V zamestnaní len 4 dni v týždni a rovnaký plat. Briti odštartovali najväčší pracovný projekt na svete

  • Zapojili sa tisícky zamestnancov a desiatky firiem
  • Odborníci budú sledovať, čo všetko sa zmení
Práca, žena
Unsplash/Mateus Campos Felipe. Unsplash/Olga Serjantu
  • Zapojili sa tisícky zamestnancov a desiatky firiem
  • Odborníci budú sledovať, čo všetko sa zmení

V Spojenom kráľovstve dnes odštartovali najväčší skúšobný projekt svojho druhu. Od pondelka začali tisícky zamestnancov po celej krajine svoj štvordňový pracovný týždeň, informuje CNN.

Voľný deň navyše nebude na úkor ich mzdy.

100 % produktivity

Do pilotného projektu, ktorý bude trvať pol roka, sa zapojilo 3 300 zamestnancov zo 70 spoločností. Ich pozadie je rôzne, ide od poskytovateľov finančných služieb až po stánok s tradičným „Fish and chips“.

Zapojili sa aj spoločnosti, ktoré poskytujú služby v oblasti vzdelávania, pracovného poradenstva, bývania, starostlivosti o pleť, stavebníctva, potravín či digitálneho marketingu.

Projekt funguje na základe schémy 100:80:100, píše The Guardian. Zamestnanci budú počas celých šiestich mesiacov dostávať 100 % svojej mzdy, aj keď odpracujú len 80 % bežného pracovného týždňa. Podmienkou však bolo, že si zachovajú 100 % svojej produktivity.

Celý projekt organizuje nezisková organizácia 4 Day Week Global, think tank Autonomy. V tomto prípade ide o ich kampaň 4 Day Week UK, ktorú uskutočňujú v spolupráci s výskumníkmi z univerzít Cambridge, Oxford a Boston College.

Psychické zdravie ako priorita

Do projektu sa zapojil napríklad nezávislý pivovar v Londýne, Pressure Drop Brewing. Sienna O‘Rourke, manažérka značky, pre CNN Business povedala, že najväčším cieľom spoločnosti je prispieť tak k duševnému zdraviu a pohode svojich zamestnancov.

„Pandémia nás prinútila premýšľať veľa o práci a o tom, ako si ľudia organizujú svoj život. Zapojili sme sa, aby sme zlepšili život našich zamestnancov a boli súčasťou progresívnych zmien vo svete.“

praca, ako milovat svoju pracu
zdroj: Unsplash/Brooke Cagle

Výskumníci budú merať vplyv nového pracovného modelu na úroveň produktivity, rodovú rovnosť, životné prostredie, ako aj na celkovú pohodu pracovníkov.

Juliet Schorová, ktorá pilotný projekt vedie, ho označila za „historický pokus“. „Budeme analyzovať, ako zamestnanci reagujú na deň voľna navyše. Budeme sa sústrediť na stres, vyhorenie, spokojnosť s prácou a životom, zdravie, spánok, spotrebu energie, cestovanie a mnoho ďalších aspektov života,“ cituje profesorku sociológie na Boston College The Guardian.

Konkurenčná výhoda

Generálny riaditeľ 4 Day Week Global Joe O’Connor uviedol, že ľudia už ukázali, že dokážu pracovať „kratšie a inteligentnejšie“.

Uviedol tiež, že veľa zmenila pandémia. Po nej si čoraz viac spoločností uvedomuje, že skrátené pracovné hodiny, ktoré sú zamerané na výkon, im poskytnú konkurenčnú výhodu.

Po Británii sa má projekt štvordňového pracovného týždňa uskutočniť aj v Španielsku a Škótsku. Stať sa tak má neskôr tento rok.

Najväčší podobný projekt sa uskutočnil v rokoch 2015 a 2019 na Islande. Do dvoch veľkých testov sa zapojilo 2 500 zamestnancov, ktorí pôsobili vo verejnom sektore. Ani pri jednom z projektov nezaznamenali pokles produktivity, no výrazne sa zvýšila pohoda zamestnancov.

Zdroje: CNN, The Guardian, 4 Day Week UK, ITV

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá