Včera ani 2 000. Vedec Čekan objasnil, ako môže Slovensko testovať aj 20 000 ľudí denne

  • Zatiaľ, čo Českej republike sa podarilo za včerajší deň urobiť viac ako 15 000 testov, Slovensko zvládlo necelých 2 000
  • Veronika Remišová upozorňuje, že je potrebné zvyšovať kapacitu testovania tak, aby sme na začiatku chrípkovej sezóny koncom októbra boli schopní otestovať aj 20 000 ľudí denne
koronavirus
Facebook/Pavol Čekan, TASR/ František Iván
  • Zatiaľ, čo Českej republike sa podarilo za včerajší deň urobiť viac ako 15 000 testov, Slovensko zvládlo necelých 2 000
  • Veronika Remišová upozorňuje, že je potrebné zvyšovať kapacitu testovania tak, aby sme na začiatku chrípkovej sezóny koncom októbra boli schopní otestovať aj 20 000 ľudí denne

Podľa strany Za ľudí by malo byť samozrejmosťou aj pravidelné testovanie pracovníkov v oblasti sociálnych služieb a škôl.

„Armáda by mala obnoviť mobilné testovanie a pomôcť oblastiam, kde krátkodobo treba zvýšiť kapacitu testovania. Takisto je potrebné zlepšiť vyhľadávanie kontaktov nakazených. Pri vyhľadávaní rozhoduje rýchlosť, preto to, čo nestihnú vybaviť hygienici by malo vybavovať spoločné call cantrum ministerstva zdravotnictva,“ uviedla to ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová.

Zdôrazňuje tiež dôležitosť osvety medzi staršími, ale aj medzi mladšími ročníkmi, ktorí síce chorobu zvládajú dobre, ale porušovaním karantény občas prispejú k šíreniu choroby.

Remišová: Vyjadrenia Kollára sú ako strieľať si do vlastného kolena. Strana Za ľudí nie je fackovacím panákom

Vyzýva, aby sme urobili všetko preto, aby základné školy a podniky mohli ďalej fungovať. „Chybám sa nevyhneme, ale nevyhli sa im ani bohatšie štáty s oveľa lepšie pripravenou a kvalitnejšou štátnou správou a službami štátu ako máme my. Snažíme sa, aby sme služby štátu postupne zlepšovali, no takéto zmeny vždy trvajú veľmi dlho,“ objasňuje.

K téme 20 000 testov denne sa na sociálnej sieti vyjadril aj špičkový slovenský vedec Pavol Čekan z MultiplexDX. Podľa Čekana sa dá kapacita testovania navýšiť napríklad pridaním antigénových testov do rutinného testovania. Tie má v najbližšom období Slovensko nakúpiť, pričom pozitívne osoby odhalia do hodiny. 

zdroj: TASR/ František Iván

Pavol Čekan ďalej objasňuje, že kapacita testovania sa dá zefektívniť aj odbermi slín, „keďže úzke hrdlo testovania je dnes odber výterom z nosohltana“. Ďalšou možnosťou je zavedenie mobilných testovacích jednotiek spoločne so zavedením testov na báze LAMP, pri ktorých je možné výsledok zistiť už za 40 minút.

Jednou z možností je aj pridanie vedeckých inštitúcií s dostatočnou infraštruktúrou do rutinného testovania. Ide napríklad o Vedecký park UK, Biomed Martin, LF UPJS, MultiplexDX a iní.

Mohli by sa tiež využiť navýšené kapacity súkromných laboratórií. Čekan tiež navrhuje okamžité zriadenie, sfunkčnenie či zefektívnenie národného laboratórneho informačného systému pre potreby navýšenia kapacity testovania.

„Keď toto všetko zvládneme, 20 000 testov denne je úplná malina. Prosím, zapojte aj slovenskú vedu a vedcov, lebo my to dokážeme poriešiť,“ dodáva Pavol Čekan.

Zdroj: Facebook/Pavol Čekan

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá