V Žiline vzniklo zaujímavé miesto, ktoré Slovákom rozširuje obzory o rozmanitom svete piva

  • Na 7. schode by nemal chýbať žiaden pivný fajnšmeker.
  • Na 7. schode by nemal chýbať žiaden pivný fajnšmeker.

V roku 2013 v Žiline vznikol koncept, aký tam ešte nebol – pivotéku, ktorá ponúka kvalitné remeselné pivá ako aj rovnakomenná ochutnávková pivnica.

„Na 7.schode začalo ako projekt dvoch kamarátov, kolega však projekt opustil, a teda momentálne už fungujem sám so svojim tímom,“  vyjadril sa spoluzakladateľ projektu Ján Drozdík pre Startitup

„Za otvorením pivotéky bol nápad sprostredkovať všetkým, ktorí majú radi pivo, obdobný zážitok, výber a rozmanitosť, ako majú zákazníci renomovaných vinoték – teda nielen široký výber, ale aj orientáciu a prezentáciu jednotlivých typov piva, pivných štýlov, ich charakteristických čŕt, ako i samostatných pivovarov,“ tvrdia majitelia na svojej stránke.

Nápad založiť miesto, kde by si ľudia mohli vychutnať pivo, ktoré nie je iba tradičnou „desinou“ z miestnej krčmy, vznikol ako odpoveď na všadeprítomné pivá z nadnárodných koncernov, ktoré v mene zachovania jednotnej kvality obetovali rozmanitosť a experimentovanie.

„Už od študentských čias nám pivo chutilo. Viac a viac sa nám však zužoval okruh dostupných produktov a značiek, keď výber zásadne obmedzili zatváraním miestnych pivovarov nadnárodné koncerny. Na Slovenku začalo dominovať „europivo“ – síce kvalitne vyrobený produkt, no bez lokálnych odlišností a chuťových rozmanitostí,“ povedali majitelia pre portál kamnapivo.sk

Okrem 5 až 6 druhov čapovaných pív, z ktorých 4 zostávajú stabilné a 1-2 sa stále menia. Ochutnať tu budeš môcť aj z ponuky 70-80 druhov fľaškového piva zo slovenských a českých pivovarov, ako aj zahraničné chuťovky z Nemecka, Belgicka, Anglicka, či Škótska. Ponuky starostlivo vyberajú tak, aby v nej bolo to najlepšie, čo dané krajiny ponúkajú. Dôraz kladú najmä na Slovenské remeselné pivá, ktoré u nás v poslednom čase zažívajú boom. K dnešnému dňu už čapovali cca 800 druhov piva a číslo stále rastie.

„Trend posledných rokov – vznik a rozširovanie malých, lokálnych a prevažne rodinných pivovarov – priniesol nádej, že aj na Slovensku získame možnosť ochutnávať rozmanité slovenské pivá zo zaujímavých regiónov ako Rožňava, Trnava, Senica, Banská Bystrica, Terchová, Svit a podobne. Našou pivotékou a jej ponukou sa túto príležitosť pokúšame priniesť aj vám,“ povedali majitelia pre portál kamnapivo.sk.

O kvalite Siedmeho schodu svedčí aj to, že do roka od svojho vzniku získali ocenenie pivotéka roka 2013. Ide bezpochyby o zaujímavé miesto, ktoré by nemal vynechať žiaden milovník piva. Tiež je skvelé vidieť, že v Žiline funguje zdravá konkurencia medzi podnikmi ponúkajúcimi remeselné pivá (tým druhým je Beervana).

Svet piva je rozmanitý a Slováci si to čoraz viac uvedomujú. Dúfajme, že takýchto podnikov sa bude po celom Slovensku objavovať stále viac.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech