Vallo nechce v Bratislave dopravné zápchy. Predstavil poriadne zlacnenú električenku pre všetkých

  • Zástupcovia Bratislavského kraja dnes na predstavili výrazne lacnejšiu ročnú električenku za 199 eur
  • Cieľom je dostupnejšia, rýchlejšia, komfortnejšia a bezpečnejšia verejná doprava
bratislava, vallo
TASR/Jakub Kotian, Michal Svítok
  • Zástupcovia Bratislavského kraja dnes na predstavili výrazne lacnejšiu ročnú električenku za 199 eur
  • Cieľom je dostupnejšia, rýchlejšia, komfortnejšia a bezpečnejšia verejná doprava

Cesty v Bratislave nie je možné kvôli rastúcemu počtu áut donekonečna nafukovať. Pri obnovení plnej mobility po pandémii musí byť verejná doprava dostupnejšia pre všetkých. Bratislavský kraj preto predstavil nový, výrazne lacnejší ročný predplatný lístok na MHD.

„Ak chceme, aby čo najviac ľudí cestovalo verejnou dopravou, tá musí byť atraktívna. To znamená, že musí byť spoľahlivá, komfortná, spoje musia na seba nadväzovať. Dôležitá je aj konkurencieschopná cena. Preto Bratislavská integrovaná doprava pristúpila k zníženiu cien predplatených lístkov. To sú takí, čo cestujú verejnou dopravou pravidelne,”uviedol bratislavský župan Juraj Droba.

K zníženiu cien ročných predplatných lístkov dochádza na celom území IDS BK, nielen v bratislavskej MHD, ale aj v regionálnych zónach. To prispeje k zatraktívneniu verejnej dopravy aj pre cestujúcich, ktorí do Bratislavy dochádzajú za prácou, do škôl či za inými povinnosťami.

Návrat po pandémii

Dobrou správou je, že Bratislava sa zodpovedne pripravuje na návrat plnej mobility po ukončení protipandemických opatrení. Rozsiahle zápchy, ktoré sme v Bratislave pravidelne zažívali pred nástupom pandémie COVID-19, sa v dôsledku prísnych epidemiologických opatrení v posledných mesiacoch z našich ulíc do veľkej miere vytratili.

Dopravné obmedzenia, ktoré od roku 2019 znepríjemňovali život vodičom v dôsledku rekonštrukcie Dúbravsko-karloveskej radiály a ulice Mlynské nivy už sú minulosťou. Obmedzenia pri Prístavnom moste kvôli výstavbe D4R7 sa v nasledujúcich mesiacoch tiež budú postupne odstraňovať.

Pri obnovení plnej mobility aj bez týchto obmedzení však opäť hrozia rozsiahle zápchy. Jediné udržateľné riešenie v hlavnom meste je rýchlejšia, pohodlnejšia a dostupnejšia MHD. Práve MHD bude predstavovať dôležitú alternatívu po spustení prvých zón celomestskej parkovacej politiky na jeseň 2021. 

Moderné novinky

Dopravný podnik len nedávno zaviedol 11 nových kĺbových letiskových autobusov, 4 nové minibusy, obstaral aj niekoľko ďalších kĺbových autobusov a pripravuje nákup nových električiek a trolejbusov, vrátane dvojkĺbových 24 metrových megatrolejbusov.

trolejbus
zdroj: TASR /Dano Veselský

Do existujúcich vozidiel, ktoré budú ešte niekoľko rokov slúžiť, kraj zabezpečil desiatky nových klimatizácii a takmer dve stovky kamier pre lepšiu bezpečnosť. Pribudlo aj 10 kilometrov bus pruhov. 

Ide to aj lacnejšie

Kompetentní si uvedomujú, že cena hrá dôležitú rolu pri rozhodovaní obyvateľov o výbere spôsobu prepravy po meste. Aj preto bol predstavený výrazne lacnejší ročný predplatný lístok za 199 eur pre vnútromestské zóny 100 a 101. Ten bude možné využívať od 1. júla 2021 v dopravných prostriedkoch všetkých dopravcov zapojených do IDS BK. 

Kúpiš si akciovú električenku?

Ide o 25 % zľavu oproti súčasnej cene 264,20 eur. Aj keď po zmene cenníka sa cestovné za niektoré typy lístkov zvýšia, zástupcovia kraja sú presvedčení, že práve lacnejšia ročná električenka spraví verejnú dopravu v IDS BK dostupnejšou pre všetkých obyvateľov, ktorí sa po meste pravidelne pohybujú.

Lacnejšie ako vo Viedni

Pre porovnanie ročný predplatný lístok vo Viedni po zľavnení dosahuje 365 eur. Zníženie jeho ceny viedlo vo Viedni k prudkému nárastu podielu verejnej dopravy. Taktiež prišlo k zníženiu využívania automobilov. Ľudia začali uprednostňovať ekologické druhy dopravy, ich podiel stúpol o šesť percent za jeden rok.

O dočasne zvýhodnenú ročnú električenku, ktorá bola akciovo ponúkaná v obmedzenom termíne v roku 2019, prejavili Slováci aj v minulosti veľký záujem. V mesiaci september 2019, kedy platila zľava, si kúpilo celoročný predplatný lístok o 547 % viac ľudí (18 405 ks) v porovnaní s mesiacom september 2018 bez zľavy (2 843 ks).

Výhody pre vodičov

Lacná ročná električenka však bude atraktívna aj pre tých, ktorí do Bratislavy dochádzajú autom. Držitelia predplatného lístka na MHD budú môcť parkovať na záchytných parkoviskách za zvýhodnenú cenu. Vytvoria sa tak podmienky pre ďalšie odbremenenie bratislavských ulíc od tisícok áut, ktoré denne dochádzajú do mesta. 

Mestská karta sa ruší

Zavedením výhodnejšej električenky sa zároveň ruší Bratislavská mestská karta, ktorá zvýhodňovala MHD iba pre menšiu časť ľudí. Namiesto 10 %-nej zľavy, vďaka ktorej držitelia BMK mali doteraz ročnú električenku za 237,78 eur, od júla budú môcť všetci obyvatelia jazdiť verejnou dopravou po Bratislave za 199 eur.

V konečnom dôsledku tak ušetria aj súčasní držitelia Bratislavskej mestskej karty. Už zakúpené predplatené cestovné lístky dobehnú na platforme Bratislavskej mestskej karty. Následne tento produkt končí a ako nosič električenky bude možné zvoliť inú platobnú alebo dopravnú kartu. 

Zdroje: Bratislavský kraj, Facebook/ Matúš Vallo, DPB, IDS BK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK