Vďaka Marekovi Slávikovi a jeho aplikácii Source budeš vždy piť len tú najlepšiu kávu

  • Chcel vedieť, kde si môže dať dobrú kávu, tak si vytvoril vlastnú appku, ktorá mu s tým pomôže. Reč je o maturantovi Marekovi Slávikovi, ktorý vytvoril skvelý spôsob, ako sa dostať priamo k zdroju dobrej kávy - aplikáciu Source. Presvedč sa sám!
source-marek-001
archív M. Slávika
  • Chcel vedieť, kde si môže dať dobrú kávu, tak si vytvoril vlastnú appku, ktorá mu s tým pomôže. Reč je o maturantovi Marekovi Slávikovi, ktorý vytvoril skvelý spôsob, ako sa dostať priamo k zdroju dobrej kávy - aplikáciu Source. Presvedč sa sám!

Ahoj, Marek, vieme o tebe, že si naozaj veľký milovník kávy. Koľko ich denne vypiješ? 

Počet záleží na tom, či v daný deň navštívim nejaké nové miesto, ktoré chcem ohodnotiť. V takom prípade sa počet šálok môže dostať na číslo 4,5 , maximálne 6. Počas normálneho dňa mávam 1 až 2 kávy. Avšak treba podotknúť, že sa jedná väčšinou o filtrované kávy typu aeropress, chemex, apod. ktoré obsahujú viac kofeínu ako espresso.

Povedz nám teda príbeh, ktorý sa skrýva za aplikáciou Source

Všetko to začalo minulý rok v lete počas letnej brigády v softvérovej firme Touch4IT, kde som sa venoval testovaniu a vývoju mobilných aplikácií na platformu iOS. Práve vtedy som začal objavovať kvalitnejšiu, výberovú kávu a zistil som, že v podnikoch na Slovensku nie je ľahko dostupná. Následne som začal vyhľadávať kaviarne s výberovou kávou na rôznych stránkach, no ani jedna stránka/ aplikácia sa nevenuje tejto téme. To ma priviedlo k nápadu vytvoriť mobilnú aplikáciu, ktorá by tieto informácie čo najjednoduchšie poskytla koncovému používateľovi. Túto myšlienku som následne prediskutoval s niekoľkými majiteľmi populárnych slovenských kaviarní. Väčšine z nich sa tento koncept páčil a tak som sa pustil do návrhu a programovania.

Zdroj: archív M. Slávika

Koľko ti potom trvalo, kým si appku vytvoril? 

Ako som už spomínal, projektu som sa začal venovať už minulý rok v lete, pričom vývoju som sa venoval maximálne 3 hodiny každú druhú sobotu.. :D Keby som to zosumarizoval, tak naplno som sa projektu venoval asi 2 týždne. Následne som aplikáciu chcel vydať na AppStore, s čím mi taktiež pomohli v Touch4IT, keďže mi umožnili publikovať appku cez ich developerský účet.

Koľko ľudí momentálne appku používa? 

Appku momentálne používa vyše 300 ľudí, čo považujem ako úspech keďže vydaná bola 28. februára.

Zdroj: archív M. Slávika

Videla som, že appka je používaná už aj v Česku alebo dokonca v Benátkach. Ako sa vám podarilo za tak krátky čas osloviť aj užívateľov v zahraničí? 

V Českej Republike je kávových nadšencov oveľa viac ako u nás, takže po predstavení appky si Source našla svojich používateľov.

Počas mojej dovolenky v Taliansku som bol z ponuky a kvality kávy dosť sklamaný až kým som neobjavil vynikajúcu kaviareň, ktorá (ako som sa dozvedel) je v Benátkach len jedna a ponúka výberovú kávu. To ma veľmi potešilo a chcel som túto informáciu poskytnúť potencionálnym návštevníkom Benátok.

Kam ešte plánujete appku posunúť? 

Ďalším hlavným cieľom je publikovanie aplikácie na platformu Android. Taktiež by sme chceli docieliť, aby aplikácia fungovala na pricípe používateľského účtu, kde by ku každej recenzii bol priradený aj autor. Môžete si to predstaviť ako takú “kávovú sociálnu sieť”. V neposlednom rade by mohlo byť zaujímavé preraziť s appkou do zahraničia, napríklad do severských krajín alebo do Japonska, kde je kávová kultúra na oveľa vyššej úrovni.

Zdroj: archív M. Slávika

I keď je appka čisto venovaná užívateľom a ich hodnoteniam, značne sa to dotýka aj majiteľov kaviarní. Ako teda reagujú na vašu appku? 

Reakcie baristov, častokrát priamo majiteľov kaviarní, v ktorých som appku predstavil boli veľmi pozitívne, podľa ich vyjadrení aplikáciu považujú za prínos. Pokiaľ podnik ponúka kvalitnú kávu, čakajú ho kladné recenzie a teda aj možnosť získania nových zákazníkov.

Existuje už veľa aplikácií na trhu, ktoré sa zaoberajú práve odporúčaniami reštaurácií či kaviarní. V čom je pridaná hodnota Source? 

Source je úzko zameraná na kávu, ktorú hodnotí formou recenzií. Tieto recenzie sa používateľovi zobrazia na mape, kde následne môže veľmi rýchlo nájsť kvalitnú kaviareň. Appka dokáže používateľa dokonca navigovať priamo ku kaviarni, takže sa nemusí obávať blúdenia v úzkych uličkách niektorý námestí. Ďalšou funkciou je pridanie recenzie, ktoré je založené na jednoduchosti a na jej odoslanie nie je potrebné internetové pripojenie. Ak sa recenzia neodošle, tak ju používateľ môže uložiť a odoslať neskôr.

Zdroj: archív M. Slávika

Nakoniec nám povedz, aké máš ďalšie plány, keď si už vyriešil problém zlej kávy? 

Keďže tento rok maturujem a končím štúdium na strednej škole, moje ďalšie plány smerujú na vysokú školu. Popri tom by som chcel ďalej pracovať na zlepšovaní Source-u.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK