Vallo ohlásil historickú dohodu. V hlavnom meste vzniknú špeciálne zóny pokoja

  • Primátor Bratislavy Matúš Vallo oznámil veľmi dobré správy pre milovníkov lesov
  • Mestské zastupiteľstvo už oficiálne schválilo dohodu o obmedzení hospodárenia v štátnych lesoch na území Bratislavy
  • Lesy SR spravujú viac ako polovicu bratislavských lesov a práve v nich prichádza k výraznému zníženiu ťažby
vallo
TASR/Jaroslav Novák
  • Primátor Bratislavy Matúš Vallo oznámil veľmi dobré správy pre milovníkov lesov
  • Mestské zastupiteľstvo už oficiálne schválilo dohodu o obmedzení hospodárenia v štátnych lesoch na území Bratislavy
  • Lesy SR spravujú viac ako polovicu bratislavských lesov a práve v nich prichádza k výraznému zníženiu ťažby

Vzniknú tu aj mnohé bezzásahové zóny s vylúčenou hospodárskou ťažbou dreva, no možnou rekreáciou. Dohodou sa tak vytvára väčší priestor pre rekreáciu a oddych v prírode.

Bezzásahovým územím sa vďaka dohode stáva aj okolie rieky Vydrica pri Bielom kríži, o ktorom v nasledujúcom videu rozpráva riaditeľ mestských lesov Matej Dobšovič:

Mestský lesopark má rozlohu 3 000 hektárov a dohoda rozširuje plochu rekreačných lesov o ďalších 4 000 hektárov v správe štátneho podniku.

V čom dohoda spočíva?

Objem ťažby dreva v štátnych lesoch sa vďaka dohode zníži o viac ako polovicu z maximálneho ročného objemu cca 21 000 m³ pod 8 000 m³. Zachráni sa tým 5 000 dospelých stromov ročne.

Na 55 % územia štátnych lesov vzniknú tzv. zóny pokoja, kde bude úplne vylúčená hospodárska ťažba dreva. Bude tam prebiehať len bezpečnostná údržba, spriechodňovanie chodníkov a kosenie lúk.

lesy, bratislava, zelezna studnicka
zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Na zvyšnej ploche štátnych lesov budú LESY SR vykonávať šetrné hospodárenie, ktorého cieľom bude udržať tieto lesy zdravé a bezpečné pre ďalšie generácie. 

„Na území Bratislavských lesov budeme ešte viac podporovať ľahkú formu rekreácie – turistiku, behanie, cyklistiku, opekanie a prechádzky,“ objasnil primátor.

Železná studienka dostane novú podobu. Pribudnú móla aj možnosť člnkovania

Po zmene začnú štátne lesy pristupovať k lesným porastom na tomto území podobne, ako doteraz Mestské lesy v Bratislave. Tie v roku 2019 rozšírili bezzásahovú zónu z pôvodných 4 %, až na 54 %. Zaujímavosťou je, že tento podiel je vyšší ako v našich národných parkoch. 

322-tisíc eur ročne

Súčasťou dohody je finančná náhrada za obmedzenie využívania lesov v hodnote 322-tisíc eur ročne, ktorú bude hradiť Mesto Bratislava. Tieto financie má štátny podnik investovať do rozvoja rekreačnej infraštruktúry.

Navštevuješ mestské lesy?

Financie sa investujú napríklad do opravy turistických a cyklistických trás, altánkov, miest na opekanie, studničiek, ale aj budovania vodozádržných a protieróznych opatrení a podporu ohrozených druhov živočíchov a rastlín. Je dôležité spomenúť, že tejto historickej dohode predchádzala dlhoročná snaha aktivistov z Iniciatívy Naše Karpaty.

Výsledkom ich snahy bolo aj pozastavenie ťažby dreva na Devínskej Kobyle, ktoré trvá už vyše troch rokov.

Lepšia ochrana aj pre Železnú studničku

Iniciatíva Naše Karpaty ešte v roku 2015 presadila uznesenie, aby sa sprísnili podmienky výstavby na Železnej studničke. Po dlhých šiestich rokoch sa teraz dočkali prvého kroku, vyhlásenia stavebnej uzávery.

„Bohužiaľ, mnohé nevhodné projekty už dostali stavebné povolenie, avšak viacero spiacich projektov sa podarí obmedziť,“ tvrdí tím iniciatívy.

Územné rozhodnutie o stavebnej uzávere platí v lokalite „Horná Mlynská dolina“, teda v území dvoch z najobľúbenejších rekreačných priestorov obyvateľov Bratislavy – údolí Vydrice, v ktorom sa nachádza Železná Studienka, a na Kamzíku. 

Spomínané uznesenie žiadalo okrem zníženia ťažby dreva v lesoparku aj vypracovanie podrobného územného plánu zóny, aby sa tu zamedzilo neželanej výstavbe.

„Minimálne na 5 rokov, alebo do schválenia platnosti pripravovaného územného plánu zóny Horná Mlynská dolina, máme v tomto území pokoj s rôznymi ‚úžasnými’ developerskými zámermi, ako bol napríklad návrh na výstavbu viladomov pri sanatóriu, prestavby reštaurácie Snežienka na hotel, či prestavby skeletu Rybárskej reštaurácie tiež na obrovský hotel,“ uzatvára Martin Vlačiky, mestský a župný poslanec za MČ Bratislava – Nové Mesto a predseda OZ Za lepšiu Kolibu.

Zdroje: LESY Slovenskej republiky, Mestské lesy v Bratislave, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Mesto Bratislava, Iniciatíva Naše Karpaty

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá