Vallo: Pred ďalšou vlnou nás súčasná zaočkovanosť neochráni, vírus sa vráti. Pribudlo 36 nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 36
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4208
vallo
Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 36
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4208

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 978 168 za predchádzajúci deň pribudlo 6 277 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 420 954 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 17 987 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 36 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 27 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 4 208 RT-PCR vyšetrení a 29 839 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji ( 8 ), nasleduje Žilinský kraj (7), Banskobystrický (4), Bratislavský (4), Prešovský (4), Trenčiansky (4), Trnavský (4) a Nitriansky (1). Je medzi nimi 17 mužov a 19 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 186 898 a žien 204 558. Informuje MZSR.

V nemocniciach je hospitalizovaných 233 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 153 ľudí. Na JIS je 17 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 13 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 502 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 450.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 935 496 pričom takto bolo pozitívne testovaných 391 456 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 36 837 663, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 658 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 708 118. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Bratislava a očkovanie

Primátor Bratislavy Matúš Vallo tvrdí, že ho teší zodpovednosť Bratislavčaniek a Bratislavčanov. Konštatuje, že v Bratislave je už veľa ľudí zaočkovaných.

„Podľa posledných údajov v čase natáčania videa má Bratislava 52 % zaočkovanosť prvou dávkou a 38 % zaočkovanosť druhou dávkou. To ale nestačí. Hranica kolektívnej imunity, pri ktorej ďalšiu vlnu covidu zvládneme, je po porade s odborníkmi 75 % zaočkovanej populácie Bratislavy a to je aj môj cieľ,“ upozorňuje primátor.

S príchodom leta sa opatrenia uvoľňujú, čoraz viac sa stretávame a chodíme na rôzne podujatia. Nesmieme však podľa jeho slov podľahnúť pocitu falošnej bezpečnosti, pretože vírus sa na jeseň vráti.

„Vyzývam všetky Bratislavčanky a všetkých Bratislavčanov, ktorí ste tak ešte nespravili, nečakajte a prihláste sa na očkovanie. Čím bližšie sa dostaneme v Bratislave k potrebnej kolektívnej imunite – teda čím viac nás bude zaočkovaných – tým bezpečnejšie a slobodnejšie budeme v meste žiť,“ dodal.

Podľa Čaputovej nemáme čakať na príchod tretej vlny

Jediný účinný spôsob, ako zabrániť šíreniu delta variantu koronavírusu, je očkovanie. Počas dnešného vyhlásenia k aktuálnej epidemickej situácii to povedala prezidentka Zuzana Čaputová. Dodala, že si je istá tým, že nikto netúži po tom, aby sa spôsob života vrátil do nedávnej minulosti.

Hlava štátu uviedla, že na rozdiel od prvých dvoch vĺn pandémie možno povedať, že byť infikovaným v tretej vlne už nebude len otázkou náhody, ale z veľkej časti to bude otázkou voľby.

„Nebude to štát, ani spoločnosť, kto bude ľudí deliť na chránených a zraniteľných. Bude to vírus. Z pohľadu vírusu budú len zaočkovaní a nezaočkovaní,“ povedala Čaputová.

Prezidentka vyzvala tých, ktorí sú očkovaniu otvorení a stále váhajú, aby nečakali. „Obraciam sa preto priamo na vás – nečakajte, prosím, až na príchod tretej vlny, lebo to už môže byť neskoro. Istotu, že vakcína nás ochráni pred vírusom, máme až niekoľko týždňov po druhej dávke. Využime preto tieto prázdninové mesiace a predíďme tomuto riziku,“ povedala Čaputová.

Snaha o dosiahnutie kolektívnej imunity, toto spoločné úsilie všade vo svete, je prejavom zodpovednosti a solidarity, nie stádovitosti.

Hlava štátu upozornila, že úroveň zaočkovanosti na Slovensku sa radí medzi najnižšie v rámci krajín Európskej únie. Dodala, že všetky okolité krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) sú na tom lepšie a na ďalšiu vlnu sú tým pádom lepšie pripravené.

Dal by si sa zaočkovať, ak by si dostal 25 eur?

„Ľudia na Slovensku predsa nie sú menej uvedomelí, menej zodpovední, ako občania iných krajín. Chcem vás preto poprosiť, ak váhate, prípadne očkovanie odkladáte, urobte tak čo najskôr,“ povedala prezidentka.

Upozornila tiež na to, že v časoch, keď v očkovaní zaostávame, je nezodpovedné vysielať akékoľvek signály, ktoré očkovanie spochybňujú. Čaputová v plnej miere rešpektuje práva politickej opozície a občanov poukazovať na zlyhania vlády, ktorá má túto kritiku strpieť a naprávať chyby.

Nepopiera ani dobrovoľnosť očkovania. Vyzýva preto politických lídrov, ktorí aktívne k očkovaniu nevyzývajú, aby od neho zároveň neodradzovali. „Chcem preto požiadať politických lídrov, aby nerobili kroky, ktoré môžu mať pre nás všetkých tragické následky a aby konali s pocitom zodpovednosti za životy a zdravie občanov,“ uzavrela hlava štátu.

Zdroje: Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu, Facebook/ Zuzana Čaputová, SITA, NCZI, MZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK