Vallo hovorí o historickej chvíli pre Bratislavu. V mestských lesoch sa už nebude vo veľkom ťažiť

  • Bratislava uzavrelo prelomovú dohodu s LESY SR o obmedzení ťažby dreva na území Bratislavy
  • Štátne lesy znížia ťažbu dreva o polovicu a na 55 % územia bude úplne vylúčená hospodárska ťažba dreva
drevo
TASR/Pavel Neubauer, Michal Svítok
  • Bratislava uzavrelo prelomovú dohodu s LESY SR o obmedzení ťažby dreva na území Bratislavy
  • Štátne lesy znížia ťažbu dreva o polovicu a na 55 % územia bude úplne vylúčená hospodárska ťažba dreva

V štátnych lesoch na území Bratislavy sa viditeľne zníži ťažba o polovicu. Každý rok sa tak zachráni v priemere 5 000 veľkých stromov na území mesta. Zároveň sa bude podporovať ľahká forma rekreácie, napríklad turistika, behanie, cyklistika, opekanie či prechádzky. Informoval o tom primátor hlavného mesta Bratislava Matúš Vallo.

Na 55% územia vzniknú tzv. zóny pokoja, kde bude úplne vylúčená hospodárska ťažba dreva. Bude sa tam vykonávať len bezpečnostná údržba, spriechodňovanie chodníkov a kosenie lúk. Tieto zóny sa budú týkať najmä Devínskej Kobyly, rezervácie Vydrica pri Bielom kríži a neporušené zostanú aj všetky hodnotné časti lužných lesov.

„Ťažba bude len na nevyhnutné časti obnovy, údržby a hlavne zabezpečenie bezpečnosti. Hospodárenie v nich bude skutočne dôkladne premyslené a citlivé, zamerané na prírode blízke hospodárenie v lesoch,“ zdôraznil generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Tomáš Čuka.

Stáť to bude viac ako 300-tisíc eur

Hlavné mesto a Štátne lesy sa dohodli aj na finančnej náhrade za obmedzenie využívania lesov v hodnote 322-tisíc eur ročne, ktorú bude hradiť mesto Bratislava.

Tieto financie bude následne štátny podnik  investovať do rozvoja rekreačnej infraštruktúry v Bratislave, vrátane opravy turistických a cyklistických trás, altánkov, miest na opekanie, studničiek a podobne.

„V Mestských lesoch sme svedkami toho, že lesníctvo a rekreačná funkcia lesov nemusia byť v konflikte, ale naopak môžu sa citlivo dopĺňať. Radi sme prispeli k dosiahnutiu tejto dohody našimi skúsenosťami z praxe, kde sme mestu aj štátnym lesom pomáhali pozrieť sa na les očami lesníka, ale zároveň aj turistu, bežca či cyklistu,” vysvetľuje riaditeľ Mestských lesov v Bratislave Matej Dobšovič.

LESY SR majú záujem využiť finančné prostriedky získané touto aj pri budovaní vodozádržných a protieróznych opatrení na cestách a zvážniciach. Ráta sa však aj s dobudovaním malých vodných hrádzok. Peniaze majú byť tiež využité na podporu populácií ohrozených druhov živočíchov a rastlín, ako aj obnovu a vytváranie mokradí.

Uverejnil používateľ Jakub Mrva – Za zelenšiu Bratislavu Štvrtok 8. apríla 2021

„Táto dohoda predstavuje zásadnú reflexiu dlhodobých spoločenských požiadaviek a významné prírodné miesta hlavného mesta tak konečne budú viac slúžiť všetkým milovníkom prírody. Hospodárenie v týchto lokalitách ustúpi na úkor jednoduchého cieľa priblížiť ľuďom väčší kus neobyčajne vzácnej prírody vo veľkomeste. Môžeme to považovať za akýsi predobraz budúcej práce lesníkov,“ uviedol na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský.

Uverejnil používateľ Jakub Mrva – Za zelenšiu Bratislavu Utorok 6. apríla 2021

Dnešnej historickej dohode predchádzala dlhoročná a intenzívna snaha ochranárov a aktivistov združených v občianskom združení Iniciatíva Naše Karpaty. Výsledkom ich snahy bolo aj pozastavenie ťažby dreva na Devínskej Kobyle, ktoré trvá už viac ako tri roky, ako aj spracovanie štúdie, na ktorú dnešná dohoda nadväzuje.

„Po tom, ako sa nám v roku 2014 podarilo presadiť výrazné zníženie ťažby dreva v mestských lesoch, ide o ďalší veľký úspech. Roky extrémne náročných rokovaní s lesníkmi, úradníkmi, ministrami malo zmysel,“ dodal Jakub Mrva, poslanec mestského zastupiteľstva za MČ Nové Mesto.

Zdroje: Magistrát hlavného mesta Bratislava, LESY SR, Facebook/Jakub Mrva

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá