V uliciach slovenského mesta pribudnú veľkoformátové graffiti ako z New Yorku. Umelci dostanú 20-tisíc eur

  • V Trnave začala vznikať galéria pouličného umenia
  • Svetoví aj slovenskí umelci chcú skrášliť tamojšie ulice
  • Na projekt je vyčlenených spolu 50-tisíc eur
Unsplash/Maxime Bhm, Jon Tyson, Martin Kattler
  • V Trnave začala vznikať galéria pouličného umenia
  • Svetoví aj slovenskí umelci chcú skrášliť tamojšie ulice
  • Na projekt je vyčlenených spolu 50-tisíc eur

Na Slovensku je stále množstvo ľudí, ktorí pouličná umenia tzv. street art a sním spojené graffiti, považujú za vandalizmus.

Profesionálna maľba v uliciach však vie byť naozajstnou pastvou pre oči. Stačí sa pozrieť do vyspelých miest ako je Berlín, Londýn či New York. Pravidelne tu pribúdajú veľkorozmerné graffiti miestnych aj zahraničných umelcov, ktoré tešia lokálnych ľudí i turistov.

zdroj: Unsplash/jon tyson

Dať priestor umeniu v uliciach a to priamo na stenách budov, sa najnovšie rozhodlo aj mesto Trnava. Vznik trnavskej street art galérie oznámil na sociálnej sieti primátor mesta Peter Bročka.

„Na fasádach vybraných budov v Trnave vytvoria v priebehu najbližších dní špičkoví street art umelci veľkoformátové výtvarné diela. Zapojená bude aj trnavská komunita,“ informuje.

Už v týchto hodinách prichádzajú do Trnavy rešpektovaní európski umelci. Ich úlohou je premeniť vybrané fasády, prevažne na sídliskách, na majestátne výtvarné diela. Spolu pôjde o 9 umeleckých výkonov zahraničných aj domácich tvorcov.

zdroj: Unsplash/liv hema

Novej umeleckej vizáže sa vďaka tomuto modernému projektu dočká napríklad Základná škola na Mozartovej ulici, posprejované garáže na Limbovej a rôzne výmenníkové stanice na sídliskách.

Pri vzniku pouličnej galérie spolupracuje mesto Trnava s medzinárodnou umeleckou street artovou scénou. Farieb sa chopia svetoví autori z Francúzska, Švajčiarska, Belgicka a Maďarska.

Pozvanie na pilotný ročník pouličnej galérie prijali špičkoví street artisti, konkrétne Cart1&Jace z Francúzska či švajčiarsky umelec Art of Bust, Nils Westergard z Belgicka.

zdroj: Unsplash/alana harris

Chýbať nebude ani Fat Heat z Maďarska, ktorý je zároveň autorom známej 25 metrovej spiacej líšky, ktorá sa stala veľmi obľúbeným murálom v Bratislave na Kamennom námestí.

Domácu scénu budú reprezentovať Spendlo, Dian, Da Linka a Dias, ktorí sa postarajú o nový dizajn spomínaných „výmeničiek“ na Prednádraží a Spartakovskej ulici.

Trnavská komunita sa môže tešiť aj na pripravovaný graffiti jam. Pôjde o improvizovaný workshop, kde svoje umenie môžu ukázať aj začínajúci domáci street artisti, ktorí majú ambíciu sa zviditeľniť.

zdroj: Unsplash/Nakib

Do projektu je priamo zapojený aj mestský kurátor Trnavy Adrián Kobetič, ktorý sa osobne podieľal na výbere priestorov, ktoré budú pomaľované. Je presvedčený, že pouličná galéria bude pre Trnavu naozaj zaujímavým posunom:

„Trnava je mesto, ktoré sa dlhodobo snaží o vnímanie trendov a kultivovanie verejného priestoru a Street Art Gallery je dobrá cesta pre vizuálne zveľaďovanie mesta, založená tiež na prvku participatívnosti s občanmi, na prepojení svetových mien s miestnymi autormi.“

zdroj: Unsplash/huotari

Objasňuje, že galéria diel, ktorá vznikne na sídliskách, prinesie kvalitné umenie bezprostredne do ulíc. Nakoľko boli oslovení umelci s oceňovaným autorským programom, možno očakávať, že diela skutočne skrášlia aj inak schátrané budovy.

Ide pritom o stavby, ktorých oprava by bola podľa kompetentných častokrát oveľa náročnejšia ako pripravovaný umelecký zásah.

Galéria má taktiež ambíciu napomôcť aj takzvanému urban turizmus a zvýšiť záujem o starostlivosť a vnímanie verejného priestoru, ktorý je určený pre všetkých obyvateľov aj návštevníkov mesta.

Na konci prvého septembrového týždňa by mali byť všetky diela trnavskej Street Art Gallery ukončené. Už teraz sa ráta s pokračovaním a to už v priebehu budúceho roka.

Celá akcia má stanovený aj rozpočet, ktorý je spolu 50-tisíc eur. Na zabezpečenie farieb či sprejov pôjde 6 900 eur.

Pri tvorbe diel ťahajúcich sa do výšky niekoľkých metrov bude potrebná aj vysokozdvižná technika. Aktuálna kalkulácia nákladov na jej zabezpečenie je spolu 6 800 eur.

Nakoľko tu svoj talent predvedie aj niekoľko svetovo uznávaných umelcov, sprejovať nebudú zadarmo. Na ich honoráre pôjde 20 000 eur, z toho 7 000 eur pôjde pre domácich kreatívcov.

Zdroje: Mesto Trnava, Facebook/ Peter Bročka

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech