V USA chcú všetkým ľuďom platiť za existenciu, mesačne dostanú viac ako 1 000 eur

  • Nepodmienený základný príjem mnohí považujú za geniálne riešenie pre pracovný svet
  • Iní sa obávajú, že takýto krok povedie k lenivosti ľudí
  • V niektorých častiach USA sa ho teraz rozhodli vyskúšať, motiváciou k jeho nasadeniu bola aj pandémia
muž
Unsplash/ Chris Bronk, M. Spiske
  • Nepodmienený základný príjem mnohí považujú za geniálne riešenie pre pracovný svet
  • Iní sa obávajú, že takýto krok povedie k lenivosti ľudí
  • V niektorých častiach USA sa ho teraz rozhodli vyskúšať, motiváciou k jeho nasadeniu bola aj pandémia

V Spojených štátoch amerických sa schyľuje k zavedeniu finančného programu, aký by s otvorenou náručou určite prijalo aj množstvo Slovákov.

Nový návrh zákona z dielne progresívnych demokratov počíta s pilotným programom takzvaného „Bezpodmienečného zaručeného príjmu“, a to hneď v celých Spojených štátoch. 

Dospelí účastníci experimentu majú dostávať 1 200 dolárov mesačne, čo je v prepočte okolo 1 018 eur. Peniaze sa majú ujsť aj deťom, ktoré by si na účet mesačne pripísali 600 dolárov – cca. 509 eur. Slušný balík peňazí by mohol očakávať každý, kto zarába menej ako 75-tisíc amerických dolárov za rok. Ide v prepočte o približne 63-tisíc eur, čiže suma má poputovať každému, kto nemá to šťastie a zarába mesačne menej ako 5 250 eur.

Cieľ programu je podľa jeho navrhovateľov celkom jasný – zabezpečiť, aby sa USA mohli pochváliť „ekonomikou 21. storočia, ktorá odzrkadľuje každodenné potreby Američanov“.

zdroj: Unsplash/heftiba

Každý občan by tak teoreticky dostal garantovaný príjem. Má ísť o životné minimum, vyplácané zo štátneho rozpočtu za samotný fakt existencie – nie za prácu.

Členka Snemovne reprezentantov, Ilhana Omara, ktorá zastupuje štát Minnesota za demokratov, tvrdí, že Kalifornia sa zatiaľ rozhodla zaviesť pilotný program s cieľom vychytať prípadné nedostatky systému.

„Chudoba je voľba. Príliš dlho sme kládli nekonečný rast na prvé miesto, zatiaľ čo milióny ľudí sú bez domova, hladní alebo zbavení zdravotnej starostlivosti,“ uviedla Omar vo vyhlásení k návrhu zákona.

Prijal by si univerzálny príjem?

Pandémia podľa jeho slov odhalila závažné nerovnosti. „Ako národ máme možnosť zaistiť, aby boli splnené základné potreby každého človeka, ako je dostupnosť potravín, bývania a zdravotnej starostlivosti.“

V rámci pilotného programu plánuje fond na tento účel vyčleniť 2,5 miliardy dolárov. Pilotný program by mal prebiehať v rokoch 2023 až 2027. V roku 2028 by sa zrealizoval výskum efektivity a účinnosti zaručeného príjmu. USA by následne zaviedli bezpodmienečný garantovaný príjem na celoštátnej úrovni.

zdroj: Unsplash/dent

Zdá sa tak, že koncept rozdeľovania hotovosti bez viazanosti sa pomaly posúva od príliš uletenej myšlienky k serióznemu politickému návrhu.

Čoraz viac starostov a ďalších lídrov tvrdí, že v prvom rade je potrebné zistiť, či je toto cesta na zníženie chudoby a zmiernenie nerovnosti.

Niekoľko miest a okresov v celej krajine už tento experiment uviedlo do praxe. Peniaze pritom čerpajú z federálneho balíka pomoci COVID v celkovej hodnote 1,9 bilióna dolárov.

Doposiaľ boli schválené dve desiatky pilotných programov, od okresu Los Angeles County – najľudnatejšieho okresu v USA, až po kraj v štáte New York a mestá Wausau, Wisconsin a Gainesville na Floride.

Kritici týchto programov tvrdia, že odrádzajú ľudí od práce. Upozorňujú na situáciu z minulého roka, keď federálna vláda počas pandémie zvyšovala mesačné dávky v nezamestnanosti. Zamestnávatelia následne hlásili nedostatok pracovných síl pri opätovnom otváraní ekonomiky. Z nedostatku ľudí v práci vinili práve „bezplatné“ federálne peniaze.

zdroj: Unsplash/heftiba

Podobný výskum už odštartoval aj v Nemecku, trvať bude tri roky a zúčastní sa ho 1 500 účastníkov. 122 z nich dostáva od júna 2021 do mája 2024 každý mesiac 1 200 eur, zvyšok tvorí porovnávaciu skupinu bez základného príjmu. Tí v porovnávacej skupine dostávajú príspevok na výdavky a majú šancu posunúť sa nahor do skupiny so základným príjmom. Kompletná skupina účastníkov dostane spolu cca 5,3 milióna eur.

Účastníci musia každých šesť mesiacov vypĺňať online dotazníky. Vedci chcú vidieť, ako peniaze menia každodenný život ľudí a zistiť, ako by bolo možné financovať celonárodný základný príjem. Celoštátny pilotný projekt sa momentálne financuje z darov od 150-tisíc darcov. Každý účastník dostane v priebehu troch rokov 43 200 eur.

„Pilotný projekt chápe nepodmienený základný príjem ako sumu peňazí, ktorú každý mesiac vypláca štát, a ktorá je tak vysoká, že zaisťuje živobytie, ale umožňuje aj účasť na spoločenskom, kultúrnom a politickom živote. Vyplácaná čiastka sa odvíja od hranice rizika chudoby, ktorá bola v Nemecku v roku 2018 stanovená na 1 135,67 eur mesačne,“ objasnila iniciatíva Mein Grundeinkommen (Môj základný príjem).

Zdroje: latimes.com, omar.house.gov, Mein Grundeinkommen (Môj základný príjem)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá