Väzni v nich žijú ako v najluxusnejších rezortoch. Toto sú najlukratívnejšie miesta pre kriminálnikov

  • Pobyt za mrežami ako dovolenka?
  • Tieto väznice sú lepšie ako niektoré dovolenkové destinácie
  • Pobyt za mrežami ako dovolenka?
  • Tieto väznice sú lepšie ako niektoré dovolenkové destinácie

Keď sa povie basa alebo väznica či väzenie, väčšine ľuďom naskočia zimomriavky, no nie z príjemných pocitov. Na miestach pre kriminálnikov sa pritom deje samo o sebe veľa diskutabilných vecí.

Existujú rôzne extrémy v podobe väzníc, ktoré by si neželal ani svojmu nepriateľovi. Pravidelne sa tu porušujú ľudské práva, väzni si siahajú na životy kvôli šikane dozorcov a v ktorých by sa zbláznila aj psychicky silná osobnosť.

No a potom je tu druhý pól. Existujú väznice, ktoré by sme mohli prirovnať k luxusným hotelom. Odsúdení si tu odpykávajú svoj trest, no taktiež sa učia, ako zvládať agresivitu a zaradiť sa do bežného života po prepustení na slobodu.V tomto článku sa pozrieme na 5 väzníc, do ktorých by chceli byť umiestnení všetci väzni sveta. 

Bastøy Prison, Nórsko

Väznica s minimálnym strážením leží na nórskom ostrove nachádzajúcom sa približne 75 kilometrov od Osla. Prvou zaujímavosťou je, že v celom komplexe si svoj trest odpykáva iba 115 väzňov, na ktorých dozerá 69 zamestnancov. Podľa portálu Environmental News Network ostáva počas noci v službe iba 5 dozorcov. 

V minulosti tieto priestory slúžili ako väzenská kolónia pre mladistvých, dnes sa väznica snaží stať prvým ekologickým ústavom na svete. Podľa The Guardian je miera recidívy v tejto väznici na úrovni 16 %, čo je v porovnaní s európskym priemerom, ktorý je v súčasnosti na úrovni 70 %, nesmierne dobré číslo. 

zdroj: Wikipedia

Väzni odpykávajúci si trest v tomto ústave sú ubytovaní v drevených chatkách a počas dní pracujú na väzenskej farme. Keď majú svoje povinnosti hotové, môžu jazdiť na koňoch, rybárčiť, hrať tenis alebo bežkovať. Podľa portálu CNN je väzňom podávané jedlo od šéfkuchárov a v priestoroch na nich čaká aj sauna. 

Do väznice sa však nedostane každý. Odsúdení si musia požiadať, aby boli do tohto ústavu preradení, a musia prejsť schválením úradníkov. Ak tí rozhodnú, že väzeň predstavuje riziko, na ostrov sa nedostane.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: ENN, The Guardian, CNN, Scoop Whoop, Time, The New York Times, The Guardian, Taipei Times, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá