Vallo: Verím, že polícia sa na ďalšie protesty pripraví lepšie. Pribudlo 44 nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 44
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 288
vallo
TASR/Jakub Kotian, Miroslav Košírer
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 44
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 288

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 257 609 za predchádzajúci deň pribudlo 4 189 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 962 189 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 8 189 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 44 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 16 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 7 288 RT-PCR vyšetrení a 6 087 antigénnych testov.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 112 vzoriek z celkového počtu 181 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 61,9% zastúpenie. Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (19), nasleduje Košický (7), Prešovský (6), Trenčiansky (5), Nitriansky (3), Banskobystrický (2), Trnavský (1) a Žilinský (1). Je medzi nimi 25 mužov a 19 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 445 a žien 205 136.

V nemocniciach je hospitalizovaných 81 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 46 ľudí. Na JIS sú 6 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 4 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 536 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 457. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 135 516 pričom takto bolo pozitívne testovaných 392 581 osôb. 

Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 481 979 z čoho bolo pozitívne testovaných 387 581 osôb. Celkový počet neaktívnych prípadov je 717 605. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Paralyzovaná Bratislava

Primátor hlavného mesta Matúš Vallo na sociálnej sieti konštatuje, že aj on sám podporujem všetky aktivity, ktoré vedú k tomu, aby sme tretiu vlnu pandémie zvládli čo najlepšie. Bez zbytočných strát na životoch, na zdraví, aj na ekonomike mesta.

„Protesty, ktorých sme boli po celý deň v Bratislave svedkami majú od tohto cieľa ďaleko. Navyše, blokovanie dopravy protestujúcimi znepríjemnilo život tisíckam Bratislavčanov a Bratislavčaniek a Dopravnému podniku spôsobilo značnú stratu. Neupieram nikomu vyjadriť svoj názor, verím však, že štátna polícia sa na prípadné ďalšie protesty pripraví lepšie a prejavenie názoru demonštrantov už nebude spojené s paralýzou mesta,“ tvrdí Vallo.

bratislava, matus vallo
zdroj: TASR/Jakub Kotian

viceprezidenta Policajného zboru SR Róberta Bozalku sa na včerajšom proteste nevyskytli žiadne útoky vo vzťahu k majetku. „V doobedňajších hodinách prišlo k blokovaniu cestnej premávky v okolí Hodžového námestia, ktorú policajný zbor vyriešil zabezpečením odklonu dopravy tak, aby bola vzhľadom na situáciu plynulá,“ uviedol.

Viliam Adamec, riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave pripomenul, že zhromaždenie nebolo riadne oznámené na mestskú časť Bratislava – Staré Mesto. Uviedol, že polícia dostala požiadavku od Kancelárie prezidenta SR, aby zabezpečili ochranu oplotenia vzhľadom na to, že ide o kultúrnu pamiatku. „Došlo k jednému poškodeniu motorového vozidla, kde osoba účastná na proteste rozbila okno na osobnom aute. Táto osoba bola zadržaná,“ uviedol.

Adamec dodal, že hoci zhromaždenie nebolo ohlásené, Ústava SR garantuje, že sa môže uskutočniť, pokiaľ sa koná v pokojnom duchu. „Budeme identifikovať zo sociálnych sietí zvolávateľa, aby sme ho vedeli oznámiť na okresný úrad za priestupok, že si nesplnil oznamovaciu povinnosť na mestskú časť Staré Mesto,“ povedal.

Policajný viceprezident dodal, že aj po skončení protestu urobia analýzu jeho videozáznamov, aby mohli zdokumentovať priestupky, ktoré boli počas protestu spáchané.

Zdroje: NCZI, MZSR, Facebook/ Matúš Vallo, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK