Veda a moderné technológie v prospech pacientov s amputovanými končatinami. Vracajú im viac ako možnosť základného pohybu 

foto2

Ich zdravotný stav je väčšinou výsledkom nehody alebo iného ochorenia, ktoré si zoberie za obeť končatinu pacienta. Bez ohľadu na to, o akú veľkú časť končatiny pacient prišiel, musí sa zmieriť s tým, že od daného dňa jeho život nebude stopercentný. Slovenská spoločnosť EUROPEAN PROSTHETIC AND ORTHOPEDIC CENTER preto prináša aj našim pacientom jedinečné protézy od anglického výrobcu Blatchford. Ich majitelia sa zúčastňujú maratónov, hrajú hokej, starajú sa o svoje deti a naďalej vedú aktívny život. 

Medzi najstaršie známe protézy patrí umelá noha nájdená v Taliansku. Odborníci ju datovali do obdobia tretieho tisícročia pred n. l. Jej strojcovia využili v tom čase najlepšie dostupné materiály a vedomosti. Rovnako k výrobe protéz a pomôcok pre pacientov s amputovanými končatinami pristupujú najlepší výrobcovia aj dnes. Vedecké poznatky, najkvalitnejšie materiály a najmodernejšie technológie sa vo vývojárskej dielni spájajú do jedného produktu. V kombinácii s individuálnymi požiadavkami ortopedického technika sú prispôsobené potrebám pacienta.

VEDA, TECHNOLÓGIE A ZAMERANIE NA ČLOVEKA

Spoločnosť EUROPEAN PROSTHETIC AND ORTHOPEDIC CENTER, zastupujúca predaj produktov anglického výrobcu Blatchford, priniesla na slovenský trh protetické kolenné kĺby aj chodidlá s jedinečnými technológiami a moderným dizajnom. 

Obidve kategórie produktov sú ďalej diferencované podľa potrieb a fyzických predpokladov pacienta. 

Protetikovi napríklad systém umožňuje naprogramovať kolenný kĺb na dosiahnutie ideálneho výsledku pri chôdzi s ohľadom na jej rýchlosť. Od veľmi pomalej až po veľmi rýchlu. Rovnako zohľadňuje hmotnosť pacienta. Zabezpečí mu stabilitu na rôznych terénoch, svahoch či schodoch. Toto je dôležité nielen pri športe, ale napríklad aj pri starostlivosti o deti, alebo pri prácach v teréne. 

Každý detail je prepracovaný a testovaný výskumným a vývojovým tímom, klinickými odborníkmi a odborníkmi medzi samotnými pacientami. Pri vývoji spolupracuje spoločnosť aj s univerzitami a nezávislými výskumníkmi.

Ľahké protetické chodidlá poznáme najmä z fotografií a videí hendikepovaných športovcov, ktorí reprezentujú myšlienku, že strata končatiny dnes už nemusí byť prekážkou. Dokazujú to aj protetické chodidlá Blatchford, ktorých majitelia pravidelne plávajú, hrajú golf, lyžujú či behajú maratóny. Vybrané modely sú zamerané špeciálne na potreby športovcov. Umožňujú beh či bicyklovanie bez potreby meniť protézu alebo ju pri každej aktivite inak upravovať. Protetické chodidlá Blatchford variabilne reagujú na rýchlosť pohybu a pomáhajú majiteľovi s lepšou stabilitou a rovnováhou.  

Okrem vrátenej mobility títo pacienti získavajú späť aj možnosti plnohodnotného sociálneho kontaktu a pracovnej sebarealizácie. Takí pacienti výrazne menej trpia duševnou nespokojnosťou so svojím životom a v neposlednom rade nezaťažujú sociálny systém krajiny.

Pozrite si motivujúce príbehy ľudí, ktorým naše protézy vrátili chuť do života

Fabio

Surfer Fabio sa narodil s ľavou končatinou skrátenou o 17 cm. Napriek hendikepu od detstva rád športuje. Behá, hrá basketbal a aktívne surfuje. V krátkej dokrútke opisuje, ako to zvláda s ľahkou protetickou nohou Elite 2. Nezávislé nožné pružiny z e-karbónu poskytujú majiteľovi vertikálne tlmenie nárazov a efektívnu návratnosť energie. Systém je navrhnutý pre všetky terény. 

Sian

Mladá mamička Sian používa chodidlo ElanIC. V porovnaní s chodidlami, ktoré používala v minulosti, u tohto oceňuje aj jeho odolnosť voči vode. Bežné chodidlá by jej neumožnili bezstarostné vodné zábavy s dcérou.

Spoločnosť Blatchford bola založená v Londýne v roku 1890 a má za sebou dlhú históriu prvenstiev. Priniesla úplne prvý komerčne dostupný hydraulický členok, prvý mikroprocesorom ovládaný hydraulický členok a prvý plne integrovaný systém končatín na svete.

Blatchford je mnohonásobne oceneným výrobcom najpokročilejšej protetickej technológie na svete. Priekopnícka technológia Blatchford získala prestížne ocenenia vrátane Queen’s Award, MacRobert Award, German Design Award a Medical Design Excellence Award v USA.

Oficiálnym predajcom produktov Blatchford na Slovensku je spoločnosť European Prosthetic & Orthotic Center založená v roku 2018.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech