Vďaka legendárnemu pivu bratov Steinovcov spoznali Slovensko vo svete

  • Za rekonštrukciou pamiatok je niekoľkoročný proces
  • Po novom sa aj kvasiareň bývalého pivovaru Stein dočkala svojho nového vzhľadu
  • Pri zachovaní niekoľkých artefaktov v budove vznikli unikátne priestory, ktoré sa len tak nevidia
BeFunky-collage-68
Petra Stanová / MiddleCap
  • Za rekonštrukciou pamiatok je niekoľkoročný proces
  • Po novom sa aj kvasiareň bývalého pivovaru Stein dočkala svojho nového vzhľadu
  • Pri zachovaní niekoľkých artefaktov v budove vznikli unikátne priestory, ktoré sa len tak nevidia

Dnes si už konečne začíname vážiť budovy industriálnej architektúry z 19. a 20. storočia. Čoraz viac modernejších stavieb sa dostáva pod krídla Pamiatkového úradu, ktorý ich vyhlasuje za architektonické unikáty. Žiaľ, vo väčšine prípadov sa s pamiatkami stále nenarába adekvátne. V snahe kúpiť kultúrnu pamiatku a zrekonštruovať ju na funkčnú jednotku, nesie so sebou radu diskusií medzi historikmi, architektmi a samotnými developermi, ktorí sa rozhodli do stavby investovať. Je za tým niekoľkomesačný až niekoľkoročný zložitý proces, pri ktorom by sa mali vzácne artefakty určené pamiatkovým úradom ponechať alebo zrekonštruovať do vhodnej podoby. Nehovoriac o tom, že je to vo väčšine prípadoch finančne nevýhodné.

V liste sa medzi národnými pamiatkami v novembri 2014 ocitla aj kvasiareň pivovaru Stein, ktorá vznikla v rokoch 1944-1955.

zdroj: MiddleCap

Šíril dobré meno Bratislavy aj za hranicami

Pivovar Stein patril spolu s Ludwigovým mlynom, Vinárskymi závodmi a továrňou Stolwerck – Figaro medzi najvýznamnejších historických reprezentantov potravinárskych výrobných komplexov v Bratislave.

Bol založený v rokoch 1871 až 1876 a postupe sa stal tretím najväčším pivovarom v Československu. Konkuroval pivu z Viedne aj Budapešti a šíril dobré meno Bratislavy aj za hranicami, dostal ocenenia v Paríži, Viedni aj Maďarsku

Po vzniku Slovenského štátu sa pivovar postupne menil na moderný priemyselný komplex, pre ktorý bola typická triezva, striedma stavebná forma. Počas vojny sa začalo s plánovaním výstavby kvasiarne. Realizácia stavby, sprevádzaná niekoľkými zmenami pôvodného projektu, sa pretiahla až do obdobia po znárodnení pivovaru, do roku 1955. 

zdroj: MiddleCap

zdroj: MiddleCap

Na začiatku 21. storočia sa výroba utlmila a komplex stavieb v centre hlavného mesta začal chátrať. 

V súčasnosti je už budova zachránená. Odkúpila ju developerská spoločnosť Middle Cap, ktorá minulý rok finalizovala rekonštrukciu celého objektu. Tejto úlohy sa zhostili skúsení architekti a odborníci na prestavby národných pamiatok z architektonického štúdia Bouda Masár architekti.

zdroj: MiddleCap

zdroj: MiddleCap

Z kadí nové kancelárie

Na mieste spodnej spilky sa pôvodne nachádzali kvasiarenské kade, ktoré siahali do troch štvrtín výšky podlažia. Architekti sa rozhodli konštrukciu zakomponovať a zachovať železobetónové kade aj s navýšeným plochami, ktoré kedysi umožňovali prístup k ich hornému okraju.

Rez naprieč kaďami odhaľuje pôvodné usporiadanie nádrží a vytvára predpoklad pre zaujímavé využitie priestorov k utvoreniu viacúrovňových kancelárií či zasadacích miestností. Prispôsobil sa tomu aj nový rad štvorcových okien, ktorý, pribudol nad pôvodnými dvoma. 

Pri stvárnení vonkajšieho výrazu budovy sme vychádzali zo snahy o návrat k pôvodným povrchom a farebnosti. Zachované je aj charakteristické členenie fasády so štvorcovými oknami, nové presklené otvory na prízemí symbolizujú transformáciu územia z uzavretého priemyselného areálu na otvorený polyfunkčný blok s dôrazom na prepojenie s mestskými priestormi,“ hovorí Róbert Michalica, Head of MiddleCap Real Estate Slovakia.

Zaujímavosťou je, že na to, aby bolo možné od prezentovať odhalené stropné konštrukcie a hríbové hlavice stĺpov, sa museli všetky inštalácie a vzduchotechnika zaviesť do zdvojenej podlahy.

Pôvodný obklad ostal zachovaný na stĺpoch s hlavicami s bielym opálovým sklom.

Najväčšou výzvou bolo adaptovať výsostne technologickú stavbu na nové funkcie s ich priestorovými a technickými požiadavkami. Tu sme hľadali také riešenia infraštruktúry budovy, ktoré pri plnej funkčnosti nechávajú vyznieť unikátne priestory, architektonické a technické prvky pôvodnej architektúry a súčasne umožnia budúcim užívateľom naplniť ich individuálne predstavy o inovatívnom pracovnom priestore,“ dodáva Ivan Masár, architekt projektu Spilka.

zdroj: Petra Stanová
zdroj: Petra Stanová

Interiérové slnko v tvare obráteného ihlanu

Na nasledujúcich poschodiach sa architekti držali podobnej myšlienky. Stĺpy ponechali svoj osobitý ráz, pribudli okná. Výnimkou je najvyššie podlažie, ktoré disponuje veľkou kupolou. Predstavuje najvýraznejší prvok celej stavby.

Na samom vrchu bol kedysi vetrák, ktorý v minulosti zabezpečoval prúdenie vzduchu. Dnes plní funkciu špeciálneho okna, najmä s výnimočným zabudovaným prvkom. Obrátený ihlan so zrkadlovým povrchom vsadený do stavebného otvoru nie je len dizajnérskym výstrelkom. Vedie svetlo ako dnu, tak aj von. Vo večerných hodinách je aj vďaka žiariacemu hrotu kupola kvasiarne symbolom samotného projektu.

zdroj: Petra Stanová
zdroj: Petra Stanová

Falošná meď a výťah z 50-tych rokov

Najvyššie podlažie disponuje aj rozsiahlou terasou orientovanou do ulice. Z nej je dobre vidieť aj na povrch, akým je obložená kupola. Podľa slov architekta, pôvodná strecha bola z medi, avšak terajšia meď rýchlo zčerná a nekoroduje takým spôsobom ako to bolo v minulosti.

Preto sa rozhodli pre repliku pôvodného oplechovania strechy zhotovenú z patinovaného hliníkového systému.

Napriek všetkému je výsledok presvedčivý. Architekti dbali ďalej na to, aby sa farba súčasnej kupoly dopĺňala so susednou medenou strechou kostola. Nakoľko sa predpokladá, že tieto dva prvky boli vnímané ako celok. 

zdroj: Petra Stanová

Najvyššie podlažie je s terasou a veľkou rozlohou vhodným priestorom pre kultúrny podnik. Výzvou pre architektov a budúcich nájomníkov naďalej ostáva zvládnutie akustiky priestoru. 

V stavbe boli zachované aj ďalšie pôvodné prvky, ktoré modernému designu dodávajú určitú dávku industriálneho šmrcu. Zachovalo sa pôvodné schodisko, ale aj osobný výťah z päťdesiatych rokov. 

zdroj: Petra Stanová

Pivovar nakoniec ostáva

Komu sa cnie za pôvodnou chmeľovou vôňou, ktorá sa kedysi ťahala ulicami v blízkosti pivovaru, nech nezúfa. Prvý obyvateľ zrekonštruovanej budovy je známy. Reštaurácia pivovaru Svijany sa bude rozprestierať na prízemí s terasou. 

Pivovar má v prenájme aj suterén, kde by sa mala nachádzať kuchyňa pivárne a potrebné zázemie. Napriek technickým výzvam sa architektom taktiež podarilo prepojiť suterén s podzemným parkoviskom rezidenčnej časti, ktorá sa nachádza v komplexe Stein2.

Interiér novej  prevádzky vzniká podľa projektu architekta Iľju Skočeka. Brány podniku sa majú otvoriť už v septembri.

zdroj: Petra Stanová
zdroj: Petra StanováPetra Stanová

Čo s unikátnymi priestormi?

Developer si svoju prácu splnil, architekti navrhli ako by to v interiéri mohlo v budúcnosti vyzerať. Finálny vzhľad je nateraz v rukách nových nájomníkov, ktorí budú mať možnosť sa s ľahko členitým interiérom vyhrať a dať ho do príjemne obývateľnej podoby. 

Vizualizácie vytvorilo architektonické štúdio Bouda Masár architekti, ktoré navrhlo niekoľko riešení ako pretaviť priestory bývalých kadí na útulné kancelárske priestory.

zdroj: MiddleCap
zdroj: MiddleCap
zdroj: MiddleCap
Zdroje: archinfo.sk, Pamiatkový úrad

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá