Valencia plánuje zaviesť 4-dňový pracovný týždeň. Zarobia ľudia menej?

  • Španielske odbory plánujú zaviesť 4-dňový pracovný týždeň
  • V súčasnosti vytvárajú plán a analyzujú jeho aplikovanie do reality
BeFunky-collage
Unsplash
  • Španielske odbory plánujú zaviesť 4-dňový pracovný týždeň
  • V súčasnosti vytvárajú plán a analyzujú jeho aplikovanie do reality

Úrady vo Valencii pripravili návrh, ktorý má za cieľ zaviesť 4-dňový pracovný týždeň. Informujú o tom médiá Levante a britský The Independent.

Zaujímavosťou návrhu je aj fakt, že zamestnanci by nemali prísť o svoj súčasný plat. Podobný návrh už úrady vo Valencii navrhovali aj v minulosti, avšak nedohodli sa s lokálnymi firmami.

Súčasťou návrhu má byť aj vypracovanie stratégie pre dosiahnutie 32-hodinového pracovného týždňa aj s podporou firiem, ktoré takýto zákon podporujú.

„Dlho sme si nárokovali 35 alebo 37-hodinový pracovný tždeň. Otázkou je, kde tieto hodiny a ako presne ich schváliť,“ hovorí pre Levante za odbory Valencie Lola Ruiz.

Už včera sa podľa tamojších informácií uskutočnilo prvé stretnutie s Inštitútom pre hospodársku politiku vo Valencii a pokračovať sa bude v priebehu tohto týždňa.

Návrh sa pozerá aj na jednotlivé odvetvia, v ktorých by bol 32-hodinový pracovný týždeň uskutočniteľný a ako by bol v realite nastavený.

zdroj: Unsplash

Microsoft si 4 hodinový týždeň vyskúšal

Príkladom toho je aj spoločnosť Microsoft, ktorá sa s cieľom zvýšiť produktivitu práce rozhodla skrátiť pracovný týždeň, informuje o tom cnbc.com.

Technologický gigant prišiel v Japonsku s experimentom, ktorého hlavnou myšlienkou bolo skrátiť pracovný týždeň na 4 dni a predĺžiť tak zamestnancom víkend. V rámci výzvy „Work Life Choice Challenge“ boli v auguste piatky zatvorené všetky kancelárie, pričom približne 2300 zamestnancov malo možnosť čerpať špeciálne platenú dovolenku.

Skúšobné obdobie ukázalo, že spoločnosť v porovnaní s minuloročným augustom zaznamenala nárast produktivy až o takmer 40%.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech