Vallo sa zastal LGBTI ľudí: Chcem, aby bola Bratislava prvým mestom na Slovensku s imunitou voči netolerancii

  • Primátor Bratislavy Matúš Vallo pripomína začiatok festivalu Dúhový PRIDE Bratislava
  • Ide o festival, ktorý každoročne upriamuje pozornosť na problémy, s ktorými sa ľudia z LGBTI komunity stretávajú, a ktorý ostatným poskytuje možnosť vyjadriť im svoju podporu
vallo lgbti
TASR/Jaroslav Novák, AP/Lee Jin-man
  • Primátor Bratislavy Matúš Vallo pripomína začiatok festivalu Dúhový PRIDE Bratislava
  • Ide o festival, ktorý každoročne upriamuje pozornosť na problémy, s ktorými sa ľudia z LGBTI komunity stretávajú, a ktorý ostatným poskytuje možnosť vyjadriť im svoju podporu

Primátor sa vyjadril, že Bratislavu považuje za otvorené a tolerantné mesto a chce, aby takou aj zostala. Jeho cieľom je, aby sa v nej cítil bezpečne každý človek a to bez ohľadu na to, z ktorej krajiny pochádza, akú má farbu pleti, sexuálnu orientáciu, alebo aké náboženstvo vyznáva. Je presvedčený, že nikto by sa tu a ani inde vo svete nemal cítiť menejcenný, alebo ohrozený, len preto, že nespadá do nejakého ideálu väčšiny.

„Tak, ako sa v týchto dňoch snažíme dosiahnuť, aby Bratislava bola prvým mestom na Slovensku s kolektívnou imunitou voči vírusu, tak sa, prosím, poďme snažiť aj o to, aby sme boli aj prvým mestom s kolektívnou imunitou voči netolerancii. Buďme mestom, kde nápady, ako znepríjemniť život iným ľuďom len pre ich pôvod alebo sexuálnu orientáciu, nedostanú žiadnu podporu. Buďme mestom, kde nebudeme svedkami žiadnych fyzických ani verbálnych útokov len pre niekoho inakosť,“ tvrdí primátor.

Aký bude Dúhový PRIDE Bratislava 2021?

Protipandemické opatrenia, ktoré sú prísnejšie ako v okolitých krajinách, organizátorom podujatia ani tento rok neumožňujú zorganizovať festival v uliciach hlavného mesta. Hlavná časť podujatia, na ktorom sa zvyčajne zúčastňuje viac ako 10 000 ľudí, sa preto uskutoční len v podobe online vysielania.

zdroj: Unsplash/Toni Reed

Po pozitívnych skúsenostiach z minulého roka sa sústredia na menšie sprievodné podujatia, ktorých bude viac ako 20 a prvýkrát sa uskutočnia počas celého mesiaca. Novinkou je možnosť zúčastniť sa na nahrávaní koncertu Dúhový PRIDE – Offline Edition 21 v sobotu 3. júla 2021.

Podporuješ LGBTQ komunitu?

PRIDE mesiac začal slávnostným otvorením 1. júla v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Otvorenie bolo spojené s predstavením kampane Iniciatívy Inakosť SOM – Séria príbehov transrodových ľudí. Komička Simona Salátová privítala niektorých z nich aj v nasledovnej diskusii:

„Kampaň predstavuje príbehy ľudí, do životov ktorých by mimoriadne negatívne zasiahol zákaz právnej zmeny pohlavia. Ten sa snažili presadiť kotlebovci a niektorí vládni poslanci,“ objasňujú organizátori.

Počas PRIDE mesiaca sa uskutoční aj verejná diskusia s rodičmi LGBTI ľudí. Práve z ich iniciatívy vznikol list poslancom, ktorý podporilo viac ako 9 000 ľudí. Dôrazne v ňom žiadali, aby politici nezasahovali takto negatívne do životov ich detí a prestali aj s útokmi na ne.

zdroj: Unsplash/cubicroot XYZ

„Politické kampane zamerané proti LGBTI ľuďom na Slovensku totiž neubližujú len im, ale aj ich blízkym a priateľom.“

Festival Dúhový PRIDE Bratislava 2021 sa prvýkrát uskutoční pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla a predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu. Hlavný program festivalu bude vysielaný online v sobotu 24. júla od 19:00.

Zóny bez LGBT

Európska komisia už zvažuje možnosť podniknutia právnych krokov voči Poľsku v súvislosti so zavedením tzv. zón bez LGBT osôb, ktoré za uplynulé dva roky vyhlásilo viac ako 100 poľských obcí, miest či regiónov. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na nemenované zdroje z EÚ.

Brusel už v tejto súvislosti v júli 2020 zamietol Varšave niektoré európske dotácie. EK by mohla v ďalšej fáze spustiť voči Poľsku konanie pre porušenie európskej legislatívy. Tento proces môže trvať niekoľko rokov a mohol by sa dostať až pred Európsky súd pre ľudské práva, ktorý by mohol rozhodnúť aj o finančných sankciách pre Varšavu.

Zóny bez LGBT osôb pokrývajú približne tretinu poľského územia a nachádzajú sa prevažne na východe a juhovýchode krajiny, čiže v tradične silne katolíckych oblastiach. Stúpenci tohto kroku, ktorý má podporu aj poľskej konzervatívnej vlády, ho zdôvodňujú potrebou ochrany tradičnej rodiny.

Šéfka EK Ursula von der Leyenová vlani v septembri vyhlásila, že takzvané zóny bez LGBTQ „nemajú v našej únii miesto“. Rada Európy v decembri poukázala na zlý stav rešpektovania práv komunity LGBTQ v Poľsku.

Tamojšiu situáciu v tejto oblasti označila za najhoršiu v Európskej únii, pričom uviedla, že poprední politici ju v posledných rokoch ešte zhoršili. EÚ okrem toho kritizuje Poľsko za tamojšie reformy súdnictva, o ktorých sa už viacnásobne na súde rozhodlo, že porušujú pravidlá EÚ o nezávislosti sudcov.

Lídri EÚ na minulotýždňovom summite kritizovali i nový kontroverzný zákon namierený proti LGBT komunite, ktorý prijalo Maďarsko. Príslušný zákon o ochrane pred pedofíliou bol totiž rozšírený aj o zákaz propagácie sexuálnych menšín medzi mladými ľuďmi.

LGBTI
zdroj: TASR/AP Photo/Darko Bandic

Celkom iná situácia ako na Slovensku či v Poľsku je v neďalekom Francúzsku. Krajina tento týždeň prijala nový zákon o biotike, v rámci ktorého umožní prístup k asistovanej reprodukcii (MAR) slobodným ženám a lesbickým párom, informovala agentúra AFP.

Francúzsko sa tak stane jedenástou z 27 krajín Európskej únie, ktorá umožní slobodným ženám a lesbickým párom prístup k asistovanej reprodukcii. Pripojí sa ku krajinám ako Holandsko, Belgicko, Luxembursko, Dánsko, Švédsko, Fínsko, Írsko, Španielsko, Portugalsko a Malta. Okrem toho majú túto možnosť v rámci Európy aj ženy vo Veľkej Británii a Islande.

Niekoľko členský štátov EÚ povoľuje využitie asistovanej reprodukcie slobodným ženám, ale nie lesbickým párom. Takýmito krajinami sú napríklad Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Estónsko, Grécko, Maďarsko a Lotyšsko.

Na druhej strane Rakúsko povoľuje asistovanú reprodukciu lesbickým párom, avšak nie slobodným ženám. Taliansko je jednou z mála európskych krajín, ktorá nepovoľuje asistovanú reprodukciu ani slobodným ženám, ani lesbickým párom.

Zdroje: Iniciatíva Inakosť, Duhovy PRIDE Bratislava, Facebook/ Matúš Vallo, The Guardian, euronews.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá