V USA schválili liek, ktorý dokáže vyriešiť vysokú mieru obezity. Slovák si ho môže dovoliť len ťažko

  • Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil unikáty liek
  • Ide o liek na reguláciu hmotnosti, ktorý dokáže liečiť obezitu
  • Nevýhodou je, že väčšina Američanov si ho nebude môcť dovoliť
pjimage - 2021-06-07T154929.660
Unsplash/Diana Polekihna Unsplash/Ehimetalor Akhere
  • Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil unikáty liek
  • Ide o liek na reguláciu hmotnosti, ktorý dokáže liečiť obezitu
  • Nevýhodou je, že väčšina Američanov si ho nebude môcť dovoliť

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil unikátny liek. Ide o liek na reguláciu hmotnosti, ktorý má vyrábať dánska farmaceutická spoločnosť Novo Nordisk. Tento liek je prvým liekom na chudnutie, ktorý FDA schválila od roku 2014, no vo všeobecnosti nejde o prvý liek na chudnutie.

Rovnaký liek, nazývaný semaglutid, sa už roky používa v USA a ďalších krajinách ako antidiabetický liek. V poslednej dobe však dôkazy ukazujú, že semaglutid v odlišnom dávkovaní funguje aj ako silný a účinný prostriedok na potlačenie chuti do jedla.

zdroj: Unsplash/Michael Longmire

Pozoruhodné výsledky

V štúdii zverejnenej začiatkom roka, do ktorej bolo zapojených takmer 2 000 obéznych dospelých zo 16 rôznych krajín, vedci uviedli, že dlhodobá liečba týmto liekom viedla v priemere k takmer 15-percentnému úbytku hmotnosti v celej skupine.

Niektorí stratili ešte viac a viac ako 30 percent skupiny kleslo nad 20 percent ich telesnej hmotnosti – čo vedci označili za pozoruhodné. „Žiadny iný liek sa nepriblížil k dosiahnutiu tejto úrovne chudnutia, toto skutočne mení hru,“ uviedla vtedy výskumníčka v oblasti obezity Rachel Batterham z University College London.

Teraz si to všimla FDA. V piatok agentúra oznámila, že Wegovy (semaglutid) bol schválený na chronickú reguláciu hmotnosti u dospelých, ktorí sú buď obézni, alebo majú nadváhu a majú aspoň jeden stav súvisiaci s hmotnosťou (napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka 2. typu alebo vysoký cholesterol).

zdroj: Unsplash/Christina Victoria

Viaceré testovania

Pri schvaľovaní Wegovyho formulácie FDA zvážila výsledky štyroch samostatných dvojito zaslepených, placebom kontrolovaných klinických štúdií, ktoré trvali 68 týždňov a celkovo zahŕňali približne 4 500 pacientov, ktorí náhodne dostali buď Wegovy alebo placebo. 

Výsledky sa v každej štúdii mierne líšili v závislosti od určitých parametrov. Novo Nordisk tvrdí, že priemerný úbytok hmotnosti o 17 až 18 percent sa udržal počas 68 týždňov u ľudí s obezitou (a bez cukrovky 2. typu), ktorí užívali Wegovy okrem toho, že mali znížený kalorický stravovací plán a zvýšenú fyzickú aktivitu.

zdroj: Unsplash/Isaac Quesada

Naopak, placebo skupina zaznamenala oveľa nižší úbytok hmotnosti. V jednom z pokusov, v ktorých skupina Wegovy priemerne zaznamenala úbytok 14,9 percenta telesnej hmotnosti, skupina s placebom preukázala úbytok hmotnosti iba 2,4 percenta za rovnakých podmienok, čo naznačuje, že semaglutid nejakým spôsobom pomáha ľuďom jesť menej.

Vzhľadom na to, že takmer tri štvrtiny (73,6 percenta) dospelých v USA vo veku 20 a viac rokov majú nadváhu alebo obezitu, do lieku sa vkladá obrovská nádej. Nový liek môže pomôcť mnohým tisícom Američanov s chorobami súvisiacimi s hmotnosťou regulovať príjem potravy.

Hoci teda ide o veľkú nádej, väčšina Američanov si tento liek nebude môcť dovoliť. Cena zatiaľ nie je pevno stanovená, no špekuluje sa, že nepoistený pacient bude za liek platiť približne 1 300 dolárov mesačne. 

Zdroje: FDA, Science Alert

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech