Na Ukrajine objavili masový hrob zo stalinskej éry. Obsahuje 20-tisíc obetí a pozostatky tiel sú naukladané v piatich vrstvách

  • Hrob našli neďaleko odeského letiska
  • Nachádza sa v ňom niekoľko tiel obetí
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, pixabay/virnuls, commons.wikimedia/Circe-Film-Archiv
  • Hrob našli neďaleko odeského letiska
  • Nachádza sa v ňom niekoľko tiel obetí

Pozostatky približne 20-tisíc ľudí objavili v masovom hrobe pri ukrajinskom meste Odesa. Predpokladá sa, že ide o obete stalinských čistiek, uviedli v pondelok historici, ktorých cituje tlačová agentúra AFP.

Naukladané až v piatich vrstvách

Počet obetí zaraďuje tento masový hrob k najväčším, aké sa dosiaľ našli na Ukrajine. Hrob sa nachádza neďaleko odeského letiska. K objavu došlo v priebehu augusta počas stavebných prác.

Pozostatky tiel sú v hrobe naukladané v piatich vrstvách. Odborníci sú presvedčení, že títo ľudia boli popravení v 30. rokoch 20. storočia, v čase známom ako Veľký teror, ktorý rozpútal vtedajší sovietsky vodca Josif Stalin.

Stalin
zdroj: commons.wikimedia/Circe-Film-Archiv

Už počas hladomoru

Keď dokončíme exhumáciu, rozhodneme sa, čo spravíme s týmto miestom. Samozrejme, plánujeme tu vytvoriť pamätník,“ vyhlásil starosta Odesy Gennadij Truchanov. V tejto oblasti už v predošlých rokoch došlo k objavu niekoľkých masových hrobov. Národnosť väzňov, ako aj údajné zločiny, za ktoré boli popravení, zostávajú stále neznáme.

Podľa odhadov historikov boli počas stalinských represálií uväznené alebo popravené v gulagoch státisíce Ukrajincov. Jednou z najznámejších popravných lokalít je les neďaleko dediny Bykivnia na predmestí ukrajinského hlavného mesta Kyjev, kde boli v rokoch 1937-1941 zahrabané desaťtisíce obetí.

Milióny Ukrajincov zomreli tiež v rokoch 1932-1933 počas hladomoru, ktorý Kyjev považuje za genocídu zorganizovanú Stalinom.

Lebka
zdroj: pixabay/virnuls

 

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie