Vďaka cestovaniu môžeš uspieť vo svojej práci. Naučíš sa spolupráci aj trpezlivosti

  • Hovorí sa, že necestujeme preto, aby sme utiekli od nášho života, ale preto, aby život neunikol nám
  • Všetci potrebujeme dovolenku. Aspoň raz do roka. Najlepšie aj dvakrát.
le-tan-541232-unsplash
Unsplash
  • Hovorí sa, že necestujeme preto, aby sme utiekli od nášho života, ale preto, aby život neunikol nám
  • Všetci potrebujeme dovolenku. Aspoň raz do roka. Najlepšie aj dvakrát.

Či už cestuješ v rámci Slovenska alebo zahraničia, záleží na tebe a tvojom rozpočte. Isté ale je, že popri náročnom životnom štýle,  práci a ďalších problémoch, potrebujeme každý občas trochu oddychu.

Treba sa aj „hrať“, nie iba drieť.  V tomto prípade toto „hranie sa“ zahŕňa kufor, oblečenie, základné potreby, letenky, pas… a bež spoznávať svet.

Nuž, a tí, ktorí sa takémuto druhu oddychu venujú často, sú údajne v práci úspešnejší ako tí, ktorí necestujú, pretože cestovanie odlišuje ich myseľ od tých ostatných. Chceš vedieť prečo?

Sú otvorení

Ľudia, ktorí pôsobia v organizáciách na vyšších postoch sa zhodujú na tom, že keď sa vrátia z dovolenky, dokážu sa lepšie sústrediť na prácu. Ich myseľ je oddýchnutá, svieža, viac otvorená svetu a novým nápadom. Sú ambicióznejší a hlavne optimistickejší.

Širší rozsah sociálnych väzieb

Keď navštíviš inú krajinu za účelom konferencie alebo workshopov, spoznáš mnohých ľudí z mnohých kútov zeme. Tak získaš ľudí do zoznamu svojich kontaktov. Ak chceš tento zoznam rozširovať, stretnúť nových ľudí je práve to, na čo sa musíš sústrediť.

Sú dobrí v organizácii

Ak tvoja práca zahŕňa logistické problémy, ľudské zdroje, účtovníctvo alebo čokoľvek, čo si vyžaduje prácu s peniazmi, cestovanie ti pomôže sa v týchto veciach zlepšiť. Ako? Ak plánuješ výlet do cudzej krajiny, a je úplne jedno, či sám, s rodinou, priateľmi, alebo pracovne, musíš sa postarať o mnoho vecí – pas, iná mena, miesto, kde zostaneš, čo budeš robiť, kde budeš jesť, s kým budeš tráviť čas a podobne.  Akonáhle si späť v kancelárii, mnoho vecí ti zrazu príde jednoduchších.

Vedia mnoho o iných kultúrach

Keď si za ďalekými hranicami svojho štátu, resp. za hranicami Európy, otvoríš sa novým kultúram. A mať osobnú skúsenosť s inou kultúrou ti dovolí pochopiť, ako ľudia v zahraničí zvládajú rozličné úlohy a situácie, ako v súkromí, tak aj v práci. Keď si budeš všímať medzinárodný štýl práce, budeš schopný si ho prispôsobiť podľa potrieb a zistíš, že ti možno vyhovuje viac, ako to, čo si robil doteraz.

Sú lepší v socializovaní sa

Medzinárodné cestovanie znamená získavať vedomosti o iných kultúrach, jazykoch, sociálnych skupinách a podobne. Tieto môžu byť veľmi odlišné od tvojej kultúry či jazyka.  Môžeš si kúpiť jazykového sprievodcu alebo sa pred návštevou cudzej krajiny na internete naučíš základy jazyka, ale čokoľvek urobíš, tvoje sociálne zručnosti budú zakaždým testované. Ako dobre artikuluješ v cudzej krajine s lokálnymi obyvateľmi, tvoja trpezlivosť, tvoj takt, tvoja etiketa… Ak dokážeš uspieť v tejto skúške, dokážeš to aj vo svojej kariére.

Po každom výlete začnú plný energie

Čo urobíš, keď ti zamrzne mobil alebo počítač? Reštartuješ ho a znova funguje tak, ako má. Podobne je to aj s tebou. Z času na čas potrebuješ reštart. Potrebuješ oddych, hoci aj na krátky čas. Ísť za hranice je dobrá terapia. Takýto výlet ti pomôže zabudnúť na každodennú rutinu a hektický život. Zamiluješ si svet, naplníš sa energiou a staneš sa lepším človekom. Keď sa vrátiš späť domov, vieš, že dokážeš čeliť tomu, čo ťa čaká, s dostatkom síl.

Ak si myslíš, že cestovanie musí byť bezpodmienečne finančne náročné, asi si zabudol na fakt, že sme v 21. storočí. Prezri si stránky nízkonákladových spoločností, choď do sociálne a ekonomicky slabších krajín, popýtaj sa rodiny a známych. Zistíš, že víkend v zahraničí ťa vyjde možno lacnejšie ako ten na Slovensku. Samozrejme, v závislosti od toho, čo robíš. Treba však vyskúšať. Možností máš veľa. Tak šťastnú cestu.

Zdroj: lifehack.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech