Pri dodržaní týchto 20 návykov budeš nezastaviteľný v spoločnosti

  • Veľa ľudí je dobrých v tom, čo robia
  • Mnohí patria k elite
  • No len hŕstka jedincov je doslova nezastaviteľných
broken-mirror-lake-impact-erik-johansson-fb.png
Unsplash
  • Veľa ľudí je dobrých v tom, čo robia
  • Mnohí patria k elite
  • No len hŕstka jedincov je doslova nezastaviteľných

Títo jedinci sú nezastaviteľní vo svojom vlastnom svete. Nesúťažia s nikým iným, iba sami so sebou. Nikdy nevieš, čo urobia – vieš iba to, že budeš nútený reagovať. Títo ľudia nevedomky motivujú ostatných tým, ako si neochvejne idú za svojim cieľom.

1. Nerozmýšľaj. Buď si istý a konaj

Nemrhaj čas analyzovaním a zvažovaním, skrátka choď do toho. Sústreď sa a plne ver svojej intuícii. Ty podvedome cítiš, čo máš urobiť. Ako raz povedala Oprah: ,,Každé správne rozhodnutie, ktoré som kedy urobila, prišlo len tak spontánne. Každé zlé rozhodnutie bolo výsledkom toho, že som nepočúvala som vnútorný hlas.“ V okamihu, keď začneš premýšľať, si už stratený. Myslenie ťa vytiahne z ringu.

2.Vždy buď pripravený, aby si mohol konať inštinktívne

,,Rovnako ako symbol jin-jang má jadro svetla v temnote a temna vo svetle, tak tvorivé zázraky sú založené na technickom základe.“ Josh Waitzkin.

72e60f20c7e3601dd69549feddd5a6c2

Staň sa majstrom vo svojom odbore. Keď všetci smrteľníci relaxujú, ty sa uč a zdokonaľuj sa. Trénuj mozog a ľavú hemisféru, aby tá pravá mohla porušovať pravidlá a tvoriť nevídané.

3. Nebuď motivovaný peniazmi, ani ničím vonkajším

Mať pekné veci je síce fajn, no ty si musíš uvedomiť, že peniaze, prestíž či čokoľvek mimo teba je prchavé a nestále. Ak si tieto veci odmyslíš, nič ťa nepremôže. Budeš len ďalej posúvať svoje osobné limity a prekonávať sám seba.

4.Nikdy nemaj dosť

,,Tá potreba vyplniť medzeru medzi takmer dokonalým a dokonalým je rozdiel medzi skvelým a nezastaviteľným.“ Tim Grove.

Keď dosiahneš svoj cieľ, nie si spokojný. Pre teba to nie je o tom, dosiahnuť ho. Je to o dosahovaní vrcholu, aby si vedel kam až dokážeš zájsť. Dosahovanie cieľov ťa len motivuje ísť za ďalšími. A preto nikdy nebudeš lenivý a nezaspíš na vavrínoch.

Citát Jim Rotha to hovorí jasne: ,,Najlepší spôsob, ako si vychutnať život naplno je dosiahnuť jeden cieľ a hneď nasledovať ďalší. Nezdržuj sa príliš dlho pri tabuli úspechov, jediný spôsob ako si naozaj vychutnať jedlo, je byť hladný.

5. Vždy to maj pod kontrolou

Narozdiel od väčšiny ľudí, ktorí sú závislí na niektorých látkach (káva, cigarety, sladkosti) alebo na iných externých faktoroch, ty máš pod kontrolou, čo dávaš do svojho tela a ako tráviš čas.

Konaj na základe inštinktu, nie impulzu. Keď niečo robíš, rob to preto, lebo chceš, nie lebo máš pocit, že musíš.

6. Buď k sebe úprimný

Podľa výskumu, 70% ľudí nie je spokojných vo svojej práci. Nebuď medzi nimi. Maj dostatok sebadôvery a rešpekt ku vlastným potrebám, aby si žil život podľa seba. Keď je niečo v tvojom živote nesprávne, zmeň to a okamžite. Nikdy nebude vhodnejší čas ako teraz.

7. Neboj sa následkov zo zlyhania

Bežní ľudia sa držia pri zemi, kde je to bezpečné. Keď sa potknú, nebude to až tak bolieť. Ak by sa rozhodli lietať, pád by mohol mať kritické následky. Tebe to však nevadí. Pre teba nie je žiadna podlaha ani strop. Všetko je len v hlave. Ak sa niečo nepodarí, ak sa „zlyháš“, prispôsobíš sa tomu a ideš ďalej „cez mŕtvoly“.

8. Nevšímaj si ostatných. Nech oni vidia teba

Väčšina ľudí súperí s inými ľuďmi. Neustále sa obzerajú za ostatnými, čo ich „konkurencia“ robí. Výsledkom toho je napodobňovanie a kopírovanie toho, čo funguje. Ty si však nechal všetkých konkurentov za sebou a ani ťa nenapadne sa za nimi obhliadať. Tvoj svet je zbavený hluku z vonkajších vplyvov, u teba je počuť iba zvuk vlastnej túžby.

aed82e7ab790db2084a43e7e1c7ce655

9. Nenechaj sa úspechom zničiť

,,Úspech sa môže stať katalyzátorom zlyhania.“ Greg McKeown. Úspech môže mať katastrofálne následky pre slabého jedinca. Veľa ľudí nevie zvládnuť náhly úspech, autoritu či privilégiá. Keď dosiahnu, po čom prahli, prestanú robiť väčšinu z toho, čo robili predtým. Vonkajší hluk je zrazu príliš intenzívny. Pre teba však neexistuje situácia, kedy máš dosť. Si ako perpetum mobile.

10. Keď sa to pokazí, je to iba tvoja zodpovednosť

Žiadna vina, obviňovanie, obhajoba či ilúzia. Iba krutá pravda. Keď niečo nejde podľa plánu, alebo to priam zlyhá, je to na tvoje triko. Ako líder zodpovedáš aj za zlyhanie tvojho tímu. Iba s extrémnym vlastníctvom totiž môžeš mať tú pravú slobodu a kontrolu.

11. Nechaj za seba hovoriť svoje činy, nie ústa

Najnovšia kniha Cala Newporta rozlišuje medzi „veľkým dielom“ a tým plytkým. Poctivá práca je vzácna, má vysokú hodnotu a je ťažko kopírovateľná. Plytká je obyčajná, s nízkou hodnotou a každý ju zvládne urobiť.

Rozprávanie je plytké. Každý to vie a je ľahko napodobiteľné. Má malú hodnotu. Veľké diela vznikajú, kým niekto iný iba rozpráva o tom, čo robí. A takéto diela sa nedajú ignorovať a sú podcenené.

12. Neustále pracuj na svojej mentálnej sile

,,Duševná odolnosť je pravdepodobne najdôležitejšou črtou ľudí svetovej úrovne, mala by byť neustále rozvíjaná. Ja stále hľadám nové cesty a spôsoby, ako byť ešte viac psychologicky nedobytný. Keď nastane nepohodlná situácia, môj inštinkt nie je, aby som zabránil nepohodliu, ale aby som s ním našiel prienik. Vždy hľadám výzvy, namiesto toho, aby som sa im vyhýbal.“ Josh Waitzkinom.

df0a619e471ad60b5a6ac356cf4ba3a6

Čím lepšie budeš zvládať prácu pod nátlakom, tým ďalej ako ktokoľvek iný sa dostaneš. Lebo ostatní sa pod tlakom zrútia. Najlepším tréningom, čo môžeš robiť, je mentálny tréning. Všade kam ide tvoja myseľ, telo nasleduje. Všade kam idú tvoje myšlienky, tvoj život pôjde tiež.

13. Sebadôvera je tvojím najväčším aktívom

Počul si to už tisíckrát. Bežať maratón je o toľko viac psychickou záležitosťou ako fyzickou. Schopnosť človeka bežať maratón, alebo robiť čokoľvek ťažké, je viac odrazom jeho sebadôvery ako fyzickej pripravenosti. Tvoja sebadôvera určuje, aké veľké ciele si zaumieniš, ako pravdepodobné je, či ich docieliš a ako sa spamätaš zo zlyhania.

14. Začni ešte predtým ako si pripravený

Jedno čínske príslovie hovorí: ,,Najlepší čas zasadiť strom bol pred 20 rokmi. Druhý najlepší je práve teraz.“ Väčšina ľudí čaká. Veria, že môžu začať až keď budú mať dostatok čas, prostriedkov, kontaktov a tak ďalej. Vždy sa niečo nájde. Tí rozhodne nepatria k nezastaviteľným. Tí začali už minulý rok, ešte predtým ako vedeli, čo robia. Skôr ako mali všetky prostriedky. Jedinou vecou, čo potrebovali, bol ten hlas vnútri, ktorý ich núti hýbať sa vpred.

15. Chyť sa každej príležitosti

,,Ak zlyhám viackrát ako ty, vyhral som.“ Seth Godin. Premrháš každú šancu, ktorej sa nechytíš. Väčšina ľudí necháva takto ujsť mnoho príležitostí. Jedinou cestou, ako sa stať nezastaviteľným, je nad tým zbytočne nerozmýšľať. Nerobiť niečo len keď je to vhodné a ty sa cítiš byť pripravený. Jednoducho choď a urob čo treba.

16. Nikdy nebuď žiarlivý a nezáviď úspech druhým

Byť nezastaviteľným znamená chcieť to, čo je najlepšie pre všetkých. Aj pre tých, ktorí by sa dali označiť ako konkurencia. Žiarlivosť a závisť sú vedľajšie produkty ega a to jedná na základe strachu. Dôvodom prečo dopraješ úspech aj iným je ten, že sa ťa to netýka. Kontroluješ iba sám seba a svoje úspechy a nikto druhý nemôže robiť presne to, čo ty. Máš svoju jedinečnú superschopnosť, ktorou prispievaš spoločnosti a v tom aj hodláš pokračovať.

17. Vyber si jednoduchosť

Albert Einstein povedal: ,,Ak to nevieš vysvetliť jednoducho, dostatočne tomu nerozumieš.“ Je jednoduché spraviť vec, aby bola komplikovaná. Väčšina výskumov a akademického žargónu je príliš komplikovaná. Dostať sa až k jadru veci a trafiť klinec po hlavičke je umenie. Aj Leonardo da Vinci by súhlasil: ,,Jednoduchosť je konečnou prepracovanosťou.

Len veľmi málo ľudí povie pravdu. Ak im položíš jednoduchú otázku, zväčša je to komplikované a záleží od veľa okolností. K tejto téme sa hodí ešte jeden múdry jednoduchý výrok T.S. Elliota: ,,Kde je múdrosť, ktorú sme stratili vo vedomostiach? Kde sú vedomosti, ktoré sme stratili v informáciách?“ Múdrosť je nadčasová a jednoduchá. Nestrač sa vo víre informácií.

8344b32b4953a4d7e1666ecbb817528c

18. Maj jasné ciele

Z psychologických prieskumov vyplýva, že najviac motivujúce ciele sú tie jasne definované a časovo ohraničené. Tvoje ciele by mali byť zamerané viac na správanie ako napríklad- „Napíšem denne 500 slov“, alebo na výsledky, ktoré chceš dosiahnuť- „Budem publikovať v časopise do júna 2021″. No nesmieš na výsledkoch lpieť až príliš. Potom cesta k nim začne byť irelevantná a vieš ako sa vraví: ,,Cesta je cieľ.“:)

19. Odpúšťaj, no nezabúdaj

Veda to hovorí jasne: ,,Odpúšťanie neprospieva len tvojmu emocionálnemu zdraviu, ale aj fyzickému.“ Nezastaviteľní nemajú miesto na to, aby so sebou vláčili zbytočnú duševnú či emočnú batožinu. V dôsledku toho musia vedieť okamžite a úplne odpustiť niekomu, kto im krivdil. To ale neznamená zabudnúť. Nezastaviteľní sú ľudia poučiteľní.

20. Nikdy sa neprestaň vzdelávať

Bežným jedincom ide hlavne o zábavu. Mimoriadni ľudia sa chcú neustále zlepšovať a vzdelávať. Priam bažia po vedomostiach. Keď chceš byť najlepší vo svojom obore, nikdy sa neprestaň učiť. Nikdy neprestaň rozvíjať svoje schopnosti. Nezastaviteľní ľudia nemajú čas stagnovať. Ale radíme ti, že raz za čas sa treba aj zabaviť.

Zdroje: lifehack.com, enterpreneur.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK