Vallo priznal svoje chyby, vymenoval ich priamo a konkrétne. Mrzí ho momentálna situácia

  • Primátor Bratislavy Matúš Vallo bol hosťom Zuzany Kovačič Hanzelovej
  • Rozhovoril sa o veciach, na ktoré je hrdý, no aj o tých, ktoré sa mu nepodarili
Matúš Vallo (TASR)
TASR
  • Primátor Bratislavy Matúš Vallo bol hosťom Zuzany Kovačič Hanzelovej
  • Rozhovoril sa o veciach, na ktoré je hrdý, no aj o tých, ktoré sa mu nepodarili

Matúša Valla si do svojho štúdia pozvala Zuzana Kovačič Hanzelová, aby sa ho opýtala na otázky, ktoré zaujímajú takmer každého. Hlavnou témou rozhovoru bolo to, či mesto zvláda situáciu s pandémiou. Novinárka sa zaujímala aj o novú trať električky a parkovaciu politiku.

Priestor na otázky dostali aj diváci. Jeden z nich sa Valla opýtal na 3 veci, na ktoré je najviac hrdý a na 3 veci, ktoré sa mu zatiaľ nepodarili.

Ľudí hnevajú znečistené a poškodené chodníky 

Pri otázke o 3 veciach, na ktoré je primátor hrdý, to bolo na dlhšie. Hneď v úvode spomenul svoju spokojnosť s transparentným výberovým konaním.

„Nejaký súčasný politik by povedal, že sa schovávam za transparentné výberové konanie. Prečo? Odkedy je zle niekoho vybrať transparentne? Veď to je dobrá vec. Zodpovednosť za vybraných ľudí mám aj naďalej ja, a keď neurobia dobrú robotu, môžem ich vyhodiť. Nie je za tým žiadna dohoda, nie je za tým nikto, kto by mi povedal, že ho tam mám dať. Môžem sa chovať ako v súkromnej firme, to je ten cieľ.“

zdroj: TASR/Dano Veselský

Vallo sa ostatným politikom snaží ukázať, že nie je nič zlé na zamestnaní viacerých ľudí. „Som rád za ľudí, ktorých sa nám podarilo prilákať na magistrát. Ten bol personálne absolútne poddimenzovaný. Zamestnať viac ľudí je neobľúbená téma každého politika a môžu mi to ľahko vyčítať. Keď prídem do nejakej firmy, ktorá má poskytovať nejaký servis, a vidím, že ten servis poskytujú dvaja ľudia, je potrebné sa nad tým zamyslieť. Hrdý som teda na to, že na magistrát som prilákal kvalitných ľudí.“

Poslednou spomenutou vecou, na ktorú je Vallo hrdý, je komunálny podnik. Ten dokáže podnety občanov vyriešiť veľmi rýchlo. „Existuje stránka Odkaz pre starostu, kde keď pošlete problém, ktorý sa dá vyriešiť do dvoch dní, tak si môžete byť istí, že odstránený bude.“ Na web môžu občania prispievať vecami, ktoré im v meste vadia. Často sa tam objavujú znečistené a zničené časti mesta.

Cyklochodníky mali byť viac rozbehnuté

Vallo hovoril kratšie o veciach, ktoré sa mu zatiaľ nepodarilo splniť podľa plánu. Spomenul komáre, ktoré sú témou číslo jeden. „Mrzí ma situácia s komármi, mali sme byť na to lepšie pripravení. Kolegovia robia ale maximum,“ povedal primátor v rýchlosti. Bratislava odmieta použiť v boji proti premnoženému hmyzu chemický postrek, pretože účinky v ňom obsiahnutých látok majú vážne škodlivé dosahy na zdravie ľudí. Niektoré z látok môžu vážne ublížiť aj iným živočíchom.

V nedeľu pribudlo 41 nových prípadov koronavírusu pri menej ako 600 testoch

„V tomto čase už mali byť rozbehnuté cyklochodníky. Pevne verím, že to dobehneme,“ hovorí ďalej Vallo v Rozhovory ZKH. Pred zvolením do funkcie Vallo sľuboval výstavbu nových cyklistických chodníkov. Do roku 2026 mali vybudovať sieť, ktorá prepojí centrum Bratislavy s ostatnými mestskými časťami.

Občania nie sú jediní, komu vadia rozkopané chodníky. V tomto prípade sa Vallo vyhovoril na firmy, s ktorými mesto spolupracuje: „Kvalita firiem, ktoré ten chodník rozkopú nie je dobrá. Teraz však tie firmy dostávajú presný manuál asfaltovania.“

Primátor Bratislavy Matúš Vallo chápe, že existuje mnoho vecí, ktoré môže urobiť lepšie. Uvedomuje si všetky veci, v ktorých je pomalý. Na to, aby všetko robil na maximum, potrebuje viac času. 

Zdroj: NAŽIVO: Rozhovory ZKH s Matúšom Vallom

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK