Veci, ktoré každodenne používame, no o 20 rokov už nemusia existovať

  • Technológia sa mení ohromnou rýchlosťou
  • Možno si to ani neuvedomujeme, ale kým si kúpime najnovší smartfón alebo notebook už sa môže jednať o starý model
  • O 20 rokov už nemusí ani existovať
  • Pozri sa na rebríček 10 vecí, o ktroých sú odborníci presvedčení, že do 20 rokov zaniknú
atm-1524869_960_720
Flickr
  • Technológia sa mení ohromnou rýchlosťou
  • Možno si to ani neuvedomujeme, ale kým si kúpime najnovší smartfón alebo notebook už sa môže jednať o starý model
  • O 20 rokov už nemusí ani existovať
  • Pozri sa na rebríček 10 vecí, o ktroých sú odborníci presvedčení, že do 20 rokov zaniknú

1. Spätné zrkadlá

Pri veľmi rýchlo sa vyvýjajúcej technológii aj v automobilovom priemysle je veľmi pravdepodobné, že spoločnosti v budúcnosti úplne upustia od výroby spätných zrkadiel a nahradia ich kamerami. Kamery sa stanú štandardom aj vo vozidlách bez vodičov, ktorých popularita taktiež rastie. Zániku spätných zrkadiel dopomáha aj fakt, že kamery sa stávajú čoraz lacnejšími, a tak budú nakoniec kamerou nahradené aj ľavé a pravé spätné zrkadlá.

2. Telefónne vysielače

Niektoré smartfóny už dnes dokážu úplne vynechať cestu cez vysielač a navzájom komunikovať, ak nie sú od seba vzdialené viac ako 500m. Ako prvá si uvedomila túto skutočnosť spoločnosť Qualcomm a začala spolupracovať s Yahoo a Facebookom na vytvorení aplikácie, ktorá by nahradila vysielače. Vysielače sa budú teda čoraz viac zmenšovať a zmenšovať až úplne vymiznú, čo nie je až taká tragédia vzhľadom na ich vizáž

3. Ovládače  

Doba nekonečného hľadania ovládača, ktorý sa ukryl niekde v obývacej izbe sa skončila. Už teraz vieme mnoho zariadení ovládať pomocou wi-fi. Niektoré spoločnosti už teraz ponúkajú AI, ktorá vie kontrolovať zariadenia vo vašom dome (Google Home, Amazon Alexa…), tak si predstavme, kam sa technológia posunie o 20 rokov. Úplne nepotrebnými sa stanú aj ovládače na regulovanie teploty vo vašom dome. Jednoducho poviete svojmu „domovému asistentovi“, aby teplotu zvýšil alebo znížil.

4. Kreditné karty

Musíme uznať, že kreditné karty spôsobili veľkú revolúciu v oblasti platenia za jedlo, zábavu či služby. Prvá kreditná karta bola predstavená v roku 1950 spoločnosťou Diners Club. Behom jedného roka pribudlo 20 000 vlastníkov kreditiek. Ale to bolo už pred 70 rokmi. Spoločnosti ako Starbucks alebo Mc Donald´s už v súčasnosti ponúkajú možnosť platby prostredníctvom jedného kliknutia vo vašom smartfóne. Niektoré spoločnosti majú vlastné aplikácie, kým iné používajú platobné možnosti na smartfóoch. Čoskoro by sme mohli platiť iba pomocou skenu odtlačku prsta.

5. Kovové kľúče

Technológia, ktorá by mohla úplne nahradiť klasické kľúče už existuje, čiže je len otázkou času, kedy úplne vymiznú. Moderné autá už disponujú štartovacími tlačidlami, ktoré kovové kľúče spoľahlivo nahrádzajú. V budúcnosti by sme mohli byť schopní odomknúť budovu jednoduchým ťuknutím do telefónu. Predsa už v súčasnosti funguje odomykanie pomcocou hlasu, odtlačku prsta alebo špecifickým gestom. Verte alebo nie, môžete si do hlavy zaobstarať malý implantát, ktorý slúži ako kľúč. Zámky sa budú odomykať, keď zaznamenajú blízkosť implantátu.

6. Fyzické nosiče

Zánik fyzických nosičov asi nikoho veľmi neprekvapí. Najskôr boli kazety nahradené CD-čkami, rovnako ako boli na začiatku milénia VHS kazety nahradené DVD-čkami. Avšak, čoskoro by mohli zaniknúť úplne. Online streamovacie spoločnosti ako sú Netflix či Youtube znižujú potrebu ľudí kupovať aj Blu-ray disky. Dokonca sa predpokladá, že aj knihy budú v budúcnosti úplne nahradené svojimi digitálnymi dvojníčkami.

7. Káblové nabíjačky

Aj táto technológia už v súčasnosti čelí novej konkurencii – bezdrôtovým spôsobom nabíjania. Spoločnosti vyvíjajú zariadenia, ktoré využívajú rádiové vlny a wi-fi, aby nabili smartfóny. Predstava už žiadnych zamotaných káblov je lákavá, nie?

8. Bankomaty a Peňaženky

Spôsob platenia sa mení každou sekundou. V súčasnosti vieme ešte stále platiť v hotovosti, kartou, bezkontaktne, online platbami, pomocou smartfónov, nemôžeme zabudnúť na kryptomeny… Práve vzhľadom na množstvo možností platby sa predpokladá, že krajiny prestanú míňať svoje rozpočty na tlačenie papierových bankoviek a namiesto toho sa stane svet platieb úplne digitálnym. Ako uvádza portál litverse.com, faktom je, že v súčasnosti používa platbu v hotovosti už iba 9% populácie. Keď zmiznú mince a bankovky, automaticky sa stanú zbytočnými aj peňaženky a bankomaty.

9. Injekcie

Máme dobrú správu pre všetkých, ktorým sa už len pri predstave injekcie zdvíha žalúdok. Tento odveký nepriateľ ľudstva čoskoro zanikne. Výskumníci spolupracujúci s MIT informujú o 2 nových projektoch, ktoré éru ihiel úplne ukončia. Jedna z nich spočíva vo veľmi rýchlom vstreknutí látky (rýchlejšie ako rýchlosť šírenia sa zvuku) cez mikroskopické otvory vo vašej pokožke. Druhá možnosť je, že pacient prehltne kapsulu, ktorá obsahuje injekciu. Drobná ihla bude zničená tráviacim systémom v ľudskom žalúdku.

10. Kino

Už viackrát v histórii sme sa domnievali, že kino zanikne. Táto myšlienka sa najintenzívnejšie šírila najmä po vzniku televízie a táto technológia sa stále vyvíja. Dnes si môžeme aj doma vytvoriť vlastné 3D kino. V súčasnosti sa však cena takýchto televízorov pohybuje veľmi vysoko a nie každý si ju môže dovoliť, cena by sa však časom mala zmeniť a vlastníkom 3D technológie bude každý z nás. Potom bude už len na ľuďoch či budú aj naďalej navštevovať kinosály, alebo uprednostnia pohodlie vlastného domova.

zdroj: litverse.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech