Vďaka českému lieku sa rakovinové bunky zničia samé

  • Nádej na liečbu rakoviny pŕs prichádza z Prahy.
mito
  • Nádej na liečbu rakoviny pŕs prichádza z Prahy.

Po štyroch rokoch vyvinuli českí vedci z centra BIOCEV látku, ktorá dokáže úplne zneškodniť nádorové bunky u jednej z najagresívnejších foriem rakoviny pŕs. Prípravok prešiel laboratórnymi a preklinickými testami a tento rok sa plánuje odštartovanie klinických testov na ľudskom organizme.

Proti nádorom pŕs sa bežne používa liek s názvom Tamoxifen, ktorý ale pôsobí len na niektoré druhy týchto nádorov. Zákernejšie typy rakoviny pŕs sú schopné mu odolať. Prípravok MitoTam, ktorý predstavuje modifikáciu staršieho lieku Tamoxifen, dokáže prinútiť rakovinové bunky, aby sa samé zničili.

zdroj fotografie:moyoway.com

„Funguje takým spôsobom, že v mitochondriách vyvoláva tvorbu tzv. reaktívnych kyslíkových radikálov, čo sú zlúčeniny, ktoré poškodzujú bunkové proteíny a menia ich funkciu. V bunke vyvolávajú stav, ktorý bunka vyhodnotí ako nezlúčiteľný s jej ďalším fungovaním, tzv. apoptóza a spustí programovanú bunečnú smrť. Zjednodušene sa dá povedať, že je ide o samovraždu bunky,“  uviedla Kateřina Rohlenová z Biotechnologického ústavu AV ČR

Oproti látke Tamoxifen je MitoTam účinný aj na agresívny typ rakoviny HER2. Počas testovania naň vykázala najväčšie účinky zo všetkých testovaných linií.

zdroj fotografie:centroprojekt.cz

„Existuje tu reálna šanca, že by mohla byť účinná aj na tzv. trojito negatívnu rakovinu pŕs, ktorá je všeobecne veľmi agresívna.“

Testovať sa má začať zhruba do pól roka a v prvej fáze sa bude overovať, či liek nie je toxický pre ľudký organizmus. „To je jeden z najäčších bodov, ktorý nemusí dobre dopadnúť. Tá šanca je stále relatívne malá. Samozrejme je to ale nesmierny úspech, že sme sa takto ďaleko dostali,“  dodala Rohlenová.

zdroj fotgrafie:cannabisclinicians.org

Druhá fáza už počíta s účasťou niekoľkých desiatok pacientov, kde sa už viac podrobne testuje samotný účinok látky. Následovať budú ešte ďalšie fázy s väčším počtom účastníkov a medzinárodným presahom. Celý proces môže trvať niekoľko rokov, ale zatiaľ sú všetci optimisticky naladení.Tím vedcov tvrdí, že je teoreticky možné, že táto mimoriadne účinná látka by sa dala použiť aj na ďalšie typy rakoviny.

zdroj:novinky.cz  zdroj titulnej fotografie:wellcomeimageawards.org/wisegeek.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech