Vallo chce zachrániť bratislavské vinohrady. Magistrát pripravil dôležitý dokument

  • Mnohé časti bratislavských vinohradov stoja nevyužité a sú v zlom stave
  • Matúš Vallo so svojím tímom pripravil plán, ako zachrániť vinársku tradíciu v hlavnom meste
  • Vinohrady bude prenajímať
Matúš Vallo (TASR), Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Matúš Vallo (TASR), Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Mnohé časti bratislavských vinohradov stoja nevyužité a sú v zlom stave
  • Matúš Vallo so svojím tímom pripravil plán, ako zachrániť vinársku tradíciu v hlavnom meste
  • Vinohrady bude prenajímať

Bratislavské vinohradníctvo má tradíciu trvajúcu mnohé stáročia, avšak mesto ich potenciál už dlho nevyužíva. Ako informovala agentúra TASR, primátor Matúš Vallo sa to rozhodol zmeniť. Na decembrovom mestskom zastupiteľstve avizoval, že magistrát pripravuje dokumentáciu na záchranu a ochranu vinohradov v hlavnom meste.

„Pôjde o kombináciu opatrení v územnom pláne hlavného mesta a začiatok obhospodarovania dnes degradovaných, mestom doteraz nevyužívaných vinohradov,“ spresnil hovorca mesta Peter Bubla.

Bubla ďalej uviedol, že niektoré časti vinohradov sú v súčasnosti veľmi zanedbané. Práve tieto časti chce prenajať bratislavským vinárom, ktorí sa o ne budú starať. Mesto tak chce predísť tomu, aby sa územie ďalej znehodnocovalo a v hlavnom meste plánuje zachovať vinársku tradíciu.

Tá siaha až 300 rokov do minulosti, kedy Bratislava a jej okolie patrilo medzi vinársky najdôležitejšie regióny v Rakúsko-Uhorsku. Bratislavskí vinári sa tešili veľkej priazni samotnej kráľovnej Márie Terézie. V 16. až 18. storočí mala Bratislava najväčšiu výmeru vinohradov a bola najväčším producentom vína na území Slovenska. V súčasnosti vinohrady v Bratislave postupne ustupujú developerským projektom. Doteraz viacerí bratislavskí komunálni politici deklarovali, že sa budú o ich záchranu a rozvoj usilovať.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Malokarpatské víno

V súčasnosti je najstaršie vinárstvo v Bratislave PD – Bratislava vinohrady, ktoré vinohrady v meste obhospodarujú už od roku 1948. Vinárstvo sídli na Račianskej ulici.

Známa značka je tiež napríklad Villa víno Rača sídliaca Pri vinohradoch. V minulom roku mala podľa Finstatu zisk 19 835 eur. Obhospodarujú 27 hektárov pôdy a sú pokračovateľom bohatej vinárskej tradície v Rači.

Známe sú tiež odrodové vína z oblasti Devína, odkiaľ pochádza rovnomenný druh hrozna. Na Devíne pôsobí napríklad Devínska viecha, ktorá sa pýši odrodami Müller Thurgau, Rizling Rýnsky, Frankovka modrá či Čierny ribizeľ.

V súčasnosti sú však populárne aj vína z okolitých miest ako Pezinok, Modra či Svätý Jur, kde sa združujú Malokarpastkí vinári. Na Dulovom námestí 1 nájdeš obchodík s vínom s názvom Chuťotéka, ktorá ponúka tie najlepšie vína z tejto oblasti. Nájdeš tam značky ako Karpatská perla, Vinkor, Ratuzky, Mavín, Repa Winery a mnoho ďalších.

Malokarpatské víno si môžeš vychutnať napríklad vo Vieche malých vinárov na Radlinského ulici.

Zdroje: TASR, VillaVínoRača, PDVinohrady, Finstat, Chuťotéka, ViechaMalýchVinárov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá