Veda dokázala liečivé účinky ticha na ľudský mozog

  • Určite si už počul výraz „umenie ticha“. Je to tak, ticho sa v dnešnom svete, ktorý nikdy neutícha stalo umením. Umením, ktorému by si sa mal raz za čas úplne oddať.
boy-cute-fun-guy-handsome-hipsta-hipster-hot-indie-love-man-natural-nature-sexy-sky-summer-favim-com-789928
  • Určite si už počul výraz „umenie ticha“. Je to tak, ticho sa v dnešnom svete, ktorý nikdy neutícha stalo umením. Umením, ktorému by si sa mal raz za čas úplne oddať.

Paradoxom je, že výskum, ktorý potvrdil liečivé účinky ticha, pôvodne skúmal niečo úplne iné. Vedúci výskumu, Luciano Bernardi, hovorí: „Nepremýšľali sme nad tým, aké účinky má ticho na ľudský organizmus a ani to nebolo predmetom nášho výskumu.“

Jeho predmetom bola totiž reakcia ľudí na 6 piesní rôznych žánrov, ktoré im boli pustené. Počas počúvania hudby sa výskumníci zamerali na pozorovanie ich fyziologických reakcií. Tie sa, prirodzene, menili v súvislosti so zmenou žánru. Prekvapujúce však bolo zistenie, že ľudia sa cítili najpokojnejšie a najuvoľnenejšie počas dvoch minút tichej pauzy medzi jednotlivými hudobnými ukážkami.

pexels-photo-1

foto: pexels.com

Podľa Imke Kirste, uznávanej doktorky, ktorá sa dlhodobo zaoberá priaznivými účinkami ticha, už 2 hodiny ticha denne vedú k vývoju buniek v hipokampe – teda oblasti mozgu zodpovednej za tvorbu pamäte a emócií. V tomto prípade sa novovzniknuté bunky stávajú fungujúcimi neurónmi, ktoré plne slúžia k prenosu nervových impulzov. Zjednodušene povedané –  už 2 hodiny ticha denne ti pomôžu k lepšiemu sústredeniu a k jednoduchšiemu utriedeniu si vlastných myšlienok.

Ďalším zástancom „umenia ticha“ je aj výskumník Joseph Moran. Ten tvrdí, že ticho ti dokonca pomôže k lepšej sebareflexii. Je to spôsobené tým, že ticho aktivuje tie oblasti mozgu, ktoré sú za ňu zodpovedné – konkrétne oblasť prefrontálnej kôry. Tá má však okrem iného na starosti napríklad aj abstraktné myslenie, analytické myslenie, či samotnú reguláciu myslenia.

pexels-photo-24642

foto: pexels.com

Zaujímavou osobnosťou, ktorá sa zaoberá tichom je aj Noora Vikman. Noora je etnomuzikologičkou (študuje hudbu v jej kultúrnom kontexte) a zároveň aj uznávanou poradkyňou pre popredných fínskych obchodníkov.  Radí im, ako využiť chvíle ticha vo svoj prospech. Noora hovorí: „Ak chceš spoznať sám seba, musíš byť sám so sebou a musíš byť schopný sám so sebou aj hovoriť.“

Ticho má skutočne hodnotu zlata. Nezmení len činnosť tvojho mozgu – dokáže zmeniť celý tvoj život.

Zdroj: lifehack.org, zdroj fotografií: favim.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá