Varí gigantické porcie, bleskovo krája cibuľu a škerí sa pri tom do kamery. Kto je hviezda internetu CZN Burak

  • Burak Özdemir sa preslávil sériou videí, ktoré sa začali šíriť internetom ako požiar
  • Najznámejšie je video, kde krája obrovské množstvo cibule a ani sa nedíva, čo robí
  • Je majiteľom reťazca reštaurácií a najnovšie dobyl aj Dubaj
czn burak
Facebook/CZN Burak
  • Burak Özdemir sa preslávil sériou videí, ktoré sa začali šíriť internetom ako požiar
  • Najznámejšie je video, kde krája obrovské množstvo cibule a ani sa nedíva, čo robí
  • Je majiteľom reťazca reštaurácií a najnovšie dobyl aj Dubaj

Meno Burak Özdemir je možno pre teba neznáme, no hneď, ako uvidíš jeho videá, svitne ti. CZN Burak, ako sám seba nazýva, je mladý turecký kuchár. No zatiaľ čo výborných tureckých kuchárov sú tisícky, on sa predsa dokázal odlíšiť a dnes je hviezdou internetu.

Je podobnou senzáciou ako ďalší turecký šéfkuchár prezývaný Salt bae. Viacero hostí však reštaurácie tohto kuchára nemá pekného slova a tvrdia, že jedlo je dosť slabé a výrazne zaostáva za slávou kuchára.

To však nie je Burakov prípad. Jeho jedlo návštevníci hodnotia ako veľmi chutné a atmosféru v jeho podnikoch ako uvoľnenú, domácku a priateľskú.

@cznburak

❤️❤️❤️🌎🌎🌎 #cznburak #tiktok

♬ Bezos I by bo burnham –

Burak pochádza z Hatay, časti Turecka pri stredozemnom mori, ktorá susedí so Sýriou. Ako uvádza v rozhovore pre Hotel&Catering News, už ako desaťročný sa motal v reštaurácii starých rodičov. Jeho dedko bol tiež šéfkuchár a práve tu sa mladý Burak naučil variť. Túžil však po vlastnom podniku a tak si otvoril reštauráciu. Keď začali byť populárne sociálne médiá, začal natáčať svoje recepty. 

Porcie v jeho reštaurácii boli gigantické, pretože šlo o naozaj veľkú reštauráciu, ktorá obslúžila stovky hostí. Začal preto filmovať haldy cibule, kilá mäsa, zeleniny, ale aj čokolády a cukru. Senzáciou sa Však Burak stal až po tom, čo sa jedno z jeho videí dostalo na stránku 9GAG. Dovtedy bol len jedným zo šéfkuchárov, akých sú v Turecku tisícky.

Čo vlastne znamená prezývka CZN? Údajne je to skomolenina názvu obchodu s textilom, ktorý vlastnil Burakov otec. Obchod sa volal Cinzano. V mladosti otcovi pomáhal a prezývka mu prischla.

Jeho hlavný profil na Instagrame má dnes viac ako 26 miliónov sledovateľov, na YouTube sú to takmer 3 milióny a populárny je aj jeho TikTok, tam má takmer 47 miliónov followerov. Okrem kuchárskeho remesla má aj tajnú záľubu, ktorou je zberateľstvo. Burak má doma tisícky hračiek, ktoré zbiera po svojich cestách. Vo videu na YouTube sa pochváli, že si prostredníctvom nich uchováva spomienky.

Jeho poznávacím znamením je hlavne široký úsmev, ktorým víta aj návštevníkov vo svojich reštauráciách. Najviac ho je v týchto dňoch vidieť v Dubaji. Otvoril tu svoju veľkú reštauráciu, kde servíruje jedlo, ale aj kulinársku šou. 

Özdemir už predtým vlastnil celý reťazec reštaurácií po celom Turecku, prevádzka v Dubaji predstavuje jeho prvú pobočku v zahraničí. V rozhovore prezradil, že to bol preňho skutočne významný krok a určite plánuje otvárať aj ďalšie reštaurácie. Primárne tak chce urobiť na blízkom východe, kde je turecko-arabská kuchyňa najviac doma. Nebráni sa však ani expanzii do Európy.

CZN Burak je však známy nielen ako kuchár, ale aj ako filantrop. Vo videách pripravuje jedlo pre zvieratá v útulku, daruje pomôcky pre hendikepovaných, alebo sa dokonca podieľa na stavbe budovy v chudobnej štvrti. Burak neraz vymenil nože a zásteru za montérky a lopatu a pomáhal tam, kde ho bolo treba. Pomáhal dokonca aj hasičom pri tohtoročných požiaroch v Antalyi.

Je zvyknutý variť monštruózne porcie a tento nevšedný skill uplatnil aj vtedy, keď varil pre zhruba tisícku utečencov na akcii, kde upozorňoval na svetový hlad. V čase ramadánu varí na ulici pre všetkých, ktorí sú hladní. Ramadán je totiž pre Moslimov mesiacom spolupatričnosti a lásky k blížnemu.

Burak sa však rád stretáva a fotí aj s celebritami. Varil pre futbalistov Cristiana Ronalda, Artura Vidala či Ivana Rakitica, prišiel sa k nemu najesť aj hollywoodsky herec Will Smith, či hviezdny zápasník MMA Khabib Nurmagomedov. Z tohto stretnutia vzniklo vtipné video, Burak si chcel zo zápasníka vystreliť, no nepodarilo sa mu to. Hostí predovšetkým hviezdy z východu a najnovšie sa skamarátil s ďalšou hviezdou internetu, Khabym Lamem.

Aby to nevyzeralo, že jeho život a biznis je samý úspech, vyslúžil si aj kritiku. Obsluhoval napríklad neoficiálneho čečenského prezidenta Razmana Kadyrova. Ten sa za prezidenta jednej z ruských republík (Rusko je federácia) vyhlásil sám, s podporou prezidenta Putina. Burak sa fotografuje aj s tureckým prezidentom Erdoganom, ktorý je mnohými považovaný za novodobého diktátora. 

Slávny šéfkuchár má iba 25 rokov a kariéru pred sebou. Už dnes však patrí medzi svetovú špičku.

Zdroje: AA.tr, hotel&catering news, turktime

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie