e2
Matúš Majer/Startitup
e1
Matúš Majer/Startitup

Vďaka týmto Slovákom sa v Petržalke parkuje ako vo vyspelej krajine. Revolúciu môžu priniesť do každého mesta

  • Počul si už o inovatívnej slovenskej firme Elmolis? Ide o malú spoločnosť, ktorá má približne dve desiatky odborníkov
  • Tím tvoria primárne progresívne zmýšľajúcich developeri a programátori, akých by si mala naša krajina udržať zubami nechtami
  • Počul si už o inovatívnej slovenskej firme Elmolis? Ide o malú spoločnosť, ktorá má približne dve desiatky odborníkov
  • Tím tvoria primárne progresívne zmýšľajúcich developeri a programátori, akých by si mala naša krajina udržať zubami nechtami

V spoločnosti Elmolis sa rozhodli zamerať na pomerne tvrdý oriešok, s ktorým si Slovensko nie vždy vie dať celkom rady. Ide o verejnú dopravu.

Nakoľko verejná doprava je téma, ktorá vzniká a častokrát rezonuje v rôznych mestách, alebo krajoch, rozhodli sme sa, že sa budeme tejto problematike venovať. A preto náš prvý projekt bola aplikácia Bratislavskej integrovanej dopravy, objasňuje Vladimir Kozár z Elmolis.

Na cestovanie ti stačí jediný lístok

Aplikácia IDS BK uľahčuje život tisíckam obyvateľov Bratislavského kraja. V mobilnej aplikácii si vďaka pár klikom kúpiš cestovné lístky na mestskú aj regionálnu dopravu. V celom Bratislavskom kraji tak môžeš cestovať s jedným lístkom a medzi vlakmi, autobusmi a električkami neobmedzene prestupovať.

Startitup/ Elmolis
zdroj: Startitup/ Elmolis

Napríklad pri cestovaní zo Senca, alebo Pezinka do centra Bratislavy ti na celú cestu postačí len jeden lístok kúpený v tejto aplikácii. Cez túto aplikáciu sa týždenne predá niekedy až 70 000 lístkov, čo za celé obdobie jej fungovania predstavuje viac ako 3 milióny lístkov pre ľudí.

Naučili Petržalku parkovať

Nie je to tak dávno, kedy naším hlavným mestom rezonovala téma parkovacej politiky, ktorá ľudí delila na dva tábory. Predovšetkým mestská časť Petržalka sa zmietala v problémoch kvôli chaotickému parkovaniu bez náznaku systému. Ako prvá mestská časť však dostala riešenie, aké jej môže závidieť nie jedno slovenské mesto. Tým riešením je projekt parkovacej politiky, ktorý je postavený na aplikácii URBI – Parkovanie, ktorú technicky zastrešuje práve Elmolis.

Vďaka aplikácii z dielne slovenskej spoločnosti môžu ľudia požiadať o registráciu do Petržalského parkovacieho systému. Po schválení majú možnosť zmeniť svoje údaje, pridávať a spravovať rezidentské vozidlá.

zdroj: Startitup/ Elmolis

 

Ak človek nemá trvalý pobyt v Petržalke, s mobilnou aplikáciou URBI môže využívať benefit bezplatného parkovania na modrých parkovacích plochách vo vybraných časoch. Aplikácia taktiež ponúka vždy aktuálny prehľad o modrých rezidentských parkoviskách v tvojom najbližšom okolí. Môžeš v nej taktiež pohodlne zaplatiť parkovné.

Pri vývoji aplikácie tím Elmolis nanovo zbytočne nevymýšľal komplikované systémy. Inšpiroval sa vyspelými krajinami, kde parkovacia politika štandardne funguje a kde je dopyt po skultúrnení parkovania vozidiel. Tiež do veľkej miery zohľadnil špecifiká a požiadavky mestskej časti Bratislava – Petržalka, aby fungovanie systému bolo vhodné pre obyvateľov, a zároveň efektívne pre zabezpečenie potrebných procesov na úrade mestskej časti.

Kontrola za pár sekúnd

K dispozícii je aj samostatná aplikácia pre políciu a ľudí, ktorí sú oprávnení kontrolovať dodržiavanie pravidiel parkovacej politiky. Kontrola funguje veľmi jednoducho, stačí fotoaparát namieriť na ŠPZ vozidla a aplikácia v okamihu zistí, či je vozidlo zaregistrované v rezidenčnom parkovacom systéme. 

Vie vyhodnotiť, kto je rezident, ale aj to, či má vozidlo zaplatené parkovné. V aplikácii je následne vedená história jednotlivých kontrol. Polícia tak napríklad ihneď vie, koľkokrát už vodič za parkovanie nezaplatil a následne môže udeliť prípadné pokuty.

Prijal by si podobný parkovací systém aj v tvojej mestskej časti či meste?

Vďaka prepracovanému systému zbiera URBI aj štatisticky významné údaje, ktoré môže na ďalšie zlepšenia využiť ako mestská polícia, tak aj samotná mestská časť Petržalka.

Nejde o žiaden náročný systém, ktorý by si vyžadoval obrovské investície. Všetko je postavené len na smartfóne, do ktorého nainštalujeme aplikáciu, licencie na rozpoznávanie ako aj špeciálnu kameru, ktorá dokáže v noci čítať a rozpoznávať ŠPZ. Využívame súčasné dostupné technológie, ktoré sú na trhu, hovorí Kozár.

Na Slovensku majú najväčšiu mestskú časť

Aj keď v oblasti parkovacej politiky na Slovensku podniká viacero spoločností, Elmolis má nepopierateľnú výhodu. Spoločnosti sa podarilo technologické zavedenie parkovacej politiky v najväčšej mestskej časti na Slovensku. Pod svojimi krídlami má pritom hneď niekoľko parkovacích zón.

Startitup/ Elmolis
zdroj: Startitup/ Elmolis

Dnes spravujeme Petržalku, ktorá má rezidenčnú politiku a je tu takmer 110 000 obyvateľov. Svojou veľkosťou tak ide ako keby o tretie najväčšie mesto u nás, konštatuje.

Vedia zlepšiť parkovanie v ktoromkoľvek meste

Vladimír Kozár je presvedčený o tom, že práve firma Elmolis by dokázala zastrešiť spustenie parkovacej politiky v celej Bratislave a postupne aj v mestách po celom Slovensku.

Myslím, že náš parkovací systém je pripravený na to, aby bol prípadne upravený tak, aby spĺňal všetky podmienky nielen Petržalky, ale celej Bratislavy a v podstate akéhokoľvek okresného alebo krajského mesta na Slovensku.

Startitup/ Elmolis
zdroj: Startitup/ Elmolis

Čo sa týka časového horizontu, tím Elmolis je pripravený konať okamžite. To, za aký čas by bola slovenská spoločnosť schopná zabezpečiť parkovaciu politiku pre celú Bratislavu, Trnavu, Žilinu či Košice, závisí len od špecifických požiadaviek mesta. Rádovo však možno hovoriť o niekoľkých týždňoch, až mesiacoch.

Tím Elmolis sa momentálne venuje dvom technologickým oblastiam. Ide o verejnú dopravu, ako aj statickú dopravu, čiže parkovanie.

Tieto dve témy vnímame ako úzko spojené a harmonicky sa ovplyvňujúce, pretože pokiaľ chcete, aby ľudia zaparkovali, tak im potrebujete dať nejakú inú alternatívu dopravy a to je verejná doprava, prípadne iný druh dopravy, napríklad bicykel či kolobežka. My disponujeme skúsenosťami a informačnými technológiami na to, aby sme ľuďom napomáhali pri preprave z bodu A do bodu B. Či už v prípade navigácie, predaja lístkov alebo celkovej obslužnosti, hovorí.

Elmolis chce zlepšiť verejnú dopravu v našej krajine a aj preto momentálne oslovuje rôzne dopravné podniky na Slovensku. V rámci systému a manažmentu mestského parkovania zase komunikujú so samosprávami, ktoré by mali záujem zavádzať parkovací systém v akejkoľvek podobe. Platí však, že systém z dielne Elmolis je prispôsobiteľný akýmkoľvek podmienkam a požiadavkám klientov a integrovateľný s rôznymi technológiami tretích strán, ako sú napr. parkovacie senzory, kontrolné autá, parkomaty a podobne.

Najnovšie