Vďaka Slovákovi sa umelej inteligencii po prvýkrát podarilo poraziť profesionálnych hráčov pokru

  • Tím desiatich vývojárov rok pracoval na vývoji programu, ktorému sa konečne podarilo zdolať ľudských hráčov v no-limit Texas hold’em pokre. Tento historický prelom, na ktorom sa podieľal aj Slovák sa dostal do svetovo uznávaného časopisu Science.
pek
poker.cs.ualberta.ca/pexels.com
  • Tím desiatich vývojárov rok pracoval na vývoji programu, ktorému sa konečne podarilo zdolať ľudských hráčov v no-limit Texas hold’em pokre. Tento historický prelom, na ktorom sa podieľal aj Slovák sa dostal do svetovo uznávaného časopisu Science.

Už nás takmer ani neprekvapia informácie o pokrokoch, ktoré robia na poli umelej inteligencie giganti ako je Google alebo vyhlásené americké univerzity. V oblasti strojového učenia sa však pohybujú aj na prvý pohľad „malé ryby“, ktoré však dokážu urobiť v skutku významné objavy. Nedávno to potvrdil aj slovensko-český tím výskumníkov, ktorí svetu predstavili nový algoritmus DeepStack.

 

zdroj fotografie:ualberta.ca

DeepStack vlastne nadväzuje na neurónovú sieť AlphaGo, ktorá minulý rok pokorila špičkových ľudských hráčov vo veľmi náročnej strategickej hre go. Tá sa pritom vyznačuje väčším počtom herných kombinácií, ako je počet atómov vo vesmíre. Aj preto nebolo doposiaľ možné zostrojiť program, ktorý by ju adekvátne dobre simuloval na základe natvrdo naprogramovaných pravidiel. Podarilo sa to až umelej inteligencii, za ktorou stojí aj Slovák Matej Moravčík. Tá dokáže hru hrať podobne ako človek.

 

zdroj fotografie:ualberta.ca

Program dokáže vypočítať vhodnú stratégiu pre situáciu v pokri až v momente, keď situácia nastane. To znamená, že to zvláda bez nutnosti uvažovať o úplne celej hre dopredu, čo bol doposiaľ zaužívaný prístup. Táto zásadná zmena procesu riešenia bola možná aj vďaka rozvoju strojového učenia pomocou hlbokých neurónových sietí. V prípade DeepStacku sieť vyhodnocuje jednotlivé pokrové situácie, ide teda o istú formu intuície, ktorú algoritmus využíva pre uskutočnenie správneho rozhodnutia.

zdroj fotografie:twitter.com

DeepStack hral proti skupine profesionálnych hráčov pokru v decembri 2016. 33 hráčov vybraných Medzinárodnou federáciou pokru pochádzalo zo 17-tich štátov. Každý hráč mal možnosť hrať 3-tisíc hier behom štyroch týždňov. DeepStack týchto hráčov porazil s obrovskou prevahou. Každého z 11-tich hráčov, ktorí dohrali všetkých 3-tisíc hier, porazil aj individuálne a len v jednom prípade výhra nebola štatisticky významná. DeepStack je teda prvý počítačový program, ktorý porazil profesionálnych hráčov v no-limit Texas hold’em pokre.

zdroj fotografie:poker.srv.ualberta.ca

Úspech medzinárodného tímu vedcov zaujal aj jeden z najprestížnejších vedeckých časopisov Science. Bol to síce zdĺhavý proces, čo sa týka schvaľovania a ostatných oficialností avšak článok o programe DeepStack tu dostal svoje čestné miesto.

zdroj:sciencedaily.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá