Väčšina žien po čase neľutuje rozhodnutie ísť na potrat, tvrdí štúdia

  • Vznikla doposiaľ najrozsiahlejšia štúdia, týkajúca sa postreakčných emócií spojených s potratom
  • Paradoxne len 6 % oslovených žien bolo po piatich rokoch, ktoré uplynuli od konkrétnej aborcie, vyslovene negatívnych
aborcie
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Vznikla doposiaľ najrozsiahlejšia štúdia, týkajúca sa postreakčných emócií spojených s potratom
  • Paradoxne len 6 % oslovených žien bolo po piatich rokoch, ktoré uplynuli od konkrétnej aborcie, vyslovene negatívnych

Štúdia trvala 5 rokov a bola uskutočnená na 667 ženách z 21 amerických krajín, informuje britský denník The Guardian. Po piatich rokoch sa až 95 % žien na rozhodnutie podstúpiť potrat pozerá pozitívne. Tieto zistenia boli v nedeľu uverejnené vo vedeckom časopise Social Science and Medicine.

Takmer všetky urobili správnu vec

Opakované skúmanie emócii žien spojených s interupciou bolo zaznamenávané a sledované. Zmeny vo vnímaní osobných rozhodnutí osôb, ktoré sa do lekárskej štúdie rozhodli zapojiť, hovoria v prospech tým pozitívnym.

Účastníčok sa pýtali, či následne po zákroku pociťovali emócie ako smútok, vinu, úľavu, ľútosť alebo hnev. Otázkou ďalej bolo, či tieto negatívne emócie prevládali nad tými pozitívnymi. Po piatich rokoch bola najčastejšou odpoveďou práve úľava.

Roky sa tvrdí, že potrebujeme chrániť ženy pred emocionálnym poškodením, ktoré pri interupciách mnohé z nich utrpia. Neexistuje však žiaden dôkaz, ktorý toto tvrdenie potvrdzoval,“ hovorí pre cnn.com profesorka Kalifornskej univerzity v San Franciscu Corinne Rocca a zároveň hlavná autorka štúdie.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Predošlé prieskumy zamerané na mentálne zdravie žien následne po umelom prerušení tehotenstva ukazujú, že emócie, ktoré zažíva, sa postupne zmierňujú. Táto štúdia však bola vyhodnocovaná po troch rokoch od jej započatia, no výsledky jasne ukazovali klesajúcu emočnú krivku.

Preto bolo hodnotenie po piatich rokoch len potvrdením toho predošlého. Svoje rozhodnutie považuje väčšina z nich za správne.

Zmiešané emócie vyprchajú po 2 rokoch

Jediná vec, ktorá hlavnú autorku štúdie prekvapila, bol fakt, že bez ohľadu na pocit, ktorý žena pred potratom vnímala veľmi intenzívne, po piatich rokoch ustúpil a ženy cítili dokonca úľavu.

Mnohí by si možno mysleli, že práve úľava je krátkodobým procesom, ktorý po čase vyprchá, no ten na rozdiel od ostatných pocitov nezmizne,“ uvádza The Guardian s dodatkom, že úľava je emóciou, ktorá trvá.

Negatívne aj pozitívne emócie, akými sú pocit viny, strach, ale následne aj pocit uvoľnenia približne do dvoch rokov, vyprchajú. Záleží od konkrétnej osoby, no dva roky sú podľa štúdie absolútnym maximom. Po piatich rokoch napokon 95 % Američaniek potvrdilo, že rozhodnutie podstúpiť potrat bolo správnou voľbou.

Na Slovensku sme stále skeptickí

Rozhodnutie ženy – matky o tom, čo chce absolvovať umelé prerušenie tehotenstva, je stále v kompetencii jej samej. Začiatkom decembra bol parlamentom odmietnutý návrh SNS o interupciách. Týkal sa aj tzv. tabletky „po“, ktorá má do niekoľkých hodín po nechránenom pohlavnom styku a následnej možnosti nechceného tehotenstva, takémuto zabrániť, informuje TASR.

V minulosti padol zo strany spomínanej strany aj návrh, že ženám, ktoré sa pre interupciu rozhodli, treba ukazovať obrázky nenarodeného dieťaťa, či dať jej odpočuť tlkot srdca jej dieťaťa v snahe takémuto činu zabrániť. Všetky tieto sprievodné navrhované javy však boli absolútne zbytočné a obmedzujúce slobodné rozhodnutie ženy, resp. potenciálnych rodičov.

Štatistiky potratovosti na Slovensku však existujú zatiaľ len z roku 2018. Vtedy bolo nahlásených spolu 15 274 potratov.

Zdroje: edition.cnn.com, theguardian.com, ncbi.nlm.nih.gov, nczisk.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá