Vďaka koronavírusu sú k sebe ľudia lepší. Banky odkladajú splátky, IT kurzy sú zadarmo a presúvajú sa aj letenky

 • V čase marazmu, úzkosti a strachu začínajú ľudia pociťovať nádej, spolupatričnosť, ohľaduplnosť
 • Tatra Banka venovala sumu 500-tisíc eur, VÚB darovala prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu v hodnote 84-tisíc eur
 • Lauda air, Lufthansa a ďalšie letecké spoločnosti zdarma presúvajú letenky, prípadne za ne vracajú plné sumy
au
TASR
 • V čase marazmu, úzkosti a strachu začínajú ľudia pociťovať nádej, spolupatričnosť, ohľaduplnosť
 • Tatra Banka venovala sumu 500-tisíc eur, VÚB darovala prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu v hodnote 84-tisíc eur
 • Lauda air, Lufthansa a ďalšie letecké spoločnosti zdarma presúvajú letenky, prípadne za ne vracajú plné sumy

Na Slovensku máme k dnešnému dňu 44 potvrdených prípadov nákazy COVID-19, no Slováci na novú situáciu stihli zareagovať rýchlo. Pre množstvo svetových krajín je Slovensko príkladom v striktnosti zavádzania reštrikčných opatrení. Možno nemáme najlepšie zdravotníctvo, no zmysel pre uvedomelosť a kolektívnú zodpovednosť nám nechýba.

Za povšimnutie stojí fotka vyľudnenej Bratislavy a pre porovnanie pláže na Miami, kde mladí tínedžeri z celej Ameriky práve oslavujú jarné prázdniny, „Spring Break“‘.

zdroj: FB/Dušan Lovich

Video z USA kde je ku dnešnému dňu viac ako 2 100 nakazených. Publikované len 24 hodín dozadu zachytáva totálne nezodpovedné správanie mladých ľudí.

Slováci majú tendenciu pravidelne zhadzovať správanie iných Slovákov, no uvedomme si, že v tejto neľahkej situácii sa ako národ správame pomerne príkladne. Za povšimnutie stojí niekoľko aktivít, ktoré v nás vzbudzujú nádej a vieru v dobro:

 • VÚB Banka: „Ako jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku cítime potrebu pomôcť krajine a aj preto sme sa rozhodli všetkým našim klientom z dôvodu zníženia príjmov ponúknuť možnosť bezplatného odkladu splátok na 1 až 6 mesiacov,“ vysvetľuje generálny riaditeľ VÚB banky Alexander Resch. Prvé prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu v hodnote cca 84-tisíc eur poputujú do nemocnice na bratislavských Kramároch. Práve tam sa v prípade zhoršenia situácie očakáva najväčší nápor pacientov.

 

 • Online platforma www.KtopomozeSlovensku.sk, predstavuje prvý organizovaný a prehľadný systém zabezpečenia financií a vybavenia určených na materiálnu podporu nemocníc a domovov sociálnych služieb na Slovensku v čase pandémie koronavírusu.Platformu vytvoril tím okolo Šimona Šicka, ktorý je CEO najväčšej slovenskej firmy na počítačové hry Pixel Federation. „Pri tejto epidémii je isté iba jedno: už teraz sa dotýka a mení život úplne všetkých, či už vo forme striktných obmedzení alebo finančných škôd. Ale zatiaľ čo my, bežná verejnosť či podnikatelia musíme obmedziť iba náš životný štýl a zostať doma, zdravotníci musia denne chodiť do práce, kde sú vystavení obrovskému riziku. Je preto našou zodpovednosťou akokoľvek pomôcť, či už finančne, službami a produktami alebo svojim časom,“ hovorí Šimon Šicko.

 

 • Nadácia Tatra banky sa rozhodla rozdeliť 500 000 eur na boj s koronavírusom. Počas 3 týždňov rozdelíme v Otvorených výzvach každý týždeň po 100 000 eur (dohromady 300 000 eur). Ďalších 200 000 eur sme vyčlenili na iný projekt s vysokou urgenciou. „Uvedomujeme si výnimočnú situáciu súvisiacu so šírením vírusového ochorenia COVID 19 vo svete, v Európe a žiaľ už aj v našej krajine. Práve toto je chvíľa, kedy si musí naša spoločnosť pomôcť, kedy musíme a chceme byť solidárni s tými, ktorým chýbajú finančné prostriedky na ochranu zdravia a záchranu života. Uvedomujeme si, že len rýchla pomoc má v tomto prípade zmysel a ozajstnú hodnotu,“ povedal Michal Liday, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Tatra banky a predseda Správnej rady Nadácie Tatra banky.

 

 • UPC sprístupňuje Minimax, JimJam, Duck TV do konca marca bezplatne. „V spoločnosti UPC chceme týmto spôsobom vyjsť v ústrety rodičom a pomôcť im v najbližších týždňoch zabaviť deti, ktoré pre situáciu s koronavírusom nemôžu tráviť čas v škole, či spoločnosti iných kamarátov. Uvedomujeme si, že mnohí rodičia pracujú v týchto dňoch z domu a zároveň robia s deťmi školské úlohy, preto im ponúkame tieto programy aj ako motiváciu pre deti k plneniu školských úloh,“ uviedol Martin Miller generálny riaditeľ UPC BROADBAND SLOVAKIA.

 

 • AVIS Slovensko je najväčšia slovenská autopožičovna, ktorá dáva verejný prísľub poskytnúť za symbolické 1 €/den vozidlá na boj proti rozširovaniu vírusu. Táto ponuka je určená predovšetkým pre Úrad Verejného Zdravotníctva, ktoré má vo svojej kompetencii testovania obyvateľov Slovenska na nový koronavírus COVID 19. „Vozidlá vieme mať v prípade potreby pripravené okamžite“. „Sme presvedčení, že spoločne zodpovedným prístupom sa nám podarí boj s novým vírusom čoskoro vyhrať“. Konštatuje konateľ autopožičovne.

 

 • Orange od 13. do 31. marca 2020 automaticky a bez poplatkov sprístupňuje všetky detské balíky.

 

 • Telekom a sprístupňuje od 13. marca do 13. apríla 2020 všetkým svojím zákazníkom: FilmBox Extra, FilmBox Premium, Ťuki TV, Duck TV, Nick Jr., MTV dance, MTV hits, MTV Rock a taktiež dokumentárny kanál BBC Earth.,

 

 • Google poskytne zadarmo produkty Hangouts Meet, G Suite Education a G Suite, aby ľudia neboli nútení stretávať sa kvôli práci osobne, no mohli tak spraviť z prostredia domova.

Slovenských a svetových firiem, ktoré sa luďom snažia ulahčiť súčasnú situáciu pribúda každým dňom. Ak aj vy máte možnosť pomôcť niekomu vo svojom okolí, spravte tak, spoločnosť to dnes potrebuje oveľa viac ako kedykoĺvek predtým. Držme si všetci palce.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech