Väčšina fitness centier na Slovensku je pred krachom, ani po dlhých mesiacoch si ich štát nevšíma

  • Petícia za otvorenie fitness centier a športových klubov na Slovensku podpísalo už viac ako 17 000 ľudí
  • Tieto prevádzky sa však ani po dlhých mesiacoch stagnácie ich biznisov nedostali ku kompenzáciám od štátu
fitness
TASR/AP/Roman Hanc
  • Petícia za otvorenie fitness centier a športových klubov na Slovensku podpísalo už viac ako 17 000 ľudí
  • Tieto prevádzky sa však ani po dlhých mesiacoch stagnácie ich biznisov nedostali ku kompenzáciám od štátu

Majitelia fitness centier bijú na poplach. Ich prevádzky sú v absolútnom lockdowne už dlhých päť mesiacov. Aj keď si uvedomujú, že problémov je teraz neúrekom a mnoho podnikateľov bojuje o prežitie, ich situácia sa za osem mesiacov nikam nepohla.

„Všetky najviac postihnuté sektory majú vytvorenú schému pomoci gastro, cestovky, hoteli a iné majú už aspoň mechanizmus pomoci, aj keď k reálnym peniazom sa dostanú možno v januári či marci. Ale fitness sektor stále nie je nikde zahrnutý,“ zdôrazňuje na sociálnej sieti majiteľ fitnescentra a tréner Andrej Mozoláni.

Cvičenie nás robí šťastnejšími než peniaze, potvrdzujú to odborníci z Oxfordu a Yale  

Podnikatelia konštatujú, že záujem štátu o pomoc s kompenzáciou nákladov, no najmä cielený dialóg s pozitívnym výsledkom pre tento segment, je v nedohľadne.

„Rešpektujeme aj nezmyselné nariadenia vlády aj ÚVZ. Správame sa zodpovedne a celá naša komunita pomáha zlepšiť aktuálnu situáciu v boji s koronavírusom a to nielen tým, že mame zatvorené prevádzky už päť mesiacov. Nedokážeme ale pochopiť, že nariadenia zákazy a obmedzenia dokáže vláda schváliť za niekoľko dní a hodín a kompenzačný mechanizmus nie,“ tvrdí Mozoláni.

Súhlasíš, aby boli fitness centrá a športoviská opäť otvorené?

Prevádzkovatelia fitness centier pritom tento mechanizmus pripravili v rámci Únie fitness centier. Dokument dostalo do rúk aj Ministerstvo hospodárstva. Rezort hospodárstva však podľa únie, nie je tento dokument schopný posunúť na jednanie ani po mesiacoch čakania.

„Väčšina fitiek je pred krachom, nikto v tejto situácii z majiteľov a prevádzkovateľov nežiada ušlé zisky ale chcú len prežiť a chcú kompenzáciu nákladov, na ktorú majú nárok tak, ako iné segmenty.“

Matovič, mozolani, fitness,
zdroj: Facebook/ Andrej Mozolani

Svetielkom nádeje pre fitness centrá je skutočnosť, že Európsky súdny dvor uznal ich práva a vláda ich musí kompenzovať. Problémom ale je, že väčšina prevádzok to už nemusí prežiť. Prvé pojednávanie má byť  5. marca budúceho roka. Vláda má dovtedy dovtedy čas stretnúť sa s majiteľmi fitnescentier a dospieť k dohode.

Šéf únie Pavel Kiseľ podotýka, že fitness centrá sú hlavne kvôli nízkej ziskovosti v ekonomickej pasci. Po mesiacoch rokovania s vládou nedostali dodnes do rúk štátnu pomoc, ani jednoznačnú právnu ochranu.

Pre majiteľov sú ich prevádzky jediným zdrojom príjmu, sú to ich celoživotné úspory a bez štátnej pomoci nebudú môcť byť zatvorení do marca či dokonca apríla 2021.

Tak ako všetci, aj my si vážime zákon, no keď človeku vypadne vláda prívod kyslíka, my ako podnikatelia nemôžeme čakať či to prežijeme. Máme silný pud sebazáchovy a budeme preto robiť všetko preto, aby sme sa zachránili,“ dodáva iniciatíva.

Zdroje: UFCS, Facebook/Andrej Mozolani

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá