mnohokrát však inštitúcie zlyhávajú, nielen pri ochrane detí, ale aj pri ochrane planéty, čo spolu v dnešnej dobe výrazne súvisí. Podľa autorov štúdie je to práve vláda danej krajiny, ktorá má na základné atribúty v dôležité pre výchovu a rozvoj dieťaťa dohliadať. Mali by brať ohľad na vplyv reklamy a komercie na zdravie detí.

Regulácie v oblasti reklamy môže znieť ako zásah do slobody slova a tvorby. Štúdia však ukazuje, že práve obmedzovania v prezentovaní nezdravého jedla s vysokým obsahom cukru, gamblingu, tabaku, alkoholu či neblahého vplyvu sociálnych médií na deti. Okrem reklamy treba brať ohľad aj na obezitu, ktorá je u detí ďalším rizikom. To však súvisí s mierou zdravotnej starostlivosti.

Iba deväť krajín si počínalo dobre, pokiaľ ide o kombinovanie metriky životného prostredia a zdravia a dobrých životných podmienok. Týmito krajinami sú podľa portálu Smartparenting.com Albánsko, Arménsko, Grenada, Jordánsko, Moldavsko, Srí Lanka, Tunisko, Vietnam a Uruguaj.

Je jedno, či sa opýtaš detí z Bratislavy alebo z Osla. Každé odpovie rovnako. Pre deti je dôležité, aby bola rodina spolu, aby sa cítili bezpečne, boli v čistom prostredí, mali neobmedzený prístup k vzdelávaniu a kultúrnym aktivitám. To všetko však v každom prípade závisí od rodiny a prostredia, v ktorom žije. Tej poskytuje podmienky na život štát. Preto sa od jednotlivého prechádza k všeobecnému a znovu sme na začiatku.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Británia aktuálne na 11 mieste

1. februára došlo k dlh spomínanému Brexitu a Veľká Británia opustila Európsku úniu. Vtedy sa pohľad na bezpečnosť krajiny z pohľadu rodičov a detí zmenila, píše britský BBC. Pokiaľ sa nevytvorí nová reforma, ktorá bude deti chrániť, môžu sa ocitnúť v nebezpečenstve. Krajina si prestala uplatňovať pravidlá Európskej únie.

Amerika sa umiestnila na 39. mieste, Čína na 43. a Kuba na 46.

Z V4 sa najlepšie darí susednému Rakúsku, skončilo na 10. mieste. Česká republika je 24. a Slovensko až 30. Najhoršie je na tom Kazachstan, Libanon či Guatemala, píše britský portál Daily Mail.

Zdroje: forbes.com, independant.co, cnbc.com, thelancet.com, thedailymail.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá