Vďaka požiaru vytvoril svetový unikát. Jeho hasiaci prístroj je najkrajší na svete

  • Hasenie požiaru priviedlo architekta k vytvoreniu dizajnového hasiaceho prístroja
  • Ten vo svete aktuálne nemá žiadnu konkurenciu a získal aj prestížnu cenu
Amplla
Amplla, Unsplash/Heike
  • Hasenie požiaru priviedlo architekta k vytvoreniu dizajnového hasiaceho prístroja
  • Ten vo svete aktuálne nemá žiadnu konkurenciu a získal aj prestížnu cenu

Přemysl Kokeš je architekt, ktorý stojí za opravou známeho zámku pri Lanškroune, ktorý v 18. storočí trikrát vyhorel. V roku 2017 tu opäť horelo a na vlastnej koži spoznal, že hasenie nie je ľahké. Práve naopak, ak k nemu dôjde, ide o veľmi náročný a nebezpečný úkon.

„Najprv stojíte pred voľbou, či utiecť a nechať všetko napospas ohňu, alebo sa pokúsite zachrániť všetko, čo roky budujete. Zvolil som záchranu, ale ako mnohí, nikdy som nevenoval pozornosť hasiacim prístrojom, boli dobre ukryté. Našiel som ho. Fungoval. Ale aj tak som sa nadýchal dymu a žiara ohňa bola ťažkým protivníkom,“ hovorí Přemysl Kokeš, zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Amplla.

Přemysl Kokeš
zdroj: Amplla/ Přemysl Kokeš

Ako sám tvrdí, od tejto skúsenosti aj v budovách, ktoré sám navrhuje, ešte viac dbá práve na hasiacu techniku.

„Hľadal som prístroje, ktoré nebudú kaziť navrhnutý štýl, ktoré nebudem musieť skrývať. V celom svete som nič vhodné nenašiel. Spojil som sa s odborníkmi a zistil som, že moja skúsenosť nie je ojedinelá.“

Konštatuje, že nad hasením sa ani z ergonomického hľadiska nikto nezamýšľal. Ľudia sa navyše veľmi často pridusia a to nielen pri hasení, ale aj pri pokuse uniknúť z horiacej budovy.

Logo

V spolupráci s oslovenými odborníkmi vytvoril návrh, ktorý odpovedal na jeho skúsenosť, ako aj na poznatky expertov.

a1
zdroj: Amplla

„Po 150 rokoch existencie hasiacich prístrojov konštruovaných v priemyselných fľašiach sme spoločne našli riešenie, ktoré vyhovuje všetkým doteraz zabúdaným nárokom a zároveň je krásny.“

Hasiaci prístroj, ktorý vyvinul, sa vie prispôsobiť každému interiéru, zostáva stále na očiach a tiež je kedykoľvek na dosah. Inovátor tvrdí, že vyvinul, patentoval a certifikoval tie najlepšie hasiace prístroje na svete, ktoré môžu mať až 22 zlepšení a lepšie ochránia svojich majiteľov.

„Vybudoval som manufaktúru, kde ručne vytvárame najkrajšie hasiace prístroje na svete. Dal som vzniknúť značke Amplla odvodené od amplification. Rozširujeme a zosilňujeme schopnosti hasiacich prístrojov a po prvýkrát sú skutočne značkové, unikátne a odlišné.“

Shield je až neuveriteľne plochý, no aj tak ukrýva všetko podstatné pred neoprávnenou manipuláciou a je možné ho používať iba jednou rukou. Podľa jeho autorov výrazne lepšie doplní každý interiér, a to ako v základnej verzii Basic, tak v lakovanom variante Paint, alebo s textilným samohasiacim povrchom vo verzii Fabric. Jeho cena je takmer 750 eur.

f1
zdroj: Amplla

Červený kruh menom Hussechuck zase nastavuje nový štandard. Je surovo červený a pre mnoho dizajnérov je najkrajšou „pravdivou“ verziou ukazujúcou jeho konštrukciu. Vie prekvapiť predovšetkým svojimi rozmermi, pretože od steny zaberá iba 80 milimetrov.

Proti neoprávnenej manipulácii má všetky podstatné prvky, ako je spúšť, poistka aj plomba. Jeho cena je 553 eur.

s
zdroj: Amplla

Autor tvrdí, že bude veľmi rád, ak sa stanú nielen bezpečnostným doplnkom, ale aj ozdobou a stredobodom interiérov domácností po celom svete.

„Ešte radšej budem, keď nimi zostanú a nebudete ich nútení použiť. Keď ale taká výzva príde, verím, že vám Hussechuck alebo ešte lepšie, Shield, zachráni všetko, čo je vám drahé.“

Svetový úspech

Spoločnosť Amplla aktuálne získala aj prestížne ocenenie iF DESIGN AWARD 2022. Zaradila sa tak medzi špičku svetovo uznávaných dizajnérov. Z takmer 11 000 produktov z 57 krajín bolo ocenených zlatom iba 73 najvýraznejších dizajnových kúskov.

Amplla získala zlato za svoj Hussechuck. Na víťazstve sa zhodlo 132 nezávislých odborníkov z rôznych svetových krajín.

f3
zdroj: Amplla

„Získať takú prestížnu cenu, akou je bezpochyby iF Award, je nesmierne potešujúce. Obzvlášť v konkurencii tých najväčších nadnárodných spoločností s tímami špičkových odborníkov a dizajnérov. Ešte nám možno úplne nedochádza, aký veľký úspech sme dosiahli,“ hovorí pre ČTK Zuzana Ambrožová, zakladateľka a kreatívna riaditeľka spoločnosti Amplla.

Tvrdí, že malá partia nadšencov prepísala históriu a toto ocenenie navyše prišlo menej ako dva týždne po spustení predaja.

„Špičková kvalita dizajnu minimalistického poňatia ide ruka v ruke s úplnou zmenou spôsobu používania a vlastne vytvorenia novej kategórie produktu, pretože už nejde o hasiaci prístroj, ale o bod záchrany v najširšom zmysle toho slova,“ dodal Kokeš.

Zdroje: Amplla, ČTK, iF DESIGN AWARD

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá