Vallo spúšťa v Bratislave nevídaný projekt, vďaka ktorému môžeš aj ty ušetriť množstvo eur 

  • Miera konzumu mnohých ľudí sa čoraz viac zvyšuje a to aj na úkor životného prostredia a v konečnom dôsledku aj nás samých
  • Uvedomuje si to aj hlavné mesto Bratislava, ktoré spúšťa vôbec prvý Mestský bazár v znamení „reuse“
  • Veci, ktoré by možno inak skončili na skládke, tu dostanú novú šancu
Vallo bratislava
Facebook/ Matúš Vallo má rád Bratisla/Unsplash/Gabriela Slovakvu
  • Miera konzumu mnohých ľudí sa čoraz viac zvyšuje a to aj na úkor životného prostredia a v konečnom dôsledku aj nás samých
  • Uvedomuje si to aj hlavné mesto Bratislava, ktoré spúšťa vôbec prvý Mestský bazár v znamení „reuse“
  • Veci, ktoré by možno inak skončili na skládke, tu dostanú novú šancu

Zrejme aj ty si sa už ocitol v situácii, kedy si vyhadzoval veci, ktoré sú ešte funkčné, no našiel si za ne lepšiu náhradu. Tieto veci by pritom nemali skončiť na skládkach ani v spaľovniach.

Mnohých preto určite poteší správa, že mestské zastupiteľstvo v Bratislave schválilo projekt na zriadenie a budovanie reuse“ centier, teda priestorov na opätovné využitie odpadu. V iných krajinách je to bežná záležitosť, ktorá šetrí životné prostredie a je dobrým krokom k obehovej ekonomike. Miesto vyhadzovania si tu budeš môcť odložiť či kúpiť použité veci. 

Na ľahostajnosť už dávno nemáme čas. Tieto slovenské eko-projekty ťa inšpirujú k lepšiemu životu

Najnovšie Bratislava v spolupráci s mestskou firmou Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) začala so zberom vecí v rámci projektu s názvom  Mestský bazár

Nepotrebné ale stále použiteľné veci môžu záujemcovia nosiť počas celého septembra každú stredu, piatok a sobotu vo vyhradených časoch priamo do centrály OLO, uviedla hovorkyňa mesta Katarína Rajčanová a dodala, že ak chcú ľudia darovať objemný predmet alebo viac vecí, môžu počas posledných dvoch septembrových sobôt využiť ich bezplatný odvoz.

♻️ Nechajte veci kolovať

♻️ V Bratislave nám záleží na udržateľnosti. Preto v spolupráci s OLO – Odvoz a likvidácia odpadu organizujeme prvý Mestský bazár. Naším cieľom je začať robiť veci inak – nevyhadzovať nepotrebné veci, ale dať im druhú šancu. To, čo nepotrebujeme my, sa predsa môže zísť niekomu inému a naopak. Do konca septembra môžete priniesť veci, ktoré už nepoužívate, no stále sú použiteľné, do centrály OLO na Ivanskej ceste 22, v časoch: ✅ streda 12:00 – 18:00 ✅ piatok 8:00 – 18:00 ✅ sobota 8:00 – 18:00 Následne sa 10. – 11. októbra 2020 stretneme v areáli Komunálneho podniku na Bazovej 8 na veľkom Mestskom bazáre. Mestský bazár bude miestom, kde sa bude dať kúpiť jedinečný kúsok za symbolickú cenu. Vyzbierané financie budú vedené na transparentom účte a budú použité na budovanie stabilného Bratislavského centra opätovného použitia, ktoré bude trvalo napomáhať udržateľnosti v Bratislave. Príďte a nechajte veci kolovať! Príroda sa nám za to poďakuje. Viac sa dozviete na https://www.olo.sk/kolo

Posted by Matúš Vallo má rád Bratislavu on Saturday, September 5, 2020

 Vyzbierané veci si budú môcť záujemcovia následne kúpiť za symbolické ceny na podujatí Mestský bazár, ktoré sa bude konať druhý októbrový víkend, doplnila hovorkyňa.

Hlavným cieľom podujatia Mestský bazár je podpora vzniku stabilného Bratislavské centra opätovného použitia. Zber vecí sa bude konať počas septembra v centrále OLO na Ivanskej ceste. Darovať je možné napríklad nábytok, knihy, časopisy, hračky, športovú výbavu, ale aj domáce a záhradkárske potreby či školské potreby.

Predmety musia byť čisté, zachovalé, funkčné a kompletné. Podujatie Mestský bazár sa bude konať 10. a 11. októbra v areáli Komunálneho podniku na Bazovej ulici. 

Obľúbený slovenský predajca sa výrazne mení, no k lepšiemu. Začína s výrobou zo 100% bavlneného odpadu

Vyzbierané financie budú vedené na transparentom účte a budú použité na budovanie stabilného Bratislavského centra opätovného použitia, informuje mesto.

Vzhľadom k aktuálnej situácii spojenej so šírením nového koronavírusu mesto upozorňuje na dodržiavanie hygienických opatrení. „To znamená chrániť si tvár rúškom a dodržiavať rozostupy vyznačené priamo na mieste. Vyzbierané predmety budú do konania podujatia v dostatočnej časovej karanténe a budú pripravené tak, aby neboli infekčné,“ uzavrelo mesto.

Znížiť svoj odpad môžeš jednoducho

Priemerný Bratislavčan vyprodukuje takmer 487 kg odpadu ročne, pričom v ZEVO (Zariadení na energetické využitie odpadu) skončí 56 % odpadov, 9 % skončí na skládke. Z tohto množstva odpadu tvorí 53 % zmesový komunálny odpad a opätovné použitie predstavuje len 5 % všetkého odpadu.

Celosvetová ambasádorka bezodpadového životného štýlu Bea Johnson vo svojej knihe Domácnosť bez odpadu uvádza päť krokov, ktorými by sa mala viesť domácnosť, ktorá chce výrazne znížiť svoje odpady a teda tiež negatívny vplyv na planétu Zem.

Päť pravidiel – 5R:

  • Refuse – Odmietni, čo nepotrebuješ.
  • Reduce – Zredukuj, čo skutočne potrebuješ a nemôžeš odmietnuť.
  • Reuse – Znovu použi a oprav, čo nemôžeš odmietnuť alebo zredukovať.
  • Recycle – Zrecykluj, čo nemôžeš odmietnuť, zredukovať, alebo znovu použiť.
  • Rot – Zvyšok skompostuj.

V Stupave vzniklo miesto, kde ľudia žijú udržateľne

Už pred časom sa aj Stupavčania rozhodli z vlastnej iniciatívy spustiť projekt, ktorý ľuďom uľahčí žiť udržateľne. Snažia sa znížiť množstvo odpadu vyprodukovaného v rodinách, spomaliť konzum či nakupovanie nových vecí a vytvoriť priestor na stretávanie sa ľudí, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť ďalších generácií.

Pod záštitou komunitného centra Makovice tu vznikol napríklad bezobalový obchod, opravovňa, verejná dielňa či požičovňa vecí. Okrem iného sa tu ľudia môžu naučiť aj to, ako správne triediť odpad, kompostovať alebo vyrobiť si domáce produkty.

zdroj: Makovice
zdroj: Makovice

„Radi by sme motivovali ľudí v našom okolí, aby začali uvažovať o tom, či naozaj potrebujú nové veci, či nie je možné opraviť tie pokazené, prípadne ich posunúť na ďalšie využitie. Zároveň dávame priestor lokálnym majstrom, kreatívnym dušiam, lektorom, ale aj lokálnym potravinám, aby si našli cestu ku svojim zákazníkom. Veríme, že žiť lokálne a striedmo môže byť cesta k trvalej udržateľnosti, hovorí Zuzana Jurčová, koordinátorka centra Makovice.

Aj pre veci, ktoré už vo svojich domácnostiach doslúžili, našli Stupavčania využitie. Je možné si ich požičať na dva týždne, vyskúšať a potom vrátiť.

„V požičovni nechýba napríklad pekáreň chleba, palacinkovač, zmrzlinovač, projektor, videoprehrávač či detská autosedačka. Veríme, že občasné využitie nájde aj boxerské vrece s rukavicami či prenosné ohnisko, predstavuje vybavenie požičovne Jurčová.

Zdroje: OLO, Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá