Vďaka Matyšákovi vedia nájsť vinári Slovensko na mape: Presviedčali nás, že tu nedokážeme vyrobiť svetové víno (ROZHOVOR)

  • Od momentu, kedy sa zakladateľ značky Matyšák začal zaujímať o vinárstvo, podnik pod jeho rukami len rástol
  • Podľa marketingového manažéra je stále ťažké na svetovom vinárskom trhu na Slovensko upozorniť
  • Napriek tomu je Chardonnay 2019 Prestige Gold od Matyšáka držiteľom titulu ôsmeho najlepšieho vína sveta
Víno Matyšák
Matyšák
  • Od momentu, kedy sa zakladateľ značky Matyšák začal zaujímať o vinárstvo, podnik pod jeho rukami len rástol
  • Podľa marketingového manažéra je stále ťažké na svetovom vinárskom trhu na Slovensko upozorniť
  • Napriek tomu je Chardonnay 2019 Prestige Gold od Matyšáka držiteľom titulu ôsmeho najlepšieho vína sveta

Vznik vína popisujú rôzne legendy. Jedna vraví, že sme sa inšpirovali zvieratami, ktoré konzumovali fermentované ovocie priamo spod stromov. Iná prináša príbeh o kráľovi, ktorí si chcel hrozno schovať pred zvyškom rodiny, a preto ho vložil do suda, kde skyslo. Nech je pravda akákoľvek, vínu vo svete holduje množstvo ľudí. Pre niektorých tvorí časť kultúry a jeho konzumácia je úplne bežná, iní ho vnímajú ako príležitostný dar.

Aj u nás na Slovensku existujú kvalitné lokálne vína. Jedným z nich je značka Matyšák, ktorá svojím vekom prekonáva zradenie Slovenskej republiky. O tom, či Slováci pijú kvalitné víno, ako ho rozoznať a aké strasti aj radosti sa skrývajú za procesom výroby, sme sa porozprávali s Michalom Sivkom, ktorý má na starosti marketing vo vinárstve Matyšák.

  • Ako vznikla značka Matyšák a koľko vín už predala
  • Aké nekalé praktiky sa vo svete vína na Slovensku dejú
  • Na čo by si si mal pri jeho kúpe dávať pozor
  • Čo na naše vína hovoria experti vo Francúzsku, Španielsku či Japonsku

Víno Matyšák je staršie ako samotná Slovenská republika, čo stálo za jeho založením?

Prvotným impulzom bolo pre Petra Matyšáka to, že sa priženil do Pezinka a svokra mu dala na starosti svoj malý vinohrad. Začal v malom robiť víno a keďže celý život chcel všetko robiť lepšie ako iní, začal sa pilne učiť remeslu. Bol jeden z prvých, ktorí začali na Slovensku robiť odrodové vína a rýchlo si získal popularitu medzi jeho milovníkmi.

Sprvoti bývala výroba vína v starom vinohrandíckom dome, ako vyzeral a čím sa líšila produkcia od tej dnešnej?

Samozrejme, v začiatkoch sa vyrábalo v malom a bez technológií, ktoré máme dnes. Nadrel sa, ale malo to svoje čaro a Peter Matyšák na to rád s úsmevom spomína.

Peter Matyšák
zdroj: Matyšák

Víno Matyšák oslavuje výročie 30 rokov od založenia, zaveďte nás trochu hlbšie do jeho sveta. Ktoré z vašich vín pokladáte za najunikátnejšie a prečo?

Tých vín, ktorými sa radi pýšime, je, samozrejme, viacero. Dokazujú to aj medaily z prestížnych svetových súťaží. Na čo sme obzvlášť pyšní sú naše sekty vyrábané tradičnou metódou, ktorú kedysi vymyslel Dom Perignon. Tie nám žnú úspechy po celom svete. Ale taktiež sme pyšní napríklad aj na červené vína, ktoré nám pekne zrejú do krásy v kvalitných francúzskych dubových sudoch.

Kedysi nás mnohí presviedčali, že na Slovensku sa nedá urobiť kvalitné červené víno, ktoré by mohlo konkurovať napríklad tým francúzskym. Dnes aj vďaka zmene klímy vieme dostať z našich dvorných vinohradov prvotriedne modré hrozno a môžeme povedať, že sa nám to podarilo – naše červené archívne vína sú naozaj krásne a už sme zaznamenali aj úspechy na medzinárodnom fóre.

Vinohrad
zdroj: Matyšák

Museli ste predať desaťtisíce fliaš, máte to niekde zrátané? Koľko sa vám na nich podarilo zarobiť?

Áno, nejaké tie desaťtisíce sme už predali. Zarobili sme dostatok, aby sme mohli investovať do lepších technológií a rozvíjať vinárstvo.

Stala sa výroba vína v posledných rokoch trendom, alebo ide do úzadia?

Na túto otázku je ťažké odpovedať. Spotreba vína na hlavu sa posledné roky aspoň podľa dostupných údajov nejak dramaticky nemení. V poslednej dobe síce vzniklo viacero menších vinárstiev, ale koronavírus to celé, pravdepodobne, zmenil. Malí vinári utrpeli najviac a v dnešnej dobe si založiť vinárstvo je pomerne riskantné. Neviem teda, či sa dá hovoriť o trende.

Rozumiem, vyrábajú sa na Slovensku aspoň kvalitné vína z lokálneho hrozna?

Jednoznačne áno. Slovenské vína každoročne bodujú na svetových súťažiach v ťažkej konkurencii tradičných vinárskych krajín ako Francúzsko či Taliansko. Aj nám sa podarilo za posledné roky získať mnoho zlatých medailí na prestížnych svetových súťažiach. Takže si myslím, že si môžeme spokojne povedať, že slovenské vína sú naozaj svetovej kvality.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Víno Matyšák (@vinomatysak)

Existujú aj v tomto sektore podnikania nejaké nekalé praktiky, ktoré sa dejú a kazia biznis či klamú spotrebiteľa?

Žiaľ, deje sa to. Problém je hlavne s dovozom lacnejšieho vína zo zahraničia, ktoré sa nafľašuje ako slovenské. A podľa našich informácií to vôbec nie je zanedbateľné množstvo. Bohužiaľ sa to momentálne nedá zistiť, na Slovensku taký prístroj, ktorý by to dokázal odhaliť, nemáme. Táto problematika je dlhodobo predmetom debát, ale zatiaľ sa pre jej nápravu nič neudialo. Na druhej strane, biznis kazia aj tlaky reťazcov na cenu, ktorým veľa vinárov podľahne, a potom sú nútení rozmýšľať, ako znížiť náklady. Ďalej pokračovať nebudem.

Koľko stojí fľaša tohto najlepšieho vína z vašej produkcie, rovnako toho s najnižšou kvalitou?

Tie lepšie sa pohybujú od 10 do 20 eur, v niektorých prípadoch aj nad 20 eur. Celkovo je však cena vína na Slovensku pomerne nízka. Málo ľudí si uvedomuje, že dopracovať sa ku kvalitnej fľaši vína je dlhá a kľukatá cesta, na ktorej je veľa faktorov, ktoré ani neviete ovplyvniť, ako napríklad počasie. A potom je ľuďom zaťažko dať za naozaj kvalitné víno, ktoré zrelo v barikoch, 8-10 eur, čo je stále v porovnaní s inými vinárskymi krajinami málo. Máme, samozrejme, aj vína pre bežnejšiu konzumáciu, ktoré máme na pultoch v sume okolo 4 eur.

Víno Matyšák
zdroj: Matyšák

Vďaka vašej odpovedi sa nedokážem vyhnúť jednej otázke. Je podľa vás možné vyrobiť lacné, no pritom kvalitné víno?

Otázka je, čo je to lacné. Ale myslím si, že nie. Ako pri všetkom. Keď chcete vyrobiť kvalitné víno, musíte mať prvotriedne hrozno, špičkové technológie, šikovných ľudí, kvalitné obaly (lepšie fľaše, pravé korky…) a podobne, a to nie je lacné.

Pod pojmom lacné víno mám na mysli fľašu za 4 eurá. Vravíte, že aj také sa vo vašej ponuke nachádzajú. Zároveň však narážate na to, že výroba každého vína zahŕňa komplikovaný proces, dá sa, teda, v tomto procese nájsť balans?

Je to ťažké, ale dá sa. My sa sústredíme na tie „lepšie“ a drahšie vína, vďaka ktorým prežívame. Tie lacnejšie nám skôr vykrývajú kapacity. To ale neznamená, že tie lacnejšie sú z nekvalitného hrozna alebo inak robené. Iba sme tam dosť ekonomicky na hrane a takmer na nich nezarábame.

Na to, aby podnik prežil dlhé obdobie, musí byť konkurencieschopný. Kto je vaším najväčším rivalom na slovenskom trhu?

Dobré vína. Nemáme jedného konkurenta, slovenský trh je dosť roztrieštený, takže obvykle hovorím, že my súťažíme s dobrými vínami.

Keď už sme pri rivaloch, povedzte, ako je to medzi vinármi, tvrdo bojujete o svoje miesto, alebo máte s konkurenciou skôr priateľské vzťahy?

Nemá význam si robiť nepriateľov. Aj keď sa nám veľakrát nepáči, čo niektorí robia s cenami, čím de facto kazia trh, stále sme v tom všetci a skôr sa musíme spájať proti politike niektorých reťazcov, ako si podrážať nohy (samozrejme všetko v medziach zákona). Máme aj spriatelené vinárstva, s ktorými sme naozaj kamaráti, robíme si spoločné degustácie a neustále sa hecujeme, kto má lepšie vína.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Víno Matyšák (@vinomatysak)

Korona kríza zasiahla takmer všetky sektory, ako sa dotkla vás a aké kroky ste podnikli pre vlastnú záchranu?

Kríza zasiahla samozrejme aj nás, v niektorých predajných kanáloch dramatickejšie, ale celkovo to nie je až také zlé ako napríklad u malých vinárov, ktorí sú závislí na HoReCa segmente. Nás drží nad vodou hlavne naša sieť značkových predajní Matyšák shop a naše vinotéky. Tie sme, našťastie, mohli mať otvorené ako potraviny aj počas lockdownu.

Dedukujem, že si k vám ľudia chodili kupovať víno aj počas lockdownu, zvýšila sa ich spotreba oproti obdobiu pred koronou?

Ani by som nepovedal. Trochu sa nám to preskupilo do e-shopu, ale nemáme pocit, že by ľudia začali piť víno viac. Skôr by som tvrdil opak, ľudia menej navštevovali nákupné centrá, kde máme tiež svoje prevádzky.

Ak by ste mali porovnať Slovákov a okolité národy, sme vo vinárskom svete dostatočne vzdelaní, vieme rozoznať dobré víno od toho nižšej kvality, alebo práve naopak?

Samozrejme, čo sa týka gramotnosti, nemôžeme sa v tomto smere porovnávať s tradičnými vinárskymi krajinami. Všeobecne si myslím, že by vzdelanie v rámci vinárstva a konzumácie vína mohlo byť u nás oveľa lepšie. Vidíme to často, že sa ľudia tvária, že vínu rozumejú, a potom ich ľahko nachytáte v slepom teste či tápajú pri jednoduchej otázke, ako sa robí ružové víno.

Aké najväčšie nepravdy teda o víne kolujú Slovenskom?

Je ich asi viac, napríklad si niektorí ľudia myslia, že sa do vína dáva voda alebo že sa ružové robí tak, že sa zmieša biele a červené víno.

Vínna pivnica
zdroj: Matyšák

Vedeli by ste pre čitateľov načrtnúť, v čom tkvie poznanie dobrého vína? Čo by si zákazníci mali všímať najviac?

Nedá sa to jednoducho určiť. Keď ste si nie istý, treba staviť na overených vinárov, pozerať si pôvod hrozna, históriu vinára, či je to prívlastkové víno, atď. Aj zmysel pre detail môže niečo napovedať – ak si vinár dáva záležať na obale, pravdepodobne v tom obale predáva niečo lepšie. A treba hlavne degustovať, zobrať si drahšie víno, lacnejšie, naše, zahraničné, porovnávať, objavovať a postupne sa učiť odlišovať dobré od „zlého“.

V čom sa Matyšák vína odlišujú od iných dostupných na Slovensku?

Ani táto otázka sa nedá zodpovedať jednoducho. Tak, ako asi každý vinár, aj my si myslíme, že tie naše sú jedinečné. Máme prvotriedne ručne zbierané hrozno z našich dvorných viníc z Malokarpatskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti, špičkové technológie a skvelých ľudí, ktorí do toho dávajú svoje srdce a um vycibrený rokmi v „prvej lige“.

Máme široké portfólio a okrem vína aj nie úplne tradičné produkty, ako krásne brandy či hroznovú šťavu, frizzante v praktickej malej plechovke či najnovšie aj zmrazenú hroznovú šťavu ako nanuk. Sme tradičné vinárstvo s netradičnými nápadmi.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Víno Matyšák (@vinomatysak)

Znie to, že sa vo vinárstve nenudíte. Kde všade vyvážate svoje vína a aké najhodnotnejšie ocenenia sa vám podarilo získať?

Presadiť sa v zahraničí pri pretlaku vín z krajín zvučnejšieho mena vôbec nie je jednoduché. Nie je toho veľa, ale už sme boli okrem Európy aj v USA či Číne, so šťavami napríklad aj v arabských krajinách. Medzi najhodnotnejšie ocenenia patria určite tie zlaté medaily v Paríži či Madride, ale aj zlaté medaily pre sekty z Bruselu či Japonska.

Veľmi si ceníme aj úspech nášho Chardonnay 2019 Prestige Gold, ktoré bolo minulý rok vyhlásené na prestížnej súťaži vo Francúzsku Chardonnay du Monde ako ôsme najlepšie na svete. Je toho oveľa viac, za čo sme nesmierne vďační a vážime si to. Nerobíme to pre medaily, ale aj takáto odozva vždy poteší a utvrdí nás to v presvedčení, že svoju prácu nerobíme zle.

Sudy na víno
zdroj: Matyšák

Na záver sa opýtam, množstvo ľudí trápi dilema, či je víno s korkovým uzáverom to kvalitné, naopak so závitovým nekvalitné. Ako to vidíte vy?

Určite by som to takto nedefinoval. Ide skôr o racionálne dôvody, prečo sú niektoré vína pod korkom, niektoré pod otočným uzáverom. Všeobecne platí, že keď máte víno s archívnym potenciálom, je určite lepšie ho dať pod korok. Cez korok jemne dýcha a vyzrieva. Ale to neznamená, že víno s otočným uzáverom musí byť nekvalitné – takýto typ uzáveru skôr hovorí o tom, že je určené na „okamžitú“ konzumáciu a tieto vína bývajú obvykle sviežejšie, ľahšie a skôr na bežné pitie.

Aké plány má firma Matyšák pripravené pre blízku budúcnosť?

Plánov je veľa a cieľom je byť najlepší v tom, čo robíme. Nie najväčší, ani najviac videní. Chceme jednoducho ľuďom prinášať prvotriedne vína, skvelé zážitky a hlavne radosť.

Zdroj: Matyšák

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá