Vedci: Anglicko môže mať dnes viac ako 33 miliónov nakazených občanov

  • Vedci sa domnievajú, že epidémia mohla začať v Británii a Taliansku skôr, než sa pôvodne predpokladalo
  • Vírus sa mohol nepozorovane šíriť v spoločnosti mesiac, čo by pri ochorení dýchacích ciest nebolo nezvyčajné
befunky-collage-4-5-1090×610
Zdroj: TASR
  • Vedci sa domnievajú, že epidémia mohla začať v Británii a Taliansku skôr, než sa pôvodne predpokladalo
  • Vírus sa mohol nepozorovane šíriť v spoločnosti mesiac, čo by pri ochorení dýchacích ciest nebolo nezvyčajné

Koronavírusom sa mohla od januára nakaziť už polovica všetkých obyvateľov Británie. Podľa denníka The Times to uviedli výskumníci z Oxfordskej univerzity. Tí uvádyajú, že je potrebné zaviesť plošné testovanie na koronavírus, aby sa podarilo zistiť, koľko ľudí už získalo voči nákaze imunitu. Podľa jedného z miestnych zdravotníkov však v posledných dňoch zažívajú nemocnice v Londýne nepretržitý príliv ľudí s ťažkým priebehom choroby COVID-19, napísala agentúra AFP.

Vedci sa domnievajú, že epidémia mohla začať v Británii a Taliansku skôr, než sa pôvodne predpokladalo, a to najneskôr v polovici januára. To pritom mohlo viesť v oboch krajinách k vytvoreniu značnej miery kolektívnej imunity, čo je stav, kedy je voči chorobe v spoločnosti imúnnych toľko ľudí, že sa nákaza nemôže ďalej šíriť.

Výskumníci dospeli k záveru, že drvivá väčšina ľudí infikovaných koronavírusom vykazuje len veľmi mierne či dokonca žiadne príznaky choroby COVID-19. Hospitalizáciu pritom vyžaduje možno len jeden pacient z 1000. V takom prípade by platilo, že polovica krajiny by mohla byť voči nákaze už teraz imúnna. „Aj keby to bol len jeden zo sto (kto vážne ochorie), stále sa dostávame k 35 percentnej kolektívnej imunite,“ povedal pre The Times Sunetra Gupta, profesor experimentálnej epidemiológie, ktorý štúdiu viedol.

Vírus sa mohol nepozorovane šíriť v spoločnosti mesiac, čo by pri chorobe dýchacích ciest nebolo nezvyčajné. Ak by predpoklady vedcov podporilo aj zistenie z plošného testovania, mohli by byť bezpečnostné opatrenia, ktoré majú nepriaznivý dopad na ekonomiku, ukončené skôr, než britská vláda predpokladá. Štúdia však zatiaľ neprešla verifikáciou a nevyšla v žiadnom vedeckom časopise.

zdroj: Ilustratívne foto unsplash.com

Štátne nemocnice v Londýne síce v posledných týždňoch zvýšili počet lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti, v súčastnosti však zažívajú „nepretržitú vlnu tsunami“ vážne chorých pacientov nakazených koronavírusom. Vyhlásil to dnes člen britského zdravotníctva (NHS) Chris Hopson v rádiu pre BBC 4. Situáciu pritom ešte zhoršuje fakt, že v mnohých zariadeniach chýba kvôli ochoreniu 30 až 50 percent zdravotníckeho personálu, čo je podľa neho bezprecedentná situácia.

V Británii sa podľa oficiálnych údajov potvrdila nákaza koronavírusu u viac ako 9600 ľudí, pričom 467 ľudí chorobe COVID-19 podľahlo. Vzhľadom k rýchlo rastúcemu počtu nových prípadov z posledných dní vláda vyhlásila celoštátne karanténne opatrenia. Budúci týždeň by mali otvoriť poľnú nemocnicu s 4000 lôžkami v londýnskom kongresovom centre.

 

Zdroj: ČTK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá