Vedci dokázali to, čo väčšina žien tušila celý čas. Muži robia zo „soplíka“ drámu, choroba je rovnaká

  • Podľa výskumníkov by sa mal výraz „mužská chrípka“ okamžite vypustiť
  • Ženy postihujú bežné príznaky ako mužov
  • Nežné pohlavie sa však zotavuje rýchlejšie
Muž a žena s chrípkou
Ilustračný obrázok, Unsplash/@candidbcolette, Pixabay/Mojpe
  • Podľa výskumníkov by sa mal výraz „mužská chrípka“ okamžite vypustiť
  • Ženy postihujú bežné príznaky ako mužov
  • Nežné pohlavie sa však zotavuje rýchlejšie

„Mužská chrípka“ je až tak všadeprítomný pojem, že v roku 2017 bol zahrnutý do Oxfordského a Cambridgeského slovníka. Ako uvádza portál The BMJ, Oxford ho definuje ako „prechladnutie alebo podobné menšie ochorenie, aké zažíva muž, ktorý je považovaný za zveličujúceho závažnosť symptómov“.

Keďže približne polovicu svetovej populácie tvoria muži, mužské vírusové respiračné symptómy sa považujú za „prehnané“ bez akýchkoľvek prísnych vedeckých dôkazov. Výskumníci sa tak nedávno zhodli, že pojem „mužská chrípka“ by mal byť zo slovníkov vypustený. 

Vedcom sa konečne podarilo dokázať, že muži robia príliš množstvo rozruchu, ak ich postihne chrípka. Ako informuje portál The New York Daily Paper, bežné príznaky postihujú rovnako mužov aj ženy. Avšak nežné pohlavie sa zotaví rýchlejšie, keďže pohlavné hormóny žien podporujú ich imunitnú odpoveď.

Miernejšie príznaky

Vedci sa rozhodli venovať nedávno všadeprítomnému pojmu „mužská chrípka“. Podarilo sa im dokázať to, čo väčšina žien tvrdí už dlho. Muži robia iba príliš veľa rozruchu, keď majú chrípku. Symptómy podobné chrípke totižto študovali u viac ako 100 mužov a žien, pričom nenašli takmer žiadne rozdiely.

Počas výskumu sa vedci sústredili na výtok z nosa, zimnicu, bolesti hlavy alebo stratu spánku. Podarilo sa im tak dospieť k záveru, že príznaky chrípky boli u mužov miernejšie (nie závažnejšie) než u žien. 

Najnovšie zistenia tak podkopávajú predchádzajúce štúdie, ktoré naznačujú, že „mužská chrípka“ je reálna vec a mužskí jedinci trpia chrípkou a nachladnutím skutočne viac ako ženy. Výskumníci z Lekárskej univerzity v Innsbrucku v Rakúsku sú preto za to, aby sa pojem „mužská chrípka“ okamžite vypustil.

Ženské hormóny

Vedci, ktorých najnovšia štúdia bola publikovaná v Journal of Psychomatic Research, zistili, že ženy majú pri chrípke či nachladnutí tendenciu zotavovať sa rýchlejšie. Podľa ich slov za to môžu ženské pohlavné hormóny, ktoré dokážu naštartovať imunitný systém až natoľko, aby mohol zaútočiť na invazívne vírusy. 

V rámci štúdie vedci sami uviedli, že očakávali pravý opak a mysleli si, že zistia závažnejšiu chrípku u mužov. „Naše výsledky však naznačujú iný výsledok – teraz odporúčame zamietnuť hypotézu mužskej chrípky na základe našich údajov,“ informujú vedci z Lekárskej univerzity v Innsbrucku.

Avšak, ako informuje portál Harvard Health Publishing, závažnejšie príznaky u mužov môže spôsobiť napríklad očkovanie proti chrípke. Hlavnú úlohu môže zohrávať testosterón, keďže v istej štúdii mali muži s najvyššími hladinami tendenciu mať zníženú protilátkovú odpoveď.

injekcia
zdroj: pixabay/Willfried Wende

Keďže väčšia protilátková odpoveď môže výrazne znížiť závažnosť chrípky, je dosť možné, že očkovaných mužov postihujú závažnejšie príznaky ako ženy, pretože nedokážu reagovať na očkovanie, ako by mali. 

Mužská psychika

Slová vedcov z Lekárskej univerzity v Innsbrucku však podporuje aj šéfka pôrodníctva a gynekológie a lekárka v Texas Health Frisco Heather Bartosová. „Hormóny niekedy fungujú v prospech žien, aj keď sa mnohokrát zdá, že nie,“ hovorí.

Ako informuje portál Texas Health, mužská chrípka môže mať viacero dôvodov. „Môže to súvisieť s psycho-sociálnymi očakávaniami mužov,“ tvrdí lekár Minh Nghi.

Je to celé o každom mužovi osobitne. „Je rozdiel medzi bolesťou a utrpením. Niektorí muži majú tendenciu trpieť viac za rovnaké množstvo nepohodlia,“ dodáva Nghi. „Stoickí muži, ktorí vyhľadajú pomoc neskôr, môžu byť oveľa viac chorí ako tí, ktorí pomoc vyhľadajú skôr.“

Zdroje: Texas Health, Harvard Health Publishing, Journal of Psychomatic Research, The New York Daily Paper, The BMJ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá